Rezumat Liga 1 etapa 12

Liga 1 etapa 12: CFR Cluj pierde, urmaritoarele apropiindu-se de ea in clasament

Dupa 5 etape fara victorie, iata ca Rapidul castiga chiar in fata campioanei, dupa un joc destul de solid. FCSB a avut nevoie de om in plus si de penalty in favoarea ei pentru a castiga, in vreme ce Voluntari continua sa surprinda placut. Cum s-a descurcat aceasta, insa si celelalte rezultate le puteti lectura in acest rezumat Liga 1 etapa 12. Tot aici vom vedea si ce derby al orgoliilor ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 12 – Echipe favorite care au invins

FCSB – Mioveni: 3-0

Lovita de COVID, FCSB parea ca va avea mari dificultati in aceasta partida, mai ales ca in prima repriza nu expedia niciun sut pe poarta. Este adevarat, nici adversara nu se descurca mai bine. In prelungirile primei reprize  Buziuc era elimnat de la oaspeti, iar in partea secunda gazdele se distrau pe teren. Florin Tanase deschidea scorul din penalty in minutul 56, Dumiter dubland diferenta in minutul 65. Keseru inchidea tabela 4 minute mai tarziu.

FCSB a ajuns la a cincea victorie la rand in Liga 1, interval in care primea doar doua goluri, ambele de la Clinceni. De partea cealalta, Mioveni se afla la a sasea etapa consecutiva fara victorie, interval in care obtinea doua puncte.

Univ. Craiova – Clinceni: 5-0

Este a treia victorie la rand in Liga 1 pentru Universitatea Craiova, interval in care marca 12 goluri, reusnd sa nu primeasca niciunul. Runda trecuta o invingea cu 2-0 pe Craiova 1948 in deplasare, acum doua etape invingand-o cu 5-0 pe teren propriu pe Dinamo. In schimb, Clinceni se afla la a patra infrangere in precedentele 5 etape. Remiza din acest interval o inregistra runda trecuta, acasa cu Botosani.

Rezumat Liga 1 etapa 12 – Surprize

Rapid – CFR Cluj: 2-0

Venita dupa atatea meciuri fara victorie, se parea ca Rapid nu va castiga nici acum. Jucatorii giulesteni sunt extra-motivati insa in meciurile cu echipe mari, reusind sa aiba prestatii extraordinare. La fel se intampla si contra campioanei CFR Cluj, omul meciului fiind Adrian Balan. Acesta inscria ambele goluri ale echipei antrenate de Mihai Iosif. Pe primul il marca in minutul 27, iar pe al doilea in minutul 55.

A fost prima victorie a Rapidului din precedentele 6 etape de Liga I. Inaintea acesteia, giulestenii jucau cu Sepsi si cu UTA. Impotriva ambelor conduceau cu 2-0, insa pana la final se vedeau egalati. De partea cealalta, CFR Cluj a suferit prima infrangere din precedentele 4 etape de Liga I.

Sepsi – Voluntari: 1-2

Este a sasea victorie la rand in campionat pentru Voluntari, in acest interval primind doar 3 goluri. De cealalta parte, Cristiano Bergodi a debutat cu stangul pe banca formatiei dn Sfantu Gheorghe. Sepsi are o singura victorie in acest sezon de Liga I: cea din prima etapa. Echipa vine dupa 6 rezultate de egalitate.

Rezumat Liga 1 etapa 12 – Meciuri spectaculoase

Oltenii facura spectacol in acest meci, expediind 12 suturi pe poarta, fata de cele 3 ale adversarei. Dan Nistor deschidea scorul in minutul 11, trei minute mai tarziu Markovic dubland diferenta. Bancu facea ca tabela sa arate scorul de 3-0 inca de la jumatatea primei reprize. Houri putea duce scorul la 4-0 in minutul 53, insa rata un penalty. Andrei Ivan marca si el in minutul 71, Roguljic inchizand tabela in al dolea minut de prelungire.

A fost o partida cu 14 suturi pe poarta. Gazdele expedau 8, iar oaspetii 6. Cristian Costin deschidea scorul in minutul 22 pentru Voluntari, stabilind scorul pauzei. Vadim Rata dubla avantajul oaspetilor in minutul 54. Gazdele puteau reduce din handicap la jumatatea celei de-a doua reprize, insa Luckassen rata un penalty. Pana la urma, Sepsi reducea din diferenta cu 5 minute inainte de final, dupa reusita lui Bojic.

Botosani – Chindia: 0-0

Desi aceasta partida nu a vazut niciun gol, Botosani expedia nu mai putin de 10 suturi pe poarta, fata de doar unul al adversarei. Chindia incheia in inferioritate numerica partida, Sergiu Suciu fiind eliminat in minutul 73.

Este a treia remiza consecutiva pentru botosaneni, care remizau pe teren propriu cu FCU Craiova, iar in deplasare cu Acamedia Clinceni. De cealalta parte, Chindia are doua remize si o infrangere in precedentele 3 etape. Etapa trecuta pierdea pe teren propriu cu FCSB, in urma cu doua runde remizand in deplasare cu Arges. De asemenea, Chindia primea un singur gol in precedentele 5 etape.

Arges – Farul: 2-1

Constantenii expediau 6 suturi pe poarta in acest meci, iar adversarii 5. Scorul se deschidea la 5 minute dupa pauza, autorul golului fiind Arias. Viana majora diferenta in minutul 73, Jefte reducand din handicap cu 10 minute inante de final, cand transforma un penalty.

A fost a sasea partida fara infrangere in Liga 1 pentru argeseni, care obtineau in acest interval patru victorii si doua remize. Golul lui Jefte din penalty a fost singurul primit de argeseni. De partea cealalta, constantenii au 3 infrangeri in ultimele 4 runde, toate suferite in deplasare. Voluntari si Chindia erau celelalte doua formatii in fata carora pierdea.

Rezumat Liga 1 etapa 12 – Alte rezultate

Gaz Metan – Dinamo: 2-1

1-0: Deaconu (36); 2-0: Deaconu (38); 2-1: Ivanovski (penalty, 84)

UT Arad – Craiova 1948: 1-0

1-0: Radu Negru (autogol, 16); Cartonas rosu Constantin Albu (Craiova 1948, 61)

Rezumat Liga 1 etapa 12 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Am intrat in teren pe varfuri. Nu ne-am batut, nu ne-am luptat. N-avem ce sa reprosam nimanui, nu putem sa ne plangem de nimic: nici de arbitru, nici de teren, nici de vreme.

Liviu Ciobotariu (antrenor Voluntari): Sunt multumit si de joc si de rezultat. Avem discutii in fiecare zi cu privire la clasament, dar este meritul lor pentru tot. Nu se relaxeaza deloc, sunt seriosi la antrenament, iar la meciuri se vede ce pregatim.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Parca mi-era si frica cu 2-0, parca imi doream sa ramana 1-0, dar ne-a iesit totul azi si suntem foarte fericiti.

Mircea Rednic (antrenor Dinamo): Am primit golurile repede, apoi a fost normal, am riscat, am echilibrat, a venit si golul nostru, nu stiu daca a fost penalty. La unii e vorba si de lipsa de forma, Sorescu nu se regaseste de cateva jocuri. Plus ca jucatorii care au venit acum nu sunt pusi la punct cu pregatirea fizica.

Clasament

CFR Cluj ramane lider, insa avansul fata de FCSB si Voluntari, urmatoarele doua clasate, scade la 6 puncte. Pozitia a patra este ocupata de Botosani, care are un punct in spatele celor doua si un alt punct in fata Universitatii Craiova. Ultimul loc care duce in play-off il ocupa Rapid, aflata la 1 punct in spatele Craiovei. FCSB are cea mai buna ofensiva, cu 23 goluri marcate, apararea cea mai buna revenindu-le celor de la Arges, care au primit 6 goluri.

Sepsi are o prima parte a sezonului regulat dezamagitoare, clasandu-se pe locul 13, cu 10 puncte. La doar 1 punct in spate o gasim pe FCU Craiova, penultima pozitie ocupand-o Dinamo, care are 7 puncte. “Lanterna rosie” este Clinceni, cu doar 3 puncte. Cea mai slaba ofensiva ii apartine Miovenului, care a marcat 6 goluri. Defensiva cea mai proasta o au Dinamo si Clinceni, care au primit 28 goluri.

Jefte (Farul) se distanteaza in clasamentul golgheterilor, avand 9 reusite. Urmeaza Sorescu (Dinamo), cu 6 goluri. Pe urmatoarele pozitii ii gasim pe Bautista (Clinceni) si Markovic (Universitatea Craiova), cu 5 reusite.

Program etapa 13

Runda cu numarul 13 din Liga 1 va avea loc intre 22 si 25 octombrie. In prima zi vor juca ambele formatii din Craiova. FCU o va intalni pe teren propriu pe Gaz Metan, iar Universitatea in deplasare pe Chindia. Voluntari va avea meci acasa cu Arges, CFR Cluj o va infrunta pe teren propriu pe Sepsi, iar derbyul orgoliilor va avea loc intre Dinamo si Rapid.