Rezumat Liga 1 etapa 22

Liga 1 etapa 22: FCSB smulge in prelungiri un punct in derbyul cu CFR Cluj

Pentru prima data in acest sezon am avut parte de o etapa in care nu mai putin de 4 echipe marcau 3 goluri. Doua dintre ele erau FCSB si CFR Cluj, care inregistrau o remiza spectaculoasa cu 6 goluri. Care au fost celelalte doua echipe aflati in acest rezumat Liga 1 etapa 22. Tot aici descoperim si derbyurile care vor avea loc etapa viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 22 – Surprize

UT Arad – Gaz Metan: 0-1

Singurul gol al acestei partide era incsris de Vlad Morar, in minutul 66. A fost singurul sut pe poarta al mediesenilor, aradenii avand 6 asemenea suturi. Este prima victorie pentru Gaz Metan din ultimele 4 etape, runda trecuta remizand pe teren propriu cu Universitatea Craiova. De partea cealalta, aradenii nu au obtinut nicio victorie in precedentele 9 runde.

Rezumat Liga 1 etapa 22 – Meciuri spectaculoase

Farul – FCU Craiova: 3-2

Gazdele expediau 10 suturi pe poarta in aceasta ultima partida a etapei, fata de cele 6 ale oaspetilor. Omoh deschidea scorul inca din minutul 5, diferenta fiind dublata de Jefte in minutul 32. La pauza tabela arata deja scorul de 3-0, Omoh marcand din nou in minutul 45. Intrat la pauza, Compagno inscria primul gol al oaspetilor in minutul 52. Craiovenii reduceau handicapul la un singur gol in minutul 89, dupa reusita lui Samuel Asamoah.

Anul 2021 Farul il incheia tot cu o victorie, invingand-o in deplasare pe Dinamo cu 2-0. Cele doua victorii erau precedate de doua infrangeri, suferite pe teren propriu impotriva lui CFR Cluj (0-2) si in deplasare cu Sepsi (0-1). De cealalta parte, FCU Craiova are o victorie, o remiza si o infrangere in precedentele 3 runde. Victoria o obtinea in deplasare in fata Chindiei, remiza inregistrand-o pe teren propriu contra Mioveniului.

FCSB – CFR Cluj: 3-3

Derby-ul rundei oferea un meci spectaculos, strans si cu multe goluri, cum de mult timp nu am mai avut intre cele doua. Octavian Popescu deschidea scorul pentru FCSB in minutul 24, pana la pauza clujenii intorcand rezultatul. Debeljuh egala in minutul 36, tot el aducand-o pe CFR Cluj in avantaj 5 minute mai tarziu. FCSB egala in minutul 71, prin Valentin  Gheorghe. Campioana trecea din nou in avantaj 6 minute mai tarziu, dupa golul lui Chipciu. De punctat ca Alex Chipciu intra pe teren in minutul 69. FCSB egala din nou in al treilea minut de prelungire, autorul golului fiind Lucian Cristea.

Sunt primele puncte pierdute de CFR Cluj in ultimele 9 partide de campionat si, de asemenea, primele trei goluri primite in acest interval. De cealalta parte, pentru FCSB este al doilea egal consecutiv in Liga 1, dupa ce in ultima runda din 2021 inregistra o remiza alba in deplasare cu Sepsi. Sa spunem ca ultima infrangere din campionat a celor de la FCSB dateaza din partida tur impotriva lui CFR Cluj.

Rezumat Liga 1 etapa 22 – Alte rezultate

Arges – Dinamo: 2-1

1-0: Isfan (51); 2-0: Serban (penalty, 69); 2-1: Ivanovski (86)

Chindia – Voluntari: 0-0

Univ. Craiova – Rapid: 1-0

1-0: Koljic (5)

Mioveni – Clinceni: 3-1

1-0: Radescu (14); 2-0: Buziuc (34); 2-1: I.Stefan (40); 3-1: Buziuc (57)

Botosani – Sepsi: 1-0

1-0: E.Papa (42)

Clasament dupa etapa 22

CFR Cluj este lider in clasament, diferenta fata de FCSB, a doua clasata, mentinandu-se la 10 puncte. Alte 10 puncte o separa pe FCSB de Voluntari, a treia clasata. Aceasta are un punct peste Botosani si trei peste Universitatea Craiova si Farul, cele trei echipe care completeaza locurile de play-off. Pe pozitia a saptea se afla Rapid, diferenta dintre ea si Universitatea Craiova, respectiv Farul, fiind de 3 puncte. Sperante reale la un loc de play-off mai are si Arges, aflata la un punct in spatele Rapidului. Amintim ca mai avem 8 etape pana la finalul sezonului regulat. FCSB are cel mai bun atac, cu 41 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii revine liderului CFR Cluj, care a primit 11 goluri

Mioveni ocupa locul 11, cu 24 puncte, unul mai mult decat Chindia si Gaz Metan, ocupantele urmatoarelor doua locuri. Antepenultima pozitie este ocupata de FCU Craiova, aflata la 4 puncte in spatele Chindiei si a celor de la Gaz Metan. Pe penultimul loc o gasim pe Dinamo, situata la 7 puncte in spatele celor de la FCU Craiova. “Lanterna rosie” este Clinceni, aflata la un punct in spatele dinamovistilor. Cea mai slaba ofensiva o are Chindia, cu 13 goluri marcate. Apararea cea mai proasta o gasim la Dinamo, care a primit 45 goluri.

Golgheteri si pasatori de gol

Jefte (Farul) ramane golgheterul Ligii 1, spaniolul marcand 12 goluri. Acesta este urmat de Andrei Ivan (Univ. Craiova), cu 10 reusite si de Florin Tanase (FCSB), care a marcat de 9 ori. Urmatorul clasat este Deian Sorescu (Dinamo), cu 8 reusite. Sapte goluri au Bautista (Clinceni) si Rusu (Mioveni).

In ceea ce priveste pasele de gol, pe primul loc il gasim pe Ronaldo Deaconu (Gaz Metan), acesta avand 7 assisturi. Il urmeaza Deac (CFR Cluj), cu 6 assisturi. Cinci pase de gol are Dan Nistor (Universitatea Craiova). Urmatorii sunt Ion Gheorghe (Voluntari), Cordea (FCSB) si Ongenda (Botosani) cu 4 reusite fiecare. De punctat ca Ongenda este singurul stranier dintre cei enumerati mai sus.

Program etapa 23

Intre 28 si 31 ianuarie va avea loc etapa cu numarul 23 din Liga 1. Atunci Universitatea Craiova o va intalni in deplasare pe Sepsi. Derbyul de clasament se va desfasura intre CFR Cluj si Botosani, iar derbyul de traditie intre Dinamo si FCSB.