Rezumat Liga 1 etapa 21

Liga 1 etapa 21: CFR Cluj se distanteaza in fruntea clasamentului, in vreme ce Mircea Rednic este dat afara de la Dinamo

CFR Cluj incheie anul cu o noua victorie, fapt ce o distanteaza de pozitia secunda. Asta deoarece FCSB a obtinut doar o remiza si aceea cu mult noroc. In subsolul clasamentului, Dinamo a suferit o noua infrangere, lucru care l-a costat postul pe Micea Rednic. Suporterii dinamovisti nu sunt insa de acord cu demiterea lui Rednic, amenintand ca nu vor mai cotiza la echipa. Asta inseamna si mai multe motive de ingijorare pentru Dinamo. Va fi interesant de vazut ce se va intampla cu echipa anul viitor. Probabil va retrograda. Ce alte rezultate au mai avut loc zilele trecute veti afla intr-un rezumat Liga 1 etapa 21. Tot aici descoperim cand se va relua sezonul si ce derbyuri ne vor astepta inca din prima etapa.

Rezumat Liga 1 etapa 21 – Echipe favorite care au castigat

CFR Cluj – Arges: 1-0

Sapte suturi pe poarta au expediat clujenii in aceasta partida, in vreme ce argesenii reuseau doua, ambele in prima repriza. Singurul gol al partidei venea in minutul 72, autorul sau fiind Debeljuh. Astfel, ardelenii au ajuns la a noua victorie consecutiva in campionat, interval in care nu primeau nici macar un gol. In schimb, Argesul a obtinut doar un punct in precedentele 4 etape. Se intampla runda trecuta, cand remiza pe teren propriu cu Sepsi.

Dinamo – Farul: 0-2

In ultimul meci al anului in Liga I, Farul se impunea la o diferenta de doua goluri in fata lui Dinamo. Ambele goluri veneau in repriza secunda. Jefte deschidea scorul in minutul 54, George Ganea dubland diferenta 3 minute mai tarziu.

Este al cincilea meci din precedentele 7 fara infrangere pentru Farul. Esecurile se produceau in urma cu doua, respectiv trei runde. Pe teren propriu era invinsa cu 0-2 de CFR Cluj, iar in deplasare cu 0-1 de Sepsi. De cealalta parte, Dinamo a suferit a treia infrangere din precedentele 4 etape. Celelalte meciuri le pierdea in deplasare cu Mioveni si Clinceni.

Rezumat Liga 1 etapa 21 – Meciuri spectaculoase

Rapid – Botosani: 1-1

Oaspetii au expediat 11 suturi pe poarta in aceata partida, fata de cele 5 ale gazdelor. Rapid era cea care deschidea scorul, dupa executia splendida a lui Marzouk din afara careului, venita in minutul 34. Tircoveanu egala pentru Botosani in minutul 52.

A fost a patra victorie pentru Botosani din precedentele 5 runde. Victoria din acest interval o obtinea etapa trecuta, pe teren propriu cu Gaz Metan, scor 2-1. De cealalta parte, Rapid ramane cu o singura victorie din ultimele 6 etape. In acest interval suferea doua infrangeri, ambele in deplasare. Adversarele se numeau Farul si FCSB.

Rezumat Liga 1 etapa 21 – Alte rezultate

Voluntari – UTA: 2-1

0-1: Miculescu (16); 1-1: Nemec (45); 2-1: Briceag (76)

Gaz Metan – Universitatea Craiova: 1-1

1-0: R.Deaconu (3); 1-1: A.Ivan (61)

Clinceni – Chindia: 0-1

0-1: Negut (83); Cartonas rosu Gavra (90+1, intrat in min. 80)

Sepsi – FCSB: 0-0

FCU Craiova – Mioveni: 0-0

Rezumat Liga 1 etapa 21 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Rezultatele au depasit orice asteptari in campionat. Ma axez foarte mult pe organizarea echipei, dupa care ne gandim si la marcarea de goluri.

Toni Petrea (antrenor FCSB): Din punct de vedere tactic e cel mai slab meci pe care l-am facut de cand am venit. Bine ca nu am pierdut, e un punct castigat.

Liviu Ciobotariu (antrenor Voluntari): Am avut mari emotii, am intalnit o echipa buna, am avut  sansa. La 0-1 puteam primi inca un gol si ar fi fost greu sa ne revenim. Obiectivul nostru nu a fost acela de a ataca play-offul, era salvarea de la retrogradare. Acum, ca avem 37 puncte, e clar ca ne dorim mai mult.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Universitatea Craiova): Ne-am marcat singuri golul de 0-1, dar tin sa va spun ca sunt bucuros ca, la ce ghinion am avut, nu am iesit cu nciun jucator accidentat. Sunt multe accidentari, asta ne-a costat.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Sentimente amestecate, puteam sa castigam, dar sa si pierdem. Am avut jumatate din rezerve doar juniori si ma bucur ca am obtinut un punct.

Clasament dupa etapa 21

CFR Cluj si-a marit avantajul in fruntea clasamentului la 10 puncte fata de FCSB. La alte 10 puncte o gasim pe Voluntari, echipa care completeaza podiumul. La 3 puncte in spatele Voluntariului se afla Botosani. Pe pozitiile 5, 6 si 7 sunt situate, la egalitate de puncte, Universitatea Craiova, Farul si Rapid, aflate la doua puncte in spatele Botosaniului. Cu 38 goluri marcate, FCSB are cea mai buna ofensiva. Apararea cea mai solida ii apartine campioanei CFR Cluj, care a primit 8 goluri.

Cu o victorie in aceasta runda, Chindia urca pe locul 11, aflandu-se la un punct in fata Mioveniului, doua in fata Gazului Metan si trei in fata celor de la FCU Craiova. Singurele echipe din afara top 9 care nu au luat niciun punct in aceasta runda sunt Dinamo si Clinceni. Dinamovistii sunt penultimii, la 7 puncte in spatele celor de la FCU Craiova si la unul singur in fata Clinceniului. Chindia si Mioveni au cea mai slaba ofensiva, cu 13 goluri marcate. Defensiva cea mai proasta ii apartine lui Dinamo, care a primit 43 goluri.

Jefte (Farul) ramane golgheter in Liga 1, avand 11 reusite. La o lungime distanta il urmeaza Andrei Ivan (Universitatea Craiova). Urmeaza Florin Tanase (FCSB), cu 9 reusite si Deian Sorescu (Dinamo), cu 8 goluri.