Rezumat Liga 1 etapa 28

Liga 1 etapa 28: CFR Cluj se distanteaza din nou in clasament, dupa al doilea pas gresit comis la rand de FCSB

In urma acestei etape, CFR Cluj isi mareste din nou avansul fata de FCSB, dupa o noua gafa a acesteia din urma. Farul o invinge pe FCSB, avand astfel prima sansa la un loc in play-off. Dinamo incepe sa aiba sperante pentru parcursul sau din play-out, reusind al doilea meci la rand fara infrangere. Sa spunem ca din cele 8 meciuri din aceasta runda, unul singur a avut peste 2.5 goluri. Care este acela aflati in acest rezumat Liga 1 etapa 28. Tot de aici veti descoperi care vor fi adversarele Farului si a Argesului in penultima runda a sezonului regulat.

Rezumat Liga 1 etapa 28 – Echipe favorite care au invins

UTA – Clinceni: 2-0

Aradenii nu au invins atat de usor precum se credea inaintea acestei partide o formatie aflata in impas  financiar. Miculescu deschidea scorul la finalul primului sfert de ora, Ubbink dubland diferenta in minutul 83.

UTA este neinvinsa de 6 meciuri, interval in care a obtinut doua victorii si 4 remize. Cealalta victorie o reusea pe teren propriu cu Sepsi. In schimb, Clinceni sufera a opta infrangere la rand, interval in care a marcat 4 goluri.

Universitatea Craiova – Chindia: 1-0

Putem spune ca oltenii au avut noroc sa castige aceasta partida, deoarece au expediat un singur sut pe poarta. Este vorba despre cel al lui Gustavo, transformat in gol in minutul 28.

Universitatea Craiova se afla la a patra victorie la rand, dupa cele de acasa cu FCU Craiova si din deplasare cu Dinamo si Clinceni. In acest interval marca 12 goluri, primind doua, dintre care unul din penalty. De cealalta parte, Chindia obtinea doua puncte in precedentele 4 etape. Este vorba de cele de pe teren propriu cu Botosani si Arges. Cealalta infrangere din acest interval o suferea in deplasare in fata celor de la FCSB, scor 2-3. Atunci Chindia conducea la pauza cu 2-0. Qumar sənayesindəki ən son inkişaf, bu mövzudakı oyunlar təsadüfi nömrələr generatorunda (RNG) işləyir və uduşlarınız birbaşa hərəkətlərinizdən asılıdır – burada çoxlu şanslar olacaq – bəli, ancaq yaxşı reaksiya göstərməlisiniz. və ən yüksək ödənişə çatmaq üçün cəsarət. Aviator Oyunu – kosmos döyüşləri üslubunda bir oyundur və əsas məqsədiniz ödəniş nisbəti düşənə qədər "gəminizi" uçurmaqdır. Kosmik gəminiz nə qədər uzun müddət uçsa, bir o qədər çox x100-ə qədər bir ödəniş alacaqsınız

Gaz Metan – FCU Craiova: 0-3

Mediesenii nu trageau niciun sut pe poarta in aceasta partida, misiunea oltenilor fiind destul de facila. Acestia deschideau scorul in minutul 8, autorul golului fiind Compagno. Radu Negru dubla diferenta la 10 minute dupa pauza. Scorul final era stabilit in minutul 68 de Claudiu Balan, care transforma un penalty.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul celor de la FCU Craiova din precedentele 3 etape. Rezultatul de egalitate il inregistra pe teren propriu cu UTA, cand aradenii egalau in prelungirile reprizei secunde. Infrangerea o suferea in deplasare in fata rivalei Universitatea Craiova. De cealalta parte, Gaz Metan a suferit a patra infrangere la rand, interval in care marca un singur gol, primind 11. Celelalte adversare erau pe teren propriu CFR Cluj, respectiv Dinamo si Sepsi in deplasare.

Rezumat Liga 1 etapa 28 – Surprize

FCSB – Farul: 0-2

Ultima partida a etapei aducea si singura surpriza. Jefte deschidea scorul in minutul 41, Virgil Ghita dubland diferenta in minutul 59. FCSB a fost de nerecunoscut aici, expediind un singur sut pe poarta, fata de cele 5 ale adversarei.

Este a treia victorie din ultimele 4 etape a lui Farul, echipa ce a obtinut 3 victorii din precedentele 4 etape, fiind tot mai aproape de un loc in play-off. Celelalte victorii le obtinea acasa cu Voluntari si in deplasare in fata Clinceniului. Infrangerea venea pe teren propriu cu Arges, echipa care se lupta cu Farul pentru ultimul loc de play-off. De cealalta parte, FCSB comite al doilea pas gresit la rand, dupa ce etapa trecuta inregistra o remiza in deplasare cu Mioveni.

Clasament dupa etapa 28

Diferenta dintre liderul CFR Cluj si FCSB s-a marit la 11 puncte. In schimb, cea dintre FCSB si Universitatea Craiova, ocupanta pozitiei a treia, s-a micsorat la 9 puncte. Pe locul 4 a coborat Voluntari, aflata la 1 punct in spatele Craiovei si la un alt punct in fata Botosaniului. Ultimul loc care duce in play-off este ocupat de Farul, aflata la un punct in spatele Botosaniului si la 3 in fata Argesului. Cu 53 goluri, FCSB are cea mai buna ofensiva. Apararea cea mai solida ii apartine liderului CFR Cluj, care a primit 15 goluri.

Cu o singura infrangere din ultimele 6 etape, FCU Craiova ocupa locul 11, la un punct in fata Chindiei si a Mioveniului, urmatoarele doua clasate. Locul 14 este ocupat de Dinamo, care are 17 puncte. Penultima pozitie este ocupata de Gaz Metan, aflata la 3 puncte in spatele lui Dinamo si la 3 puncte in fata “lanternei rosii” Clinceni. Chindia are cea mai slaba ofensiva, cu 18 goluri marcate. Apararea cea mai proasta ii revine Clinceniului, care a primit 63 goluri.

Golgheteri

Jefte pare sa castige titlul neoficial de golgheter la finalul sezonului  regulat, jucatorul lui Farul avand 15 reusite. Podiumul este completat de Andrei Ivan (Univ. Craiova) si Florin Tanase (FCSB), fiecare marcand de 11 ori. Urmeaza 5 jucatori cu 8 goluri fiecare. Este vorba de Gustavo (Univ. Craiova), Claudiu Balan (FCU Craiova), Sorescu (Dinamo), Miculescu (UTA) si Adi Petre (Farul).