Rezumat Liga 1 etapa 26

Liga 1 etapa 26: CFR Cluj castiga in prelungiri si pune capat unei serii de 4 remize

Dupa aceasta runda FCSB si-a asigurat matematic prezenta in play-off. A invins-o cu 3-2 pe teren propriu pe Chindia, dupa ce la pauza era condusa cu 0-2. CFR Cluj a castigat si ea cu emotii, golul victoriei cu Gaz Metan venind in prelungirile partidei. Dinamo a oprit seria infrangerilor, desi juca o intreaga repriza in inferioritate numerica, pe final fiindu-i eliminat inca un jucator. Cum s-au descurcat echipele care lupta pentru un loc in play-off aflati lecturand acest rezumat Liga 1 etapa 26. De asemenea, vom descoperi cate echipe sunt deja in play-out in mod matematic.

Rezumat Liga 1 etapa 26 – Echipe favorite care au castigat

Gaz Metan – CFR Cluj: 1-2

CFR Cluj este neinvinsa in campionat de la meciul din tur cu Rapid, disputat pe 17 octombrie 2021. Echipa venea insa dupa 4 rezultate de egalitate. Universitatea Craiova, Botosani si FCSB erau 3 dintre cele 4 adversare in fata careia remiza. In schimb, Gaz Metan a suferit a treia infrangere din ultimele 4 etape.

Botosani – Clinceni: 2-0

Gazdele incepeau hotarat aceasta partida, Enriko Papa deschizand scorul in minutul 7. In cea de-a doua repriza Clinceni ramanea in inferioritate numerica, complicand si mai mult misiunea oaspetilor. Gogov era eliminat in minutul 54, dupa ce doar un minut mai devreme vazuse primul cartonas galben. Seroni stabilea scorul final in minutul 84.

Botosanenii au 4 meciuri fara infrangere din ultimele 5 etape. Infrangerea venea runda trecuta, in deplasare in fata celor de la FCU Craiova, scor 2-3. In schimb, Clinceni vine dupa 5 infrangeri, interval in care marca un singur gol.

Rezumat Liga 1 etapa 26 – Surprize

UTA – Dinamo: 0-0

Desi aveau o posesie de 64%, aradenii expediau doar doua suturi pe poarta, fata de unul singur al adversarei. Oaspetii ramaneau in inferioritate numerica in minutul 42, cand Ehmann era eliminat. In mod surprinzator insa, au rezistat fara gol primit pana la finalul meciului. Asta, in ciuda faptului ca ramanea in dubla inferioritate numerica in minutul 78, cand Rauta era eliminat. Rauta primise primul cartonas galben cu doar 3 minute mai devreme.

UTA se afla la a treia remiza din precedentele 4 runde. Pe celelalte le inregistra in deplasare cu Rapid si CFR Cluj. Victoria din acest interval o obtinea acasa cu Sepsi. In schimb, pentru Dinamo acesta este primul punct din precedentele 7 etape. In acest interval dinamovistii primeau 19 goluri.

Rezumat Liga 1 etapa 26 – Meciuri spectaculoase

FCSB – Chindia: 3-2

Gazdele incepeau meciul foarte slab, conduse fiind cu 0-2 inca din prima jumatate a primei reprize. Ambele goluri erau inscrise de Daniel Popa, care puncta in minutele 15 si 21. FCSB incepea a doua parte decisa sa recupereze. Olaru reducea din handicap in minutul 47. Intrat la pauza, Valentin Gheorghe marca ultimele doua goluri. Pe primul il inscria la jumatatea celei de-a doua reprize, iar pe al doilea in minutul 77.

Ultima infrangere din campionat a lui FCSB dateaza din luna august a anului trecut. Din ultimele 4 runde, aceasta a obtinut 3 victorii, remiza obtinand-o in-extremis in fata celor de la FCU Craiova, scor 2-2. De cealalta parte, Chindia a suferit prima infrangere din precedentele 6 etape. Trei remize inregistra in ultimele 5 runde, inclusiv una in fata Voluntariului.

CFR Cluj expedia 9 suturi pe poarta in acest meci, fata de cele doar doua ale mediesenilor, insa era foarte aproape sa plece fara cele 3 puncte de aici. Elevii lui Dan Petrescu deschideau scorul in minutul 33, prin Petrila. Egalarea venea in minutul 64, autorul ei fiind Ioan Filip. Intrat in minutul 71, Negut aducea toate cele 3 puncte oaspetilor in al patrulea minut de prelungire.

Rezumat Liga 1 etapa 26 – Alte rezultate

Rapid – Sepsi: 1-1

Cartonas rosu Albu (Rapid, 32); 0-1: Stefanescu (50); 1-1: Ionita (90+2)

Farul – Voluntari: 3-0

1-0: A.Petre (15); Penalty ratat A.Petre (Farul, 58); 2-0: Moldoveanu (72, intrat in min. 71); 3-0: Purece (86)

Arges – Mioveni: 1-0

1-0: Oancea (autogol, 6)

Universitatea Craiova – FCU Craiova: 2-0

1-0: Gustavo (17); 2-0: Baiaram (75)

Rezumat Liga 1 etapa 26 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Trebuie sa fim realisti, au avut ocazii mari si cei de la Medias. Fotbalul nu e matematica, e dat naibii. A fost un meci incredibil. Aveam nevoie de o victorie, mai ales in ultimul minut. Sper sa mai dam goluri in minutul 90.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Univ. Craiova): Ma bucur pentru seriozitate. Am tratat foarte usor anumite faze, puteam marca din ocazii clare. La pauza altul ar fi trebuit sa fie scorul. Ne asteapta de acum doar finale, nu exista lejeritate si respiro.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Este imposibil de greu sa pregatesti intr-o saptamana meciul si apoi sa ramai in 10. Iau presiunea de pe umerii jucatorilor, dar si eu sunt om, am o inima, un cap si nu as vrea sa plesneasca pentru nimeni si nimic.

Clasament dupa etapa 26

CFR Cluj este lider, avand 6 puncte in fata lui FCSB, ocupanta pozitiei a doua. Botosani a urcat pe ultima treapta a podiumului, avand 14 puncte in spatele celor de la FCSB si unul in fata Voluntariului, a patra clasata. Urmeaza Universitatea Craiova, aflata la un punct in spatele Voluntariului. Pe ultima pozitie care duce in play-off o gasim pe Farul, la 3 puncte in spatele Universitatii Craiova, dar si cu o restanta de disputat. Locul 7 este ocupat de Arges, aflata la un punct in spatele Farului si la doua in fata Rapidului, situata pe pozitia a opta. Cu 52 goluri marcate, FCSB are cea mai puternica ofensiva. Apararea cea mai solida ii apartine liderului CFR Cluj, care a primit 14 goluri.

Chindia ocupa locul 11, cu 28 puncte, unul mai mult decat Mioveni, pozitionata pe 12. Pe locul urmator o gasim pe FCU Craiova, la un punct in spatele Mioveniului si la 4 in fata celor de la Gaz Metan. Penultima pozitie este ocupata de Dinamo, aflata la 9 puncte in spatele mediesenilor si la doua puncte in fata “lanternei rosii” Clinceni. Cea mai slaba ofensiva ii apartine Clinceniului, care a marcat 16 goluri. Apararea cea mai proasta o gasim la Dinamo, cu 58 goluri primite. Sa spunem ca Mioveni, FCU Craiova, Gaz Metan, Dinamo si Clinceni nu mai au sanse matematice la play-off.

Jefte (Farul) ramane lider in clasamentul golgheterilor, cu 12 reusite. Il urmeaza Andrei Ivan (Univ.Craiova) si Florin Tanase (FCSB), fiecare cu 11 goluri marcate. Il gasim apoi pe Sorescu (Dinamo), cu 8 goluri marcate.