Rezumat Liga 1 etapa 29

Liga 1 etapa 29: Arges castiga cu FCSB si spera cu sanse reale la un loc de play-off

Datorita victoriei impotriva Botosaniului, Farul si-a asigurat prezenta in play-off. Pentru ultimul loc de play-off se mai lupta doua echipe, care vor avea meci direct in ultima etapa a sezonului regulat. Care sunt acele echipe, insa si care va fi gazda meciului direct aflam dintr-un rezumat Liga 1 etapa 29. Tot aici descoperim care vor fi cele doua dueluri intre echipe de play-off de runda viitoare.

Sa spunem, de asemenea, ca Rapid va avea un nou antrenor in ultima etapa a sezonului regulat. Este vorba de Adrian Mutu. Totodata, se pare ca in play-out vom avea 9 echipe, deoarece Gaz Metan se va desfiinta dupa ultima etapa a sezonului regulat.

Rezumat Liga 1 etapa 29 – Echipe favorite care au castigat

Clinceni – Gaz Metan: 2-0

Situatia de la Gaz Metan este una dezastruoasa, asta facand Clinceniul sa porneasca favorita aici. Holzmann deschidea scorul in minutul 41. Intrat la sfarsitul primei ore de joc, Alghoul dubla diferenta in minutul 89. Mediesenii nu expediau aici nici macar un sut pe poarta.

Sunt primele puncte obtinute de Clinceni din precedentele 9 etape. In cele 8 infrangeri din acest interval echipa marca 4 goluri. De partea cealalta, Gaz Metan a suferit a cincea infrangere la rand, interval in care marca un singur gol, primind 13.

Rezumat Liga 1 etapa 29 – Meciuri spectaculoase

Chindia – UTA: 1-0

Desi se marca un singur gol in aceasta partida, se expediau nu mai putin de 12 suturi pe poarta, lucru mai rar intalnit in Liga 1. Chindia expedia 8 suturi pe poarta, dublu decat aradenii. Singurul gol al partidei era marcat de Daniel Florea, care transforma in final un penalty, chiar daca initial il ratase.

Pentru Chindia este prima victorie din precedentele 5 etape. In acest interval mai obtinea doua puncte: cu Botosani si Arges. Infrangerile le suferea in deplasare cu FCSB si Universitatea Craiova, ambele la un singur gol diferenta. De cealalta parte, UTA a suferit prima infrangere din precedentele 7 etape. In rest, obtinea doua victorii si 4 remize. Aici includem o remiza alba obtinuta in deplasare impotriva lui CFR Cluj.

FCU Craiova – Rapid: 3-2

Gazdele expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele doar 3 ale Rapidului. Toate cele 5 goluri erau marcate in cea de-a doua repriza. Rapid deschidea scorul, Vojtus marcand in minutul 56. Oltenii reveneau apoi, Baeten egaland in minutul 72, Sidibe punandu-i in avantaj doua minute mai tarziu. Compagno facea ca tabela sa arate scorul de 3-1 in minutul 76. Giulestenii reduceau din handicap cu 10 minute inainte de final, autorul golului fiind Kait.

O singura infrangere a suferit FCU Craiova in precedentele 7 runde. Se intampla in deplasare, contra rivalei Universitatea Craiova, scor 0-2. In rest, obtinea patru victorii si doua rezultate de egalitate. Aici includem o remiza cu 4 goluri in deplasare impotriva lui FCSB, cand oltenii au fost egalati in prelungirile celei de-a doua reprize. In schimb, Rapid nu a castigat niciun meci oficial in 2022, obtinand 5 remize, suferind 3 infrangeri. Faptul ca FCU Craiova a inscris in aceasta partida 3 goluri in interval de doar 6 minute probabil a cantarit decisiv pentru ca, in sfarsit, conducerea Rapidului sa il concedieze pe Mihai Iosif.

Rezumat Liga 1 etapa 29 – Alte rezultate

Dinamo – Sepsi: 1-3

0-1: Stefanescu (penalty, 12); 1-1: Patriche (45+3, dupa ce Torje ratase initial un penalty); 1-2: Ninaj (52); 1-3: Askovski (90+4)

Mioveni – Universitatea Craiova: 0-3

0-1: Markovic (25); 0-2: Markovic (34); 0-3: Baiaram (78)

Voluntari – CFR Cluj: 0-1

0-1: Burca (19)

Farul – Botosani: 2-0

1-0: Nedelcu (15); Penalty ratat Jefte (Farul, 39); 2-0: de Nooijer (90+1)

Arges – FCSB: 1-0

1-0: G.Ganea (16)

Clasament dupa etapa 29

CFR Cluj s-a distantat la 14 puncte fata de FCSB si va incepe play-offul cu un avans suficient de mare. Podiumul este completat de Universitatea Craiova, aflata la 8 puncte in spatele celor de la FCSB. Pe pozitia a patra a urcat Farul, situata la 3 puncte in spatele Universitatii Craiova si la un punct in fata Voluntariului, echipa aflata a cincea. Pe ultimul loc de play-off o gasim pe Botosani, la un punct in spatele Farului si unul in fata Argesului, situata pe 7. Universitatea Craiova are cea mai buna ofensiva, cu 54 goluri marcate. CFR Cluj detine cea mai solida aparare, cu 15 goluri primite.

Cu 7 puncte castigate in ultimele 3 etape, FCU Craiova se afla pe locul 11, la un punct in fata Chindiei. Locul 13 ii revine Mioveniului, situata la 3 puncte in spatele celor de la FCU Craiova. Intre Mioveni si Dinamo, ocupanta locului 14, se casca o prapastie de 12 puncte. Ultimele doua clasate sunt Gaz Metan si Clinceni, aflate la egalitate de puncte, cele doua gasindu-se la 3 puncte in spatele lui Dinamo. Mioveni are cel mai slab atac, cu 18 goluri marcate. Apararea cea mai proasta o gasim la Clinceni, care a primit 63 goluri.

Jefte (Farul) este lider in clasamentul golgheterilor, spaniolul marcand de 15 ori. Urmeaza Andrei Ivan (Univ. Craiova) si Florin Tanase (FCSB), fiecare cu 11 reusite. Pe pozitia a patra il gasim pe Markovic (Univ. Craiova), care a inscris de 9 ori.

Program etapa 30

Ultima etapa a sezonului regulat se va desfasura intre 4 si 7 martie. Aici CFR Cluj va primi vizita lui Dinamo, iar Universitatea Craiova o va intalni pe teren propriul pe Farul. Botosani va juca pe teren propriu cu Arges, o remiza fiindu-le de ajuns moldovenilor pentru a patrunde in play-off. Derbyul rundei se va disputa intre FCSB si Voluntari.