Rezumat Liga 1 etapa 25

Liga 1 etapa 25: FCSB se apropie de lider, in vreme ce Dinamo sufera o noua umilinta

CFR Cluj este neinvinsa de 13 etape, insa in ultimele 4 runde a inregisitrat tot atatea rezultate de egalitate. Asta o apropie pe FCSB, care poate spera in play-off la primul loc. Pana la finalul sezonului regulat mai sunt 5 etape si ne vine greu sa credem ca formatia ardeleana va fi detronata pana atunci. Dinamo a suferit o noua umilinta pe teren propriu, invinsa fiind cu 1-6 de Universitatea Craiova. In ce alta partida au fost marcate mai mult de 3 goluri aflati dintr-un rezumat Liga 1 etapa 25. Tot de aici aflam ce alt derby al suporterilor ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 25 – Echipe favorite care au castigat

Clinceni – FCSB: 0-3

Nu trecea mult si FCSB prelua conducerea in fata “lanternei rosii”. Se intampla in minutul 5, autorul golului fiind Cordea. Florin Tanase dubla avantajul in minutul 19, scorul final fiind stabilit in minutul 49 de acelasi Florin Tanase, care marca de la “punctul cu var”.

Ultima infrangere FCSB o suferea in campionat la finele lunii august a anului trecut. De atunci obtinea 15 victorii si 4 remize. Trei dintre aceste remize veneau in ultimele 5 etape. In schimb, Clinceni se afla la a patra infrangere la rand, interval in care marca un singur gol, primind 8.

Rezumat Liga 1 etapa 25 – Meciuri spectaculoase

Dinamo – Universitatea Craiova: 1-6

Oaspetii faceau instructie cu Dinamo in acest meci, balul fiind deschis de Alexandru George, care marca in minutul 9. Diferenta era dublata in minutul 45 de Andrei Ivan, care inscria din penalty. Markovic inscria si el inca din primul minut al reprizei secunde, Bancu trecandu-si numele pe lista marcatorilor in minutul 57.

Dinamo obtinea si ea un penalty, transformat de Cosmin Matei in minutul 61. Patru minute mai tarziu Gustavo majora din nou diferenta la 4 goluri. Alte patru minute treceau pana cand dinamovistii ramaneau oficial in inferioritate numerica, Baptiste Aloe fiind cel eliminat. Scorul final era stabilit in minutul 88 de Trica-Balaci, jucator care a intrat in minutul 78. In total, Trica-Balaci a jucat 17 minute la Universitatea Craiova in doua meciuri, insa probabil de acum inainte Reghecampf ii va acorda o atentie mai mare nepotului lui Ilie Balaci, in varsta de 17 ani. Universitatea Craiova a expediat 11 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele trei ale gazdelor.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul Universitatii Craiova din ultimele 3 etape. Remiza o obtinea acasa impotriva celor de la CFR Cluj, infrangerea suferind-o in deplasare cu Sepsi. In schimb, Dinamo a suferit a sasea infrangere la rand in campionat, interval in care a marcat 3 goluri, primind 19.

FCU Craiova – Botosani: 3-2

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 5 suturi pe poarta in aceasta partida. Patru dintre cele 5 goluri se marcau pana in pauza. Claudiu Balan deschidea scorul pentru gazde in minutul 16, Mihai Roman egaland doua minute mai tarziu. Bauza ii readucea pe olteni in avantaj in minutul 22, Mihai Roman egaland din nou in minutul 41. Golul decisiv era marcat de Compagno, care aducea toate cele trei puncte craiovenilor in minutul 78. De precizat ca italianul intra pe teren doua minute mai devreme.

FCU Craiova se afla la a treia partida fara infrangere la rand, dupa victoria de acasa cu Arges (1-0) si remiza din deplasare cu FCSB. De cealalta parte, pentru Botosani este prima infrangere din precedentele 9 etape. In acest interval le lua puncte liderului CFR Cluj, Universitatii Craiova si Voluntariului.

Rezumat Liga 1 etapa 25 – Alte rezultate

Sepsi – Gaz Metan: 2-0

1-0: Horj (autogol, 65); 2-0: Tudorie (81)

CFR Cluj – UTA: 0-0

Voluntari – Rapid: 0-0

Chindia – Arges: 1-1

1-0: Dulca (21); 1-1: Isfan (64)

Mioveni – Farul: 1-1

1-0: Scarlatache (21); 1-1: A.Petre (39)

Rezumat Liga 1 etapa 25 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Macar nu am mai fost egalati in ultimul minut. Au dat tot ce au avut mai bun jucatorii. Cand ai 5 ocazii mari trebuie sa castigi meciul. Stiti ca eu dupa 0-0 nu sunt suparat, dar in acest context ma deranjeaza.

Liviu Ciobotariu (antrenor Voluntari): Au fost doua reprize diferite; prima le-a apartinut celor de la Rapid, dar a doua a fost a noastra. In toate jocurile le cer jucatorilor o siguranta defensiva.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Universitatea Craiova): Vreau sa felicit baietii, au jucat bine, dar s-au jucat putin cu situatiile si au tratat cateva faze superficial.

Flavius Stoican (antrenor Dinamo): Fara cuvinte. Am facut un meci prost. Nu vreau sa dau vina pe un jucator anume, toti suntem de vina. Ceea ce ma dezamageste este ca nu avem incredere. Cand vine meciul avem plumb in ghete.

Clasament dupa etapa 25

Diferenta liderului CFR Cluj fata de FCSB s-a redus la 6 puncte. Podiumul este completat de Voluntari, aflata la 12 puncte in spatele lui FCSB si la doua puncte in fata celor de la Botosani, situati pe pozitia a patra. Pe urmatorul loc o gasim pe Universitatea Craiova, la doua puncte in spatele Botosaniului si la trei in fata Farului, care are o restanta de disputat contra Clinceniului. Urmatoarele doua pozitii sunt ocupate de Rapid si Arges, aflate la un singur punct in spatele celor de la Farul. FCSB are cea mai buna ofensiva, cu 49 goluri marcate. Apararea cea mai solida o detine CFR Cluj, care a primit 13 goluri.

Chindia se afla la a cincea partida fara infrangere la rand in campionat, situandu-se pe locul 11, cu 28 puncte. La un punct in spate o gasim pe Mioveni, venita dupa 6 meciuri fara infrangere. FCU Craiova a urcat pe locul 13, cu 26 puncte. In afara de Botosani, doar ultimele trei clasate au pierdut in aceasta runda. Acestea sunt Gaz Metan, Dinamo si Clinceni. Gaz Metan are 24 puncte, dublu decat Dinamo, in vreme ce “lanterna rosie” Clinceni are 11 puncte. Chindia detine cea mai slaba ofensiva, cu 15 goluri marcate, Dinamo primind cele mai multe goluri: nu mai putin de 58.

Jefte (Farul) continua sa fie golgheter al campionatului, cu 12 reusite. Il urmeaza Andrei Ivan (Univ. Craiova) si Florin Tanase (FCSB), fiecare cu 11 goluri. Pe urmatorul loc este Sorescu (Dinamo), care a marcat de 8 ori.

Program etapa 26

Intre 11 si 14 februarie se va disputa etapa cu numarul 26 din Liga 1. Aceasta va fi deschisa de meciul dintre Rapid si Sepsi. Voluntari o va intalni in deplasare pe Farul, iar CFR Cluj se va deplasa pentru meciul cu Gaz Metan. FCSB va primi vizita Chindiei, iar Botosani pe cea a Clinceniului. In Craiova va fi alerta de gradul zero, in ultimul meci al etapei Universitatea urmand sa o intalneasca pe FCU.