Rezumat Liga 1 etapa 13

Liga 1 etapa 13: Rapid egaleaza in prelungiri pentru a continua seria neagra a lui Dinamo

A fost o etapa in care s-au disputat 7 meciuri, deoarece cel al lui FCSB a fost amanat. Cu epidemia de COVID, la care se adauga jucatorii accidentati, FCSB nu a putut alinia 13 jucatori in vederea partidei cu Farul. Derbyul bucurestean din aceasta runda s-a incheiat cu o remiza, FCU Craiova fiind singura echipa din a doua jumatate a clasamentului care a reusit sa castige. Toate rezultatele, insa si cum se prezinta situatia in clasament veti afla dintr-un rezumat Liga 1 etapa 13. Tot aici aflam meciul interesant pe care ni-l propune etapa viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 13 – Meciuri spectaculoase

Clinceni – UT Arad: 0-3

Oaspetii au avut 10 suturi pe poarta in aceasta partida, iar gazdele 3. Scorul final era stabilit inca din prima repriza. Hora il deschidea in minutul 21, Miculescu majorand diferenta in minutul 38. Tabela era inchisa de Hora, care marca in primul minut de prelungire.

A fost a doua victorie la rand pentru formatia aradeana, care etapa trecuta o invingea cu 1-0 pe teren propriu pe FCU Craiova.  In schimb, Clinceni a suferit a cincea infrangere in precedentele 6 etape de Liga 1, interval in care acumula un singur punct. Se intampla pe teren propriu cu Botosani. Runda trecuta era invinsa cu 0-5 de Universitatea Craiova.

Dinamo – Rapid: 1-1

Fiecare dintre cele doua formatii a expediat 5 suturi pe poarta in aceasta partida. Torje deschidea scorul pentru Dinamo cu un sut de la distanta. Intrat in minutul 71, Carnat a egalat in primul minut de prelungire, cu un sut din afara careului.

Rapid este neinvinsa de 3 etape, interval in care a obtinut doua remize si o victorie. Runda trecuta venea victoria pe teren propriu asupra campioanei CFR Cluj. De cealalta parte, Dinamo are 10 meciuri fara victorie in Liga 1. Si in precedenta partida de pe teren propriu Dinamo era egalata in prelungiri de catre UTA.

Rezumat Liga 1 etapa 13 – Alte rezultate

FCU Craiova – Gaz Metan: 2-0

1-0: C.Balan (47); Cartonas rosu F.Junior (Gaz Metan, 83); 2-0: Raicea (90+4)

Chindia – Univ.Craiova: 0-1

Penalty ratat Nistor (Craiova, 16); 0-1: A.Ivan (73)

Voluntari – Arges: 0-2

0-1: Dumitrascu (64); 0-2: Palic (80)

Mioveni – Botosani: 1-1

1-0: Garutti (60); 1-1: Racovitan (90+1)

CFR Cluj – Sepsi: 2-0

1-0: Bouhenna (24); 2-0: Culio (penalty, 53; aparat in prima faza); Cartonas rosu Bordeianu (CFR Cluj, 80; intrat la pauza, primul galben in min. 78)

Rezumat Liga 1 etapa 13 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Adversarul nu stiu daca a avut vreo ocazie. A inceput mai bine, dar fara sa creeze ceva clar. CFR arata ca acum doi-trei ani, cand nu dadea sanse adversarilor.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Univ. Craiova): Cred ca daca am fi transformat penaltyul, jocul s-ar fi schimbat total. Nu vorbesc negativ de Chindia, fac foarte bine ce fac, sunt compacti, agresivi, duri in dueluri.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Mi-a intrat glontul un pic aici, la ureche, dar am pus imediat un leucoplast si am reparat. Nu, echipa n-a intrat relaxata si nu va intra niciodata relaxata. Pur si simplu, nu a fost o prima repriza reusita.

Mircea Rednic (antrenor Dinamo): N-am cum sa-i cert pe baietii astia. Testele fizice sunt foarte slabe, au avut si 7 kg in plus. Chiar ii felicit, ati vazut ce atitudine au avut.

Clasament dupa etapa 13

CFR Cluj este lider incontestabil, avand 8 puncte in fata pozitiei secunde. Aceasta este ocupata de Universitatea Craiova, aflata la 1 punct in fata a 3 echipe. Este vorba de FCSB, Botosani si Voluntari. Ultimul loc care duce in play-off este ocupat in acest moment de UT Arad. Aceasta se situeaza la un punct in spatele celor 3 echipe aflate la egalitate de puncte si la un punct in fata Rapidului. Universitatea Craiova si FCSB au cea mai buna ofensiva, cu 23 goluri marcate. Defensiva cea mai solida ii apartine Argesului, alata pe locul 8, care a primit 7 goluri.

FCU Craiova si Mioveni ocupa locurile 11 si 12, cu 12 puncte fiecare. Gaz Metan urmeaza, la un punct in spatele celor doua si la un punct in fata celor de la Sepsi. Penultima pozitie este ocupata de Dinamo, care are 8 puncte. “Lanterna rosie” este Clinceni, care a obtinut doar 3 puncte, toate ca urmare a unor rezultate de egalitate. Mioveni a marcat 7 goluri, avand cea mai slaba ofensiva. Apararea cea mai proasta ii revine Academiei Clinceni, cu 31 goluri primite.

Golgheteri si pase de gol

Jefte (Farul) ramane golgheterul campionatului, spaniolul avand 9 reusite. El este urmat de Sorescu (Dinamo), care a marcat de 6 ori. Urmeaza 3 jucatori cu 5 reusite fiecare. Este vorba de Bautista (Clinceni), Markovic (Univ, Craiova) si Miculescu (UT Arad). Jefte si Bautista sunt singurii jucatori straini care au marcat mai mult de 3 goluri.

In ceea ce priveste pasele de gol, lider al acestui clasament este Ronaldo Deaconu (Gaz Metan), cu 4 assisturi.  Urmeaza 5 jucatori cu 3 pase de gol fiecare. Este vorba de Braun (Botosani), Cordea (FCSB), de Nooijer (Farul), Ion Gheorghe (Voluntari) si Michael Omoh (Clinceni).

Program etapa 14

Pe 29 octombrie va incepe etapa cu numarul 14 din Liga 1 si se va incheia pe 1 noiembrie. Aici Universitatea Craiova va primi vizita celor de la Mioveni, iar campioana FCSB pe cea a Argesului. Cel mai interesant meci, din punct de vedere al clasamentului, va avea loc intre CFR Cluj si Voluntari.