Rezumat Liga 1 etapa 14

Liga 1 etapa 14: CFR Cluj castiga pe final, in vreme ce FCSB intoarce scorul

Dupa perioada grea prin care a trecut, FCSB continua sirul victoriilor. Echipa vine dupa 6 victorii, ultima victima fiind Arges. Este adevarat, argesenii deschideau scorul, insa FCSB revenea. Campioana CFR Cluj trecea si ea de Voluntari in ultimele minute ale partidei. Ce alte rezultate s-au mai inregistrat, dar si care a fost meciul cu golurile cele mai multe veti afla din acest rezumat Liga 1 etapa 14. Tot aici vom descoperi ce meci interesant ne va oferi ultima etapa a turului.

Rezumat Liga 1 etapa 14 – Echipe favorite care au castigat

Univ. Craiova – Mioveni: 5-2

Este a cincea victorie la rand in Liga I pentru craioveni, care au marcat 5 goluri in 3 din precedentele 4 etape. De cealalta parte, Mioveni acumula un singur punct in ultimele 3 runde. Il obtinea etapa trecuta, pe teren propriu cu Botosani. In urma cu doua etape, Mioveni era invinsa in deplasare cu 0-3 de FCSB.

CFR Cluj – Voluntari: 1-0

Clujenii au dominat aceasta partida la toate capitolele, meritand, intr-un final, victoria. Singurul gol al partidei venea abia in minutul 89, autorul golului fiind Omrani.

Patru victorii au obtinut clujenii din precedentele 5 etape. Singurul insucces din aceasta perioada venea in deplasare impotriva Rapidului, scor 0-2. De cealalta parte, dupa 6 victorii la rand in Liga I au urmat doua infrangeri pentru Voluntari, esecul de runda trecuta venind pe teren propriu, impotriva lui Arges, scor 0-2.

Rezumat Liga 1 etapa 14 – Surprize

UT Arad – Chindia: 0-2

A fost un duel cu 6 suturi pe poarta, toate expediate in cea de-a doua repriza. Popadiuc deschidea scorul pentru targovisteni la 10 minute dupa pauza. Diferenta era majorata in al doilea minut de prelungire de Negut.

A fost prima victorie a Chindiei din precedentele 5 runde de campionat. De precizat ca 3 dintre adversare erau FCSB, Botosani si Universitatea Craiova. De cealalta parte, Chindia a suferit prima infrangere din precedentele 4 etape.

Rezumat Liga 1 etapa 14 – Meciuri spectaculoase

Gazdele au avut 8 suturi pe poarta in aceasta partida, dublu decat Mioveniul. In prima repriza se marcau 5 goluri de catre doar doi jucatori. Este vorba de Andrei Ivan si Bogdan Rusu. Andrei Ivan deschidea scorul pentru craioveni in minutul 17, tot el majorand diferenta 4 minute mai tarziu, dupa ce transforma un penalty. Bogdan Rusu reducea din handicap in minutul 34, tot el aducand egalarea 5 minute mai tarziu. Gazdele intrau in avantaj la pauza, Andrei Ivan transformand alt penalty in primul minut de prelungire. Acelasi Ivan majora diferenta din nou la doua goluri in minutul 82. Scorul final il stabilea Markovic, in al treilea minut de prelungire al partidei.

Rezumat Liga 1 etapa 14 – Alte rezultate

Botosani – Farul: 0-2

0-1: Dussaut (24); 0-2: Adi Petre (penalty, 88)

Gaz Metan – Clinceni: 1-1

1-0: Irobiso (71, intrat in acelasi minut); 1-1: Bautista (90+2)

Sepsi – Dinamo: 4-1

1-0: Stefanescu (13); 2-0: Stefanescu (21); 2-1: Torje (39); 3-1: Mitrea (72); 4-1: Fofana (86; intrat in min. 80)

FCSB – Arges: 2-1

0-1: Raynov (62); 1-1: Octavian Popescu (67; intrat in min.60); 2-1: V.Gheorghe (71; intrat in min.61)

Rapid – FCU Craiova: 0-0

Rezumat Liga 1 etapa 14 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Poate cel ma bun joc pe care l-am facut acasa in acest sezon. Portarul lor a facut minuni, cel mai bun meci al lui.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Univ. Craiova): In mare, sunt multumit, pentru ca sunt constient ca va veni o perioada in care echipa va cadea putin, pentru ca marcam prea multe goluri. Celelalte echipe sunt mai concentrate cand joaca cu noi si vor aparea si pentru noi probleme.

Edi Iordanescu (antrenor FCSB): Echipa a castigat jocul pentru ca a aratat caracter, a crezut si a muncit pana la final. Mi-a fost teama, ma asteptam sa intram greu in joc, fara claritate.

Liviu Ciobotariu (antrenor Voluntari): Meritam mult mai mult. Am avut un joc foarte bun, am avut organizare defensiva. Sunt mandru de jucatorii mei.

Clasament dupa etapa 14

CFR Cluj se afla in fruntea clasamentului, la 8 puncte in fata Universitatii Craiova, urmaritoarea sa. Ultima pozitie a podiumului o ocupa FCSB, la un punct in spatele Craiovei, insa si cu un meci mai putin. Top 5 este completat de Botosani si Voluntari, la egalitate de puncte, aflate la 3 puncte in spatele celor de la FCSB si la 1 punct in fata Rapidului si a celor de la UTA. Cel mai bun atac il are Universtatea Craiova, cu 28 goluri marcate. Defensiva cea mai solida o gasim la CFR Cluj si Farul, care au primit 8 goluri.

In subsolul clasamentului, Sepsi si FCU Craiova ocupa locurile 11 si 12, cu 13 puncte fiecare. Sunt umate la 1 punct diferenta de Gaz Metan si Mioveni. Penultima pozitie este ocupata de Dinamo, cu 8 puncte, “lanterna rosie” fiind Clinceni, care a acumulat 4 puncte. Mioveni are cea mai slaba ofensiva, cu 9 goluri marcate. Dinamo isi asigura titlul de cea mai proasta defensiva, cu 33 goluri primite.

Jefte (Farul) ramane golgheterul competitiei, cu 9 reusite. Dupa cele 4 goluri marcate in aceasta etapa, Andrei Ivan (Univ.Craiova) a urcat pe pozitia secunda, cu 8 goluri. Urmeaza 3 jucatori cu 6 reusite. Este vorba de Bautista (Clinceni), Sorescu (Dinamo) si Markovic (Univ.Craiova).

Program etapa 15

Ultima etapa a turului va avea loc intre 5 si 8 noiembrie. Campioana CFR Cluj o va intalni in deplasare pe Dinamo, in vreme ce Universitatea Craiova va juca, tot in deplasare, cu Farul. Daca luam in calcul pozitiile din clasament, derbyul se va disputa intre Voluntari si FCSB. De precizat ca pe 4 noiembrie Farul va juca restanta de pe teren propriu cu FCSB.