Rezumat Liga 1 etapa 18

Liga 1 etapa 18: FCSB castiga dupa doua penalty-uri indelung contestate

Primele 3 clasate au obtinut victorii pe linie in aceasta etapa, chiar daca multi spun ca la meciul celor de la FCSB acestia au avut doua penalty-uri care nu ar fi trebuit acordate. Rapid, echipa care nu primea niciun gol in primele 6 etape, a ajuns acum sa aiba doar o victorie in precedentele 6 etape. Mihai Iosif rezista insa in continuare pe banca. Daca Rapid trece prin momente grele, ce s-ar mai putea spune de Dinamo, acolo unde ar trebui schimbata echipa, nu antrenorul. Dar se pare ca pentru unii fotbalul este doar un hobby. Infrangerea lui Dinamo nu a fost singura surpriza, conform caselor de pariuri. Care a fost cealalta veti vedea consultand acest rezumat Liga 1 etapa 18. Tot aici veti descoperi meciul din primul sfert al clasamentului care ne asteapta unda viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 18 – Surprize

Clinceni – Dinamo: 1-0

In acest “derby” al ultimelor doua clasate, Dinamo a expediat 3 suturi pe poarta, fata de 4 ale adversarei. Singurul gol al meciului era inscris de Nichita Patriche in minutul 33. A fost primul gol al lui Patriche din acest sezon de Liga I.

Sunt primele puncte acumulate de Clinceni in ultimele 4 etape. In acest interval pierdea pe teren propriu cu Rapid si Sepsi, iar in deplasare in fata campioanei CFR Cluj. De cealalta parte, Dinamo a suferit 4 infrangeri in ultimele 5 meciuri. Remiza alba din acest interval o inregistra etapa trecuta, pe teren propriu cu FCU Craiova.

Arges – Gaz Metan: 1-2

Argesenii intrau bine in meci, preluand conducerea inca din minutul 8, autorul golului fiind Andrei Serban. Se relaxau insa exact inainte de pauza, Trif egaland in prelungirile primei reprize. Si pe final venea un moment de relaxare al pitestenilor, de care Gaz Metan a profitat. Steau aducea victoria mediesenilor in al patrulea minut de prelungire al partidei. De punctat ca Steau intra pe teren in minutul 82.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul mediesenilor in ultimele 3 runde. Remiza venea etapa trecuta, pe teren propriu cu Farul, cand era egalata in al saptelea minut de prelungire al partidei. Infrangerea era suferita in deplasare cu Mioveni, scor 0-1.

Rezumat Liga 1 etapa 18 – Alte rezultate

Chindia – CFR Cluj: 0-1

0-1: Omrani (21)

Farul – Rapid: 2-0

1-0: V.Ghita (42); 2-0: A.Ciobanu (59)

Mioveni – Sepsi: 1-2

0-1: Garutti (autogol, 37); Penalty ratat Buziuc (Mioveni, 59); 0-2: B.Mitrea (penalty, 89)

FCU Craiova – Voluntari: 0-2

0-1: Tamas (77); 0-2: I.Gheorghe (81)

FCSB – UTA: 2-1

1-0: F.Tanase (penalty, 22); 1-1: Roger (72); 2-1: F.Tanase (penalty, 81)

Botosani – Universitatea Craiova: 2-2

0-1: Koljic (31); 1-1: Kage (35); Penalty ratat A.Ivan (Craiova, 37); 2-1: Edjouma (42); 2-2: Gustavo (56)

Rezumat Liga 1 etapa 18 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): In continuare avem aceste reguli care ne omoara, depunctarea, injumatatirea, ne iau golurile…Ne batem ca idiotii! Poate vine un doctor docent, care a facut aceste reguli si imi explica de ce la Divizia B raman punctele si la Divizia A se iau punctele.

Toni Petrea (antrenor FCSB): Ne-au pus ceva probleme pe contraatac, cel putin in prima repriza. Am reusit sa marcam, de data asta am marcat noi primii. In general, dupa meciuri nu ma uit imediat (la reluari), am alte probleme de rezolvat. Din pacate, pana nu se va rezolva problema cu VAR-ul, tot vor fi discutii.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Universitatea Craiova): Pentru mine este o dezamagire faptul ca am ratat ocazii foarte multe, de unde ar fi trebuit sa marcam suta la suta. Trebuie mai mult curaj, mai multa personalitate si sa aratam mai multa maturitate in momente dificile.

Mircea Rednic (antrenor Dinamo): Am avut 7 cornere in prima repriza, iar ei au avut un singur corner si au inscris. Cate ocazii ne trebuie? 20, ca sa inscriem si noi un gol? Ei nu trebuie sa fie grupulete, romanii si strainii, pentru ca depind unii de altii. Ei sa inteleaga ca au plecat antrenori si de data asta mai trebuie sa plece si ei.

Clasament dupa etapa 18

Diferenta dintre liderul CFR Cluj si FCSB, situata a doua, ramane de 8 puncte. La alte 8 puncte de FCSB o gasim pe Voluntari, care completeaza podiumul. Voluntari se afla la 3 puncte in fata Universitatii Craiova, Farului si a Botosaniului. Pe locul 7 se situeaza Rapid, la un punct in spatele celor 3.  FCSB si Universitatea Craiova au cea mai buna ofensiva, cu 34 goluri, cea mai solida defensiva apartinandu-i liderului CFR Cluj, care a primit 8 goluri.

Pe locurile 11 si 12 se afla Chindia si Gaz Metan, la egalitate de puncte. Locul 13 este ocupat de Mioveni, situata la doua puncte in spatele Chindiei si a Gazului Metan, respectiv la doua puncte in fata celor de la FCU Craiova. Penultima pozitie este ocupata de Dinamo, pe care o gasim la 6 puncte in spatele Craiovei. “Lanterna rosie” este Clinceni, care s-a apropiat la 1 punct de Dinamo. FCU Craiova si Mioveni au cea mai slaba ofensiva, cu 11 goluri marcate. Cea mai proasta defensiva le revine celor de la Dinamo si Clinceni, care au primit 39 goluri.

Jefte (Farul) ramane lider in clasamentul golgheterilor, cu 10 reusite. Il urmeaza Andrei Ivan (Universitatea Craiova), cu 9 goluri. Gasim apoi 3 jucatori cu 7 reusite. Este vorba de Florin Tanase (FCSB), Bautista (Clinceni) si Sorescu (Dinamo).

Program etapa 19

Runda cu numarul 19 din Liga I va avea loc intre 10 si 13 decembrie. Aici FCSB o va intalni in deplasare pe Gaz Metan, CFR Cluj va juca pe teren propriu cu Mioveni, cel mai interesant meci al etapei disputandu-se intre Voluntari si Universitatea Craiova.