Rezumat Liga 1 etapa 15

Liga 1 etapa 15: CFR Cluj se distanteaza in fruntea campionatului, FCSB comitand, in sfarsit, un pas gresit

A fost o etapa in care gazdele nu s-au prea intalnit cu golul, acestea marcand doar 4 reusite. Jumatate dintre ele erau reusite de Clinceni, care nu reusea insa sa obtina niciun punct. In fruntea clasamentului CFR Cluj s-a distantat, dupa ce FCSB a clacat, in sfarsit. A fost primul pas gresit comis in ultimele 8 runde. Ce a facut aceasta, insa si care a fost singura echipa din afara top 10 care a invins, veti putea vedea in acest rezumat Liga 1 etapa 15. A fost ultima etapa a turului de campionat.

Rezumat Liga 1 etapa 15 – Echipe favorite care au invins

Dinamo – CFR Cluj: 0-3

Clujenii rezolvau repede aceasta partida, in minutul 20 conducand deja cu 2-0. Deschiderea de scor se producea in minutul 14, autorul golului fiind Omrani. Trei minute mai tarziu Debeljuh dubla avantajul. Scorul final era stabilit in minutul 80 de Deac.

CFR Cluj se afla la a treia victorie la rand, interval in care nu a primit gol. In celelalte doua partide evolua pe teren propriu cu Sepsi si Voluntari. In schimb, Dinamo nu a mai castigat in Liga I de la inceputul lunii august. Runda trecuta dinamovistii erau invinsi cu 1-4 in deplasare de Sepsi.

Rezumat Liga 1 etapa 15 – Alte rezultate

Chindia – Gaz Metan: 0-1

Cartonas rosu Gabriel Moura (Gaz Metan, 63); 0-1: Matricardi (90+1)

Clinceni – Rapid: 2-3

1-0: Ventura (31; penalty ratat de Moulin in aceeasi faza); 1-1: A. Balan (penalty, 52); 2-1: Bautista (55); 2-2: A. Balan (penalty, 60); 2-3: Dandea (85)

Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Scorul e putin aspru. Am inceput bine prima repriza, am marcat doua goluri, dar Dinamo nu mai e echipa de la inceputul sezonului, care avea copii.

Edi Iordanescu (antrenor FCSB): Pentru noi a fost a cincea deplasare din ultimul timp. E greu, in repriza a doua s-a vazut ca am pierdut mult din energie. In aceste doua saptamani speram sa aducem jucatorii la un nivel fizic bun.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Universitatea Craiova): Nu prea am ce sa remarc la noi. Nu am avut determinare, nu am avut ambitie, schimbarile pe care le-am facut nu au adus un plus.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Am dat dovada ca suntem o echipa mare si am reusit sa revenim, chiar daca nu am facut un joc stralucit. Am avut o discutie mai aprinsa la pauza si, spre fericirea tuturor, am intors rezultatul.

Liviu Ciobotariu (antrenor Voluntari): Am avut o organizare defensiva foarte buna, am reusit sa inchidem toate culoarele celor de la FCSB. Sunt multumit, am facut un joc foarte bun. Daca ma raportez la ocaziile pe care le-am avut, consider ca au fost mai clare ale noastre decat cele ale FCSB-ului; cred ca meritam mai mult.

Gheorghe Hagi (antrenor Farul): Cand jucatorii sunt inspirati poate veni victoria. Nu suntem constanti, asta e singura mea intrebare acum. Trebuie sa avem continuitate in joc, in rezultate.

Mircea Rednic (antrenor Dinamo): Greu nu imi e, imi fac meseria. Jucatorii fac eforturi. Sunt limite, dar se fac eforturi, ii vad la antrenament.

Clasament dupa etapa 15

CFR Cluj se distanteaza la opt puncte in fruntea clasamentului. Pozitia a doua este ocupata de FCSB, aflata la trei puncte in fata Universitatii Craiova. Locul 4 este ocupat de Botosani, diferenta dintre ea si Universitatea Craiova fiind de un punct. Aceeasi diferenta vedem si intre Botosani si Rapid, echipa de pe locul 5. Ultimul loc care duce in play-off este ocupat in acest moment de Voluntari, aflata la un punct in spatele Rapidului si la un punct in fata Farului si a celor de la UTA. Cel mai bun atac il are Universitatea Craiova, cu 28 goluri marcate. Cea mai solida defensva ii apartine liderului CFR Cluj, care a primit 8 goluri.

Pe locul 11 o gasim pe Gaz Metan, cu 15 puncte. Gaz Metan este singura formatie din a doua jumatate a clasamentului care a obtinut victoria. La un punct in spatele mediesenilor se afla Sepsi si FCU Craiova, iar la doua puncte distanta o gasim pe Mioveni. Toate aceste 3 echipe au remizat in aceasta etapa, distantandu-se de ocupantele ultimelor doua locuri. Este vorba de Dinamo si Clinceni, care au 8, respectiv 4 puncte. Mioveni are cel mai slab atac, cu 9 goluri marcate. Cea mai proasta aparare o intalnim la Dinamo, care a primit 36 goluri.

Jefte (Farul) continua sa fie golgheterul competitiei, cu 9 reusite. Spaniolul este urmat de Andrei Ivan (Universitatea Craiova), care are 8 goluri. Podiumul este completat de argentinianul Bautista (Clinceni), care a marcat de 7 ori. Urmeaza trei jucatori cu 6 reusite. Este vorba de Adrian Balan (Rapid), Sorescu (Dinamo) si Markovic (Universitatea Craiova). Jefte, Bautista si Omrani sunt singurii stranieri din top 16.