Rezumat Liga 1 etapa 17

Liga 1 etapa 17: FCSB invinge cu greu, iar clujenii merg din victorie in victorie

Derbyul acestei runde a fost si cel mai spectaculos meci, incheiat cu 5 goluri. FCSB a invins-o in prelungiri pe Universitatea Craiova, in vreme ce CFR Cluj rezolva partida impotriva Clinceniului pana la pauza. Rapid a obtinut inca o remiza, la fel ca Dinamo, doar ca niciunul dntre cei doi antrenori nu parasesc echipa. Cel putin, deocamdata. Care a fost surpriza weekendului trecut veti afla accesand acest rezumat Liga 1 etapa 17. Tot aici veti descoperi care va fi cel mai fierbinte meci al etapei viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 17 – Echipe favorite care au castigat

CFR Cluj – Clinceni: 2-0

Ardelenii au avut o misiune usoara in acest meci, iar asta se vedea inca din minutul 6, cand Costache deschidea scorul. Diferenta era dublata in minutul 29 de catre Sigurjonsson. CFR Cluj a expediat 6 suturi pe poarta, fata de doua ale adversarei, avand insa o posesie de 49%.

Ardelenii se afla la a cincea victorie la rand in campionat, interval in care au reusit sa nu primeasca vreun gol. De cealalta parte, Clinceni a obtinut un singur punct in precedentele 6 etape. Se intampla in deplasare cu Gaz Metan, golul egalizator al Clinceniului venind in prelungirile partidei.

Rezumat Liga 1 etapa 17 – Surprize

UTA – Arges: 0-1

Singurul gol al aceste partide era marcat de Joao Miguel, cu 10 minute inainte de final. A fost primul gol pentru portughez in acest sezon, primul la argeseni. A fost singurul sut pe poarta al celor de la Arges. De cealalta parte, aradenii expediau 5 suturi pe poarta.

Vorbim de a doua victorie la rand a argesenilor, dupa ce runda trecuta o invingeau pe teren propriu pe Universitatea Craiova cu scorul de 3-2. De partea cealalta, Arges a acumulat doua puncte in precedentele 4 etape. Cu toate acestea, nu a marcat niciun gol.

Rezumat Liga 1 etapa 17 – Meciuri spectaculoase

Universitatea Craiova – FCSB: 2-3

FCSB expedia doar 4 suturi pe poarta, fata de cele 7 ale oltenilor. Cu toate acestea, reusea sa castige. Scorul era deschis de gazde, Andrei Ivan marcand din penalty in minutul 13. Egalarea venea 4 minute mai tarziu de la Dumiter. Oaspetii intrau in avantaj la pauza, Adrian Sut inscrind in minutul 39. Intrat la pauza, Alexandru George restabilea egalitatea in minutul 56. FCSB obtinea toate cele 3 puncte in primul minut de prelungire al partidei, autorul golului fiind Cordea.

FCSB se afla la a noua victorie in precedentele 10 etape de campionat. Remiza din acest interval venea in deplasare cu Voluntari. In schimb, Universitatea Craiova a suferit a treia infrangere consecutiva din campionat. Runda trecuta era invinsa in deplasare cu acelasi scor ca acum de catre Arges. Si atunci oltenii deschideau scorul.

Rezumat Liga 1 etapa 17 – Alte rezultate

Dinamo – Craiova 1948: 0-0

Sepsi – Chindia: 0-0

Rapid – Mioveni: 1-1

0-1: Buziuc (16); 1-1: Hlistei (57, intrat in min. 39)

Botosani – Voluntari: 1-1

0-1: Rata (35); 1-1: Edjouma (49); Cartonas rosu Tircoveanu (Botosani, 77; primul galben in min. 71)

Gaz Metan – Farul: 1-1

1-0: V.Morar (44); 1-1: Jefte (penalty, 90+7)

Rezumat Liga 1 etapa 17 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Meciul a fost mai greu decat spuneti. In prima repriza a fost echilibrat. Noi am marcat in doua dintre cele trei ocazii pe care le-am avut. Sunt foarte multumit de toti care au jucat.

Toni Petrea (antrenor FCSB): Ma deranjeaza ca pierdem mingea usor si le permitem adversarilor sa ne puna probleme. Noi incercam sa punem presiune pe adversar, dar nu mereu poti.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Universitatea Craiova): Acum suntem foarte mult in spate, va fi foarte greu sa mai ajungem sa recuperam punctele pe care le-am pierdut. Nu mi-a impus nimeni nimic. Vom fi acolo, cu siguranta vom lupta pana la capat.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Am facut o prima repriza foarte slaba, in a doua ne-am trezit putin. Cred ca suntem obositi, am rulat aceiasi jucatori. Si varsta e un impediment, mai ales cand dau totul pe teren si trag non-stop.

Clasament dupa etapa 17

CFR Cluj isi mentne avansul de 8 puncte fata de FCSB, a doua clasata. La alte 8 puncte in spate o avem pe Voluntari, care completeaza podiumul. Voluntari se afla la un punct in fata Universitatii Craiova, Rapidului si a Botosaniului. FSCB si Univesitatea Craiova au cea mai buna ofensiva, cu 32 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii apartine liderului CFR Cluj, care a primit doar 8 goluri.

Dintre ultimele 7 echipe, 6 au obtinut remize. Pe locul 10 o gasim pe Chindia, cu 19 puncte, la un punct in fata lui Sepsi, doua de Mioveni,  trei de Gaz Metan si 4 de FCU Craiova. Penultima pozitie este ocupata de Dinamo, care are 9 puncte. “Lanterna rosie” este Clinceni, care a acumulat doar 4 puncte. FCU Craiova si Mioveni au cea mai slaba ofensiva, cu 11 goluri marcate. Defensiva cea mai proasta o gasim la Clinceni, care a primit 39 goluri.

Jefte (Farul) continua sa fie lider in clasamentul golgheterilor, cu 10 reusite. Spaniolul este urmat de Andrei Ivan (Universitatea Craiova), care a marcat de 9 ori. Urmeaza Bautista (Clinceni) si Sorescu (Dinamo), fiecare cu 7 reusite.

Program etapa 18

Runda cu numarul 18 din Liga 1 va avea loc intre 3 si 6 decembrie. Etapa va incepe cu meciul dintre Clinceni si Dinamo, ultimele doua clasate. Ziua de sambata va incepe cu deplasarea lui CFR Cluj pentru partida impotriva Chindiei. Duminica FCSB va primi vizita celor de la UT Arad. Ultimul meci va fi si cel mai interesant al rundei, Botosani urmand a primi vizita Universitatii Craiova.