Rezumat Liga 1 etapa 23

Liga 1 etapa 23: Clujenii pierd primele puncte de pe teren propriu din acest sezon de Liga I

Dupa 9 victorii consecutive in Liga 1, CFR Cluj incepe anul 2022 cu doua remize. Este drept, adversarele au fost unele de top. FCSB a avut de indeplinit o simpla formalitate, invingand-o pe Dinamo si apropiindu-se de CFR Cluj in clasament. Sigur, diferenta este mare, insa va fi injumatatita dupa incheierea sezonului regulat. Un play-off pe care Universitatea Craiova este greu de spus daca il va prinde, oltenii comitand un nou pas gresit in aceasta runda. Ce au facut acestia, insa si care au fost celelalte rezultate, aflati dintr-un rezumat Liga 1 etapa 23. Tot de aici aflam si ce meci tare ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 23 – Echipe favorite care au invins

Dinamo – FCSB: 0-3

Meciul a inceput furtunos, cu gol inca din minutul 2, cand Octavian Popescu deschidea scorul. Totul a devenit mai greu pentru Dinamo in minutul 35, cand Rauta era eliminat. Acesta primise primul cartonas galben 6 minute mai devreme. FCSB majora diferenta cu un sfert de ora inainte de final, autorul golului fiind Ianis Stoica, acesta intrand pe teren in minutul 62. Scorul final era stabilit in minutul 82 de Oaida.

FCSB este neinvinsa in ultimele 16 etape de Liga 1, interval in care a obtinut 13 victorii si 3 remize. In schimb, Dinamo vine dupa 4 infrangeri in campionat, interval in care marca doua goluri.

Rezumat Liga 1 etapa 23 – Meciuri spectaculoase

Sepsi – Universitatea Craiova: 3-1

Gazdele expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale oaspetilor. Sepsi deschidea scorul inca din primele secunde ale partidei, autorul golului fiind Luckassen. Koljic egala pentru olteni in minutul 10, stabilind scorul pauzei. Vedeta reprizei secunde era Achahbar, care marca pentru gazde in minutele 54 si 61.

O singura infrangere a suferit Sepsi din ultimele 10 etape. Se intampla runda trecuta, in deplasare cu Botosani, scor 0-1. In rest, obtinea 5 victorii si 4 rezultate de egalitate. De cealalta parte, aceasta este prima infrangere din precedentele 6 etape pentru Universitatea Craiova. In acest interval, reusea o singura victorie, venita etapa trecuta pe teren propriu cu Rapid.

Rezumat Liga 1 etapa 23 – Alte rezultate

Voluntari – Gaz Metan: 3-1

1-0: V.Rata (2); 2-0: Nemec (21); 2-1: Irobiso (44); 3-1: D.Ciobotariu (66)

Rapid – UTA: 1-1

Cartonas rosu Junior Morais (Rapid, 39); 0-1: Ubbink (penalty, 45); 1-1: Marzouk (76)

Chindia – Mioveni: 0-0

FCU Craiova – Arges: 1-0

1-0: Sidibe (60)

CFR Cluj – Botosani: 1-1

1-0: Deac (penalty, 45+1); 1-1: Dawa (81)

Rezumat Liga 1 etapa 23 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): In prima repriza am fost usor mai buni, meritat 1-0. Apoi ei, la primul sut pe poarta lui Balgradean, au marcat. Fotbalul nu e matematica. Suntem suparati, dar nu avem ce face.

Toni Petrea (antrenor FCSB): Noi ne-am relaxat putin dupa ce am ramas in superioritate numerica, ar fi trebuit sa tinem mai mult de minge, sa-i obosim. Am intrat intr-un joc de uzura care nu ne-a avantajat.

Liviu Ciobotariu (antrenor Voluntari): Practic am condus jocul de la un capat la altul. A fost o singura greseala, care ne-a si costat, dar asa e la fotbal. Dupa fiecare meci castigat ii las sa bea o bere, sa sarbatoreasca in vestiar.

Marius Croitoru (antrenor Botosani): Am dat gol din greseala. Prima repriza a fost mai defensiva pentru noi, iar apoi am schimbat in 4-3-3 si au aparut ocaziile. De la ultimul antrenament din Antalya si pana acum n-am intrat in iarba. Ne-am antrenat doar pe sintetic, asta este problema mea, nu ca imi pleaca jucatorii. Noi calcam pe iarba doar la meci, nu este usor.

Clasament dupa etapa 23

Diferenta dintre liderul CFR Cluj si FCSB, ocupanta pozitiei secunde, s-a micsorat la 8 puncte. La 10 puncte in spatele celor de la FCSB o gasim pe Voluntari, aflata pe locul 3. Urmeaza Botosani, la 3 puncte in spate, iar la alte 3 puncte le gasim pe Universitatea Craiova si Farul. Mentionam ca Farul nu a disputat partida din aceasta runda, deoarece adversara sa, Academica Clinceni, se confrunta cu mari probleme de lot din cauza virusului COVID. Pe pozitia a saptea o gasim pe Rapid, aflata la doua puncte in spatele Universitatii Craiova si a Farului. Cu 44 goluri marcate, FCSB are cea mai puternica ofensiva. CFR Cluj detine cea mai solida aparare, cu 12 goluri primite.

Neinvinsa in ultmele 4 runde, Mioveni se afla pe locul 11, cu 25 puncte. La un punct in spate o gasim pe Chindia, venita dupa 3 meciuri fara infrangere. Gaz Metan se situeaza pe locul 13, la un punct in spatele Chindiei si la un alt punct in fata celor de la FCU Craiova, aflati pe locul 14. Un punct este si intre Dinamo, penultima clasata si “lanterna rosie” Clinceni. Doar ca intre FCU Craiova si Dinamo diferenta este de 10 puncte. Chindia are cea mai slaba ofensiva, cu 13 goluri marcate, apararea cea mai proasta revenindu-i lui Dinamo, care a primit 48 goluri.

Spaniolul Jefte (Farul) continua sa conduca in clasamentul golgheterilor, cu 12 reusite. El este urmat de Andrei Ivan (Universitatea Craiova), cu 10 goluri. Podiumul este completat de Florin Tanase (FCSB), care a marcat de 9 ori. Dupa el se situeaza Deian Sorescu (Dinamo), cu 8 reusite.

Program etapa 24

Intre 4 si 7 februarie va avea loc etapa cu numarul 24 din Liga 1. Etapa va fi deschisa de meciul dintre Mioveni si Voluntari, fiind inchisa de cel dintre Botosani si Dinamo. FCSB o va intalni pe FCU Craiova, derbyul rundei avand loc intre Universitatea Craiova si CFR Cluj.