Rezumat Liga 1 etapa 27

Liga 1 etapa 27: FCSB gafeaza, diferenta de puncte fata de CFR Cluj majorandu-se

Daca am fi la box, am spune ca Gaz Metan si Clinceni ar trebui sa arunce prosopul. Cele doua echipe au mari probleme financiare, iar jucatorii nu mai sunt deloc motivati. De la Gaz Metan Ilie Poenaru a plecat de pe banca inaintea meciului lui Dinamo. Totusi, ros-albii se temeau ca vor pierde meciul cu Gaz Metan, in ciuda gravelor probleme financiare ale adversarei. Astfel, pentru a fi siguri de victorie au transferat 3 jucatori de la medieseni exact inaintea partidei directe.

Sa trecem insa in fruntea campionatului, unde FCSB a comis un pas gresit, iar CFR Cluj a profitat de asta pentru a-si mari diferenta. Voluntari si Universitatea Craiova au facut pasi importanti pentru calificarea in play-off. Cum s-au descurcat celelalte echipe care lupta pentru un loc in play-off aflati dintr-un rezumat Liga 1 etapa 27. Tot de aici vom descoperi ce alt derby al galeriilor se va disputa runda viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 27 – Echipe favorite care au castigat

Dinamo – Gaz Metan: 4-0

Mediesenii nu aveau nici macar un sut pe poarta aici si doar doua suturi la poarta, lucru care arata dezinteresul pentru acest meci. Scorul era deschis de Ivanovski in minutul 21, Bordusanu dubland diferenta in minutul 39. Intrat la pauza, Torje marca ambele goluri din repriza secunda. Pe primul il reusea din penalty, in minutul 74, iar pe al doilea trei minute mai tarziu.

Este prima victorie a dinamovistilor din precedentele 8 etape, in cele 7 meciuri fara victorie Dinamo marcand 3 goluri. De cealalta parte, Gaz Metan a acumulat un singur punct din precedentele 5 etape. Se intampla pe teren propriu cu Rapid.

CFR Cluj – Rapid: 2-1

Ultima infrangere din campionat CFR Cluj o suferea in meciul tur cu Rapid. De la inceputul anului ardelenii au obtinut patru victorii si doua remize. De cealalta parte, Rapid are 4 remize si doua infrangeri in cele 6 etape din 2022.

Clinceni – Universitatea Craiova: 1-3

Trei din cele 4 goluri erau marcate pana in pauza. Alexandru George deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 22, Robert Ion egaland in minutul 37. Acelasi Alexandru George o readucea pe Craiova in avantaj cu doua minute inainte de pauza. Intrat in minutul 72, Vina inchidea tabela 4 minute mai tarziu.

Universitatea Craiova se afla la a treia victorie la rand, dupa cele cu Dinamo in deplasare (6-1) si cu FCU Craiova acasa (2-1). De partea cealalta, Clinceni a suferit a saptea infrangere la rand. In meciul precedent era invinsa pe teren propriu de Farul cu 2-8.

Rezumat Liga 1 etapa 27 – Surprize

Farul – Arges: 0-1

Cu aceasta victorie Arges isi mentine sansele de a juca in play-off. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 89, dupa o executie frumoasa a lui Latovlevici. A fost a treia victorie a Argesului din ultimele 4 etape. Este drept, toate adversarele se afla in zona de play-out. De cealalta parte, Farul a suferit prima infrangere din precedentele 4 meciuri de Liga 1.

Rezumat Liga 1 etapa 27 – Meciuri spectaculoase

Clujenii expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 3 ale giulestenilor. Graovac deschidea scorul cu doua minute inainte de pauza. Junior Morais egala cu 20 minute inainte de final, pentru ca golul victoriei gazdelor sa fie marcat in minutul 84 de Deac.

FCU Craiova – UTA: 1-1

Sase suturi pe poarta expediau gazdele in aceasta partida, unul mai mult decat adversara. Compagno deschidea scorul pentru gazde in minutul 56, Ongaro egaland in primul minut de prelungire. O victorie si nu mai putin de 4 remize a obtinut UTA in precedentele 5 runde. Una dintre remize o inregistra cu CFR Cluj. De cealalta parte, bilantul celor de la FCU Craiova in acest an este de doua victorii, doua remize si doua infrangeri.

Rezumat Liga 1 etapa 27 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): De ce am aratat asa in repriza a doua? Buna intrebare. Eu sunt de vina, ca sunt antrenor, n-am stiut ce sa fac la pauza. Au fost penibili in repriza a doua. Penibili! Daca mai joaca asa si cred ca vor castiga, se insala toti.

Toni Petrea (“antrenor” FCSB): O neatentie, o lipsa de concentrare ne-a costat acest joc. Am abuzat de driblinguri in zone nepericuloase si atunci i-am permis adversarului sa recupereze.

Gheorghe Hagi (antrenor Farul): Am fost echipa mult mai lenta, mai previzibila. Avem multe faze fixe si nu marcam, adversarul e periculos, noi nu suntem.

Rezumat Liga 1 etapa 27 – Alte rezultate

Voluntari – Sepsi: 3-1

1-0: Budescu (23); 1-1: Aganovic (63); 2-1: Budescu (penalty, 80); 3-1: Tavares (89)

Mioveni – FCSB: 1-1

0-1: Edjouma (7); 1-1: Balaur (45+1)

Chindia – Botosani: 1-1

1-0: Sila (13); 1-1: Barbosa (53)

Clasament dupa etapa 27

CFR Cluj s-a distantat la 8 puncte de FCSB, ocupanta pozitiei secunde. Voluntari se afla pe 3, la 13 puncte in spatele lui FCSB si la un punct in fata celor de la Universitatea Craiova, respectiv a celor de la Botosani, ocupantele urmatoarelor doua locuri. Pe ultimul loc ce duce in play-off o gasim pe Farul, aflata la 3 puncte in spatele celor de la Universitatea Craiova si Botosani, respectiv la un punct in fata Argesului, echipa ce ocupa pozitia a saptea. Pe 8 o gasim pe Rapid, la 6 puncte in spatele Farului. Cea mai buna ofensiva o are FCSB, cu 53 goluri marcate. CFR Cluj detine cea mai buna aparare, aceasta primind 15 goluri.

In acest moment se stiu 6 echipe care vor juca in play-out. Este vorba de Chindia, Mioveni, FCU Craiova, Gaz Metan, Dinamo si Clinceni. Chindia are 29 puncte, unul mai mult ca Mioveni si doua mai mult decat FCU Craiova. Gaz Metan are 22 puncte, 6 mai multe ca Dinamo si dublul punctelor celor de la Clinceni. Chindia si Mioveni au cel mai slab atac, cu 18 goluri marcate. Apararea cea mai proasta o gasim la Clinceni, care a primit 61 goluri.

Jefte (Farul) se mentine lider in clasamentul golgheterilor, cu 14 goluri. Il urmeaza Andrei Ivan (Univ. Craiova) si Florin Tanase (FCSB), fiecare marcand de 11 ori.