Rezumat Liga 1 etapa 10

Liga 1 etapa 10: Rotile de tren incep sa rugineasca. Ar trebui inlocuite?

A fost o runda in care atat CFR Cluj, cat si FCSB au castigat cu emotii. In schimb, Rapid a suferit o noua infrangere, iar Mihai Iosif este in pericol de a fi demis. O demitere a avut loc inaintea acestei etape la Dinamo, Dario Bonetti lasand echipa in deriva. Cum s-a descurcat aceasta fara italian pe banca, insa si ce echipa a reusit victoria in prelungirile partidei, veti afla din acest rezumat Liga 1 etapa 10. Tot de aici veti descoperi motivul pentru care jandarmii din Craiova vor fi in alerta runda viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 10 – Echipe favorite care au invins

FCSB – Clinceni: 3-2

Se parea ca gazdele nu vor avea nicio emotie in aceasta partida, judecand dupa diferenta de doua goluri avuta inca din primele 10 minute. Keseru deschidea scorul in minutul 3, Vinicius majorand diferenta in minutul 10. Omoh reducea insa din handicap in ultimul minut al primei reprize. Ianis Stoica restabilea diferenta de doua goluri la jumatatea reprizei secunde. Oaspetii reduceau din nou diferenta la un gol in penultimul minut de joc.

Astfel, FCSB se afla la a treia victorie la rand in Liga 1, dupa cele obtinute cu Dinamo si FCU Craiova, scoruri 6-0, respectiv 1-0. In schimb, Clincenul este la a treia infrangere consecutiva in Liga 1, la mijlocul saptamanii trecute fiind eliminata si din Cupa Romaniei de Buzau, formatie din liga secunda.

Univ. Craiova – Dinamo: 5-0

A fost doar prima victorie a oltenilor din precedentele 3 etape. Acum doua runde remizau pe teren propriu cu Sepsi, runda trecuta fiind invinsi cu 0-1 de CFR Cluj. Isi luau revansa insa in Cupa Romaniei, cand la mijlocul saptamanii trecute ii invingeau pe clujeni tot cu 1-0. De cealalta parte, Dinamo se afla la a saptea infrangere la rand in campionat. Mai mult, Universitatea Craiova se afla la a cincea victorie la rand in intalnirile directe, in acest interval dinamovistii marcand un singur gol.

Rezumat Liga 1 etapa 10 – Meciuri spectaculoase

Craiovenii au dominat autoritar partida, expediind nu mai putin de 14 suturi pe poarta, fata de doar 3 ale dinamovistilor. Oaspetii ramaneau in inferioritate numerica inca din minutul 16, cand Giafer vedea al doilea cartonas galben. Pe primul il vedea inca din minutul 6. In urma eliminarii s-a acordat un penalty, transformat de Houri, care a stabilit scorul pauzei.

In repriza secunda am avut parte de o dominare totala a oltenilor, care au expediat 10 suturi pe poarta. Andrei Ivan dubla avantajul in minutul 52, pentru ca Alexandru George, intrat la pauza, sa duca scorul la 3-0 in minutul 58. Capatina inscria si el 4 minute mai tarziu, pentru ca Markovic sa stabileasca scorul final in primul minut de prelungire.

Botosani – Craiova 1948: 1-1

Botosanenii expediau 8 suturi pe poarta in acest meci, dublu fata de adversara sa. La sfarsitul primei ore de joc venea deschiderea de scor. O reusea Sidibe, care o aducea pe Craiova in avantaj. Dawa smulgea un punct pentru Botosani, egaland in minutul 90.

Singura infrangere a Botosaniului din campionat ramane cea de pe teren propriu in fata Rapidului, scor 0-2. In rest, a obtinut 6 victorii si 3 remize. De partea cealalta, Craiova 1948 a obtinut primul punct din precedentele 3 etape. In celelalte doua era invinsa cu 0-1 de Arges si de FCSB.

Rapid – Voluntari: 0-1

Desi am avut un singur gol in acest meci, s-au expediat 11 suturi pe poarta. Sapte suturi au fost expediate de Rapid, iar patru de Voluntari. Singurul gol al partidei a venit in minutul 24, autorul sau fiind Vadim Rata. Oaspetii ramaneau in inferioritate numerica in minutul 85, cand Cristian Costin a fost eliminat. In afara lui Costin, alti 8 jucatori mai vedeau cartonasul galben.

Voluntari se afla la cea de-a patra victorie la rand in campionat. Sigur, pana la Rapid niciuna dintre adversare nu era puternica, insa aceste victorii au ajutat Voluntariul sa ocupe in acest moment un loc de play-off. De partea cealalta, Rapid se afla la cel de-al patrulea pas gresit consecutiv, interval in care a obtinut doar 1 punct.

Rezumat Liga 1 etapa 10 – Alte rezultate

Arges – Chindia: 0-0

Penalty ratat D.Popa (Chindia, 25)

Farul – Mioveni: 2-1

1-0: Jefte (16); 1-1: B.Rusu (86); 2-1: A.Ciobanu (90+2)

UTA – CFR Cluj: 0-1

0-1: Chipciu (27)

Gaz Metan – Sepsi: 0-0

Rezumat Liga 1 etapa 10 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): A fost o victorie norocoasa. Am intalnit un adversar extraordinar acasa. Prima repriza a fost mai echilibrata, dar in a doua ne-au dominat.

Edi Iordanescu (antrenor FCSB): Nu ne putem bucura de aceasta victorie asa cum ar trebui. Aratam lipsa de maturitate, de inteligenta fotbalistica. Lipsa de smecherie fotbalistica m-a suparat. Trebuie mai multa comunicare in teren, sa ne ajutam mai mult.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Am sustinere dn partea conducerii, cu jucatorii sunt foarte ok, dar mai sunt si lucruri care poate nu sunt corecte. Nu stiu ce sa va spun, dar poate acea suspendare a mea a lasat urme. Asta nu scuza cu nimic prestatia noastra din aceasta seara.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Univ.Craiova): Nu ma asteptam la acest scor, sincer. M-am gandit ca vom avea un meci foarte greu, ca se vor mobiliza. Am ratat foarte mult. Se joaca prea mult cu ocaziile, iar in anumite meciuri se poate ca fotbalul sa ne pedepseasca din cauza asta

Clasament dupa etapa 10

CFR Cluj se distanteaza la 6 puncte de Botosani, ocupanta pozitiei secunde. Podiumul este completat de Farul, aflata la 3 puncte in spatele Botosaniului si la egalitate de puncte cu FCSB si Voluntari, respectiv la 1 punct in fata Rapidului. FCSB are cel mai bun atac, cu 19 goluri marcate, cea mai buna defensiva apartinandu-le celor de la CFR Cluj si Farul, care au primit 5 goluri.

In subsolul clasamentului, Sepsi si Craiova 1948 au 9 puncte, fiind urmate de Gaz Metan, cu 8 puncte. Pe penultimul loc o gasim pe Dinamo, cu 6 puncte, “lanterna rosie” fiind Clinceni, cu doar doua puncte. Cel mai slab atac il au Sepsi, Gaz Metan si Dinamo, care au marcat 7 goluri fiecare. Cea mai proasta defensiva ii revine lui Dinamo, ce a primit 24 goluri.

Jefte (Farul) s-a distantat in fruntea clasamentului golgheterilor, avand 8 reusite. Urmeaza Sorescu (Dinamo), cu 5 goluri, dupa care avem 3 jucatori cu 4 reusite. Este vorba de Bautista (Clinceni), Albu (Rapid) si Markovic (Universitatea Craiova).

Program etapa 11

Runda cu numarul 11 din Liga 1 va incepe in prima zi a lunii octombrie si se va incheia pe 4 octombrie. Aici CFR Cluj o va intalni pe teren propriu pe Gaz Metan, iar FCSB va juca in deplasare impotriva Chindiei. Rapid va disputa un meci in deplasare cu Sepsi, derbyul galeriilor avand loc intre cele doua echipe din Craiova.