Rezumat Liga 1 etapa 24

Liga 1 etapa 24: Toate echipele de pe podium au inregistrat remize

Putem spune ca marea castigatoare a acestei runde a fost Botosani, care le-a aplicat o corectie dinamovistilor, invingandu-i cu 4-0. Astfel, botosanenii au recuperat doua puncte fata de primele 3 clasate, care au inregistrat remize. Daca FCSB a smuls un punct in prelungiri cu FCU Craiova, CFR Cluj a pierdut doua puncte, tot in prelungiri, in fata Universitatii Craiova. Care a fost surpriza acestei runde veti putea observa in acest rezumat Liga 1 etapa 24. Tot de aici vom afla ce derby al orgoliilor ne asteapta la mijlocul saptamanii.

Rezumat Liga 1 etapa 24 – Echipe favorite care au invins

Arges – Clinceni: 1-0

A fost a doua victorie a argesenilor din precedentele 3 runde. Cealalta o obtinea tot pe teren propriu, impotriva lui Dinamo, scor 2-1. In schimb, Clinceni sufera a treia infrangere la rand, dupa cele de acasa contra Chindiei (0-1) si din deplasare cu Mioveni (1-3).

Rezumat Liga 1 etapa 24 – Surprize

Farul – Chindia: 0-1

Farul avea o misiune dificila aici, mai ales de la finele primei jumatati de ora, cand golgheterul campionatului, spaniolul Jefte, era eliminat. Golul venea in minutul 82, inscris fiind de Daniel Florea. Un singur sut pe poarta expedia Farul in aceasta partida.

Chindia este neinvinsa in 2022, in primele doua etape ale anului inregistrand doua remize albe: pe teren propriu cu Mioveni si Voluntari. De cealalta parte, Farul venea dupa doua victorii. Pe teren propriu o invingea pe FCU Craiova cu 3-2, iar in deplasare  pe Dinamo cu 2-0.

FCSB – FCU Craiova: 2-2

FCSB se afla la a treia remiza din precedentele 4 etape. Celelalte le obtinea acasa impotriva lui CFR Cluj si in deplasare contra lui Sepsi. Etapa trecuta FCSB trecea in deplasare de Dinamo cu 3-0. De cealalta parte, o victorie, o remiza si o infrangere este bilantul celor de la FCU Craiova in acest an in meciurile de Liga 1.

Rezumat Liga 1 etapa 24 – Meciuri spectaculoase

In fata unei echipe nemotivate, cu mari probleme financiare, Argesul a expediat 12 suturi pe poarta, fata de unul singur al Clinceniului. De altfel, argesenii dominau categoric la toate capitolele. Cu toate acestea, singurul gol era inscris abia in minutul 64 de catre Fatai, dintr-o pozitie suspecta de off-side.

Gazdele expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 3 ale adversarei. Cu toate acestea, FCSB a obtinut in-extremis un punct. Oltenii deschideau scorul in minutul 41, prin Claudiu Balan. Oaida egala pentru FCSB in minutul 66, pentru ca Baeten sa o readuca pe FCU Craiova in avantaj cu un sfert de ora inainte de final. FCSB egala din nou in prelungile partidei, cand Keseru transforma un penalty. Gazdele terminau cu un om in minus pe teren, Lucian Cristea fiind eliminat tot in prelungiri.

Universitatea Craiova – CFR Cluj: 1-1

0-1: Petrila (14); Cartonas rosu Camora (CFR Cluj, 85); 1-1: Gustavo (90+6); Cartonas rosu Balgradean (CFR Cluj, 90+7; primul galben in aceeasi faza)

Botosani – Dinamo: 4-0

1-0: M.Roman (13); 2-0: Jaja (27); 3-0: Jaja (65); 4-0: Fili (84, intrat in min.79)

Rezumat Liga 1 etapa 24 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Ce mai pot sa spun daca suntem egalati in ultimul minut pentru al treilea meci consecutiv? Nu aveam voie sa luam asa gol, nu aveam voie sa luam cartonas rosu.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Univ. Craiova): Sunt bucuros pentru atitudine, avem foarte multi jucatori accidentati, multe probleme de lot. Eu stiu ce fac zi de zi si ce se intampla la antrenamente. Am incredere in jucatorii pe care ii am la dispozitie.

Gheorghe Hagi (antrenor Farul): Eliminarea… nu se poate, nu poti sa rupi un meci asa, mai ales intr-o situatie in care nici n-a fost macar. Am inteles ca nici nu se gasessc fazele, sa vedem clar lucrurile. Cum sa nu aveti faze? Sa dati de la departare… Mie mi se pare prea mult. Probabil deranjam ca suntem acolo sus, ca facem un fotbal bun.

Clasament dupa etapa 24

CFR Cluj continua sa pastreze diferenta de 8 puncte in fruntea clasamentului fata de FCSB. Podiumul este completat de Voluntari, aflata la 10 puncte in spatele celor de la FCSB si la un punct in fata Botosaniului, situata pe pozitia a patra. Pe 5 o gasim pe Universitatea Craiova, la 5 puncte in spatele Botosaniului si la unul in fata Farului, care are o restanta de disputat. Locul 7 este ocupat de Rapid, iar locul 8 de Arges, ambele aflandu-se la un punct in spatele Farului. Cu 46 goluri marcate, FCSB detine cea ma buna ofensiva. Apararea cea mai solida ii revine liderului CFR Cluj, care a primit 13 goluri.

In partea a doua a clasamentului, Chindia vine dupa 4 meciuri fara infrangere, urcand pe locul 11. La un punct in spate o gasim pe Mioveni, aflata la doua puncte in fata celor de la Gaz Metan. Locul 14 este ocupat de FCU Craiova, situata la un punct in spatele mediesenilor. Cu siguranta la finalul sezonului regulat Dinamo si Clinceni vor incheia pe ultimele doua pozitii, indiferent de ordine. In momentul de fata, Dinamo este penultima, aflata la 11 puncte in spatele celor de la FCU Craiova si la un punct in fata Clinceniului. Chindia are cea mai slaba ofensiva, cu 14 goluri marcate. Cu 52 goluri primite, Dinamo detine cea mai proasta aparare.

Jefte (Farul) ramane golgheterul Ligii I, cu 12 reusite. Spaniolul este urmat de Andrei Ivan (Universitatea Craiova) si Florin Tanase (FCSB), cu 10, respectiv 9 goluri. Locul 4 este ocupat de Sorescu (Dinamo), care a marcat de 8 ori.

Program etapa 25

In intervalul 8-10 februarie va avea loc runda cu numarul 25 din Liga 1. Aici UTA se va deplasa pe terenul campioanei CFR Cluj, FCSB o va intalni in deplasare pe Clinceni, iar Voluntari va primi vizita Rapidului. Derbyul orgoliilor va avea loc intre Dinamo si Universitatea Craiova.