Rezumat Liga 1 etapa 19

Liga 1 etapa 19: Victorii chinuite pentru primele doua clasate, pe cand craiovenii nu castiga nici acum

CFR Cluj, FCSB si Rapid sunt singurele echipe din prima jumatate a clasamentului care au castigat in aceasta runda. Niciuna nu a primit gol, insa doar Rapid a castigat la o diferenta mai mare de un gol. Cum s-au descurcat celelalte ocupante ale unui loc de play-off aflati mai jos, intr-un rezumat Liga 1 etapa 19. Tot de aici veti descoperi derbyul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 19 – Echipe favorite care au castigat

CFR Cluj – Mioveni: 1-0

Oaspetii expediau jumatate din cele 6 suturi pe poarta ale clujenilor, pe toate in prima repriza. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 36 de catre Vali Costache. Este a saptea victorie la rand in campionat pentru CFR Cluj, care nu primea nici macar un gol in acest interval. De partea cealalta, Mioveniul se afla la a doua infrangere consecutiva, runda trecuta fiind invinsa cu 0-2 pe teren propriu de Sepsi.

Rezumat Liga 1 etapa 19 – Surprize

FCU Craiova – Clinceni: 1-2

Oaspetii au fructificat la maximum cele doua suturi pe poarta avute, in vreme ce gazdele au expediat trei suturi pe poarta si au marcat o data. Se intampla in minutul 28, autorul golului fiind Compagno. Cinci minute mai tarziu Robert Ion egala pentru Clinceni, oaspetii marcand golul victoriei in minutul 68. Autorul golului era Vellios, jucator care intra pe teren 8 minute mai devreme.

Este a doua victorie la rand pentru Clinceni, dupa ce runda trecuta trecea pe teren propriu de Dinamo cu scorul de 1-0. In schimb, FCU Craiova a acumulat un punct in ultimele 4 runde, iar acum iar cauta antrenor.

Rezumat Liga 1 etapa 19 – Meciuri spectaculoase

Dinamo – Chindia: 1-0

Oaspetii expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale gazdelor. Dinamovistii inscriau singurul gol al partidei in minutul 63, autorul lui fiind Catalin Carp. Chindia putea egala in minutul 82, insa Daniel Popa rata un penalty.

Este prima victorie a dinamovistilor din precedentele 16 partide de campionat. Runda trecuta pierdeau in deplasare in fata Clinceniului cu 0-1, acum doua etape remizand cu FCU Craiova. De cealalta parte, Chindia a inregistrat doua remize, suferind 3 infrangeri in precedentele 5 etape. Runda trecuta era invinsa cu 0-1 pe teren propriu de CFR Cluj. Remizele le obtinea cu Sepsi si Rapid.

Rezumat Liga 1 etapa 19 – Alte rezultate

Rapid – Arges: 2-0

1-0: Stahl (9); 2-0: Albu (12)

UTA – Botosani: 0-0

Voluntari – Universitatea Craiova: 1-1

1-0: Veiga (52); 1-1: Vina (89, intrat in min. 69)

Gaz Metan – FCSB: 0-1

0-1: Olaru (60, intrat la pauza)

Sepsi – Farul: 1-0

1-0: B.Mitrea (penalty, 7)

Rezumat Liga 1 etapa 19 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Eu ma asteptam sa aiba mai multe ocazii (Mioveniul), pentru ca asa fac ei tot timpul: te lasa sa crezi ca domini si apoi contraataca. Sa castigi meciul de azi, dupa nu stiu cate meciuri jucate si atata oboseala si pe un asemenea teren, credeti-ma ca nu e usor. Trebuie sa recunosc ca suntem toti obositi, nu avem timp sa ne odihnim deloc.

Toni Petrea (antrenor FCSB): Jucam cu o presiune la fiecare meci; e normal, suntem in spatele liderului. Pentru mine important e ca jucatorii sa poata face diferenta, nu cat joaca.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Universitatea Craiova): Sa incep cu faptul ca sunt un om care respecta munca altora si nu jigneste si sunt luat de prost? Sau ca arbtrii gresesc in toate meciurile noastre? Suntem sub pesiune, dar faptul ca echipa joaca fara cinci jucatori de baza… Trebuie sa-i felicit, s-au straduit pe un asemenea teren, unde nu e usor sa joci.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Am dat dovada de mai mult pragmatism si as vrea sa dedic aceasta victorie suporterilor, care ne-au impins de la spate si s-a vazut aplombul lor.

Clasament dupa etapa 19

CFR Cluj continua sa aiba 8 puncte peste FCSB, ocupanta locului secund. Pe pozitia a treia o gasim pe Voluntari, aflata la 10 puncte in spatele celor de la FCSB si la doua puncte in fata Rapidului, care ocupa locul al patrulea. Pe pozitia a cincea o gasim pe Universitatea Craiova, la un punct in spatele Rapidului si la egalitate de puncte cu Botosani, ocupanta ultimului loc de play-off. Pe 7 o gasim pe Farul, aflata la un punct in spatele celor de la Universitatea Craiova si Botosani. FCSB si Univeritatea Craiova au cea mai buna ofensiva, cu 35 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii apartine campioanei CFR Cluj, care a primit 8 goluri.

Chindia si Gaz Metan ocupa locurile 11 si 12, la 5 puncte in spatele echipei de pe locul 10. Pe 13 o gasim pe Mioveni, aflata la doua puncte in spatele Chindiei si a celor de la Gaz Metan. Antepenultima pozitie este ocupata de FCU Craiova, aflata la doua puncte in spatele Mioveniului. Penultima este Dinamo, situata la 3 puncte in spatele lui FCU Craiova si la doua puncte in fata “lanternei rosii” Clinceni. Cea mai slaba ofensiva o are Mioveni, cu 11 goluri marcate. Cea mai proasta aparare o gasim la Clinceni, care a primit 40 goluri.

Jefte (Farul) ramane golgheterul Ligii I, cu 10 reusite. Spaniolul este urmat de Andrei Ivan (Universitatea Craiova). Sub el gasim 3 jucatori cu 7 reusite fiecare. Este vorba de Florin Tanase (FCSB), Bautista (Clinceni) si Sorescu (Dinamo).