Rezumat La Liga etapa 9

La Liga etapa 9: Gura de oxigen pentru Barcelona inaintea marelui El Clasico

A fost o etapa cu doar 8 meciuri, deoarece cele ale lui Real Madrid si Atletico Madrid au fost amanate. Cauza acestor amanari o reprezinta participarea mai multor jucatori de la ambele echipe in preliminariile CM, zona America de Sud. In plus, ambele echipe au meciuri in Champions League la mijlocul saptamanii. Barcelona a profitat de aceasta amanare a meciurilor celor doua echipe din Madrid pentru a se apropia de acestea. A castigat, insa nu fara emotii, in fata Valenciei, care conducea dupa doar 5 minute. Care a fost surpriza acestei etape veti descoperi dintr-un rezumat La Liga etapa 9. De asemenea, sa spunem ca etapa viitoare ne va astepta primul El Clasico din 2004 incoace in care Messi sau Cristiano Ronaldo nu se afla in loturile Barcelonei sau al lui Real Madrid.

Rezumat La Liga etapa 9 – Echipe favorite care au invins

Real Sociedad – Mallorca: 1-0

Gazdele se impuneau in aceasta partida, desi erau nevoite sa joace intreaga repriza secunda cu un om in minus. Munoz era eliminat in prelungirile primei reprize. Sociedad marca golul victorei in minutul 90, cel ce inscria fiind Lobete.

Real Sociedad era invinsa doar in prima etapa de catre Barcelona. De atunci obtinea sase victorii si doua remize in campionat. De cealalta parte, Mallorca a suferit a treia infrangere din precedentele 4 etape. Singura victorie din acest interval se solda etapa trecuta, cand se impunea cu 1-0 pe teren propriu in fata lui Levante.

Rezumat La Liga etapa 9 – Surprize

Villarreal – Osasuna: 1-2

A fost cam fortata o asa cota mare la victorie pentru Osasuna, avand in vedere ca se afla in fata lui Villarreal in clasament. Torro deschidea scorul pentru formatia oaspete in minutul 26. Gerard Moreno aducea egalarea pentru “submarinul galben” la 10 minute dupa pauza. Avila aducea victoria oaspetilor cu 3 minute inainte de final. Sa spunem ca Avila intra in teren doar 5 minute mai devreme.

Osasuna se afla la a treia victorie la rand in La Liga, in precedentele doua runde invingandu-le in deplasare pe Mallorca, scor 3-2, respectiv pe teren propriu pe Vallecano, scor 1-0. Cu Mallorca marca golul victoriei in minutul 88, iar cu Vallecano in primul minut al prelungirilor partidei. De cealalta parte, Villarreal a suferit prima infrangere din campionat, in conditiile in care le-a intalnit pana acum atat pe Real Madrid, cat si pe Atletico Madrid.

Rezumat La Liga etapa 9 – Alte rezultate

Levante – Getafe: 0-0

Vallecano – Elche: 2-1

0-1: Boye (14); 1-1: M.Hernandez (26); 2-1: Nteka (65)

Celta Vigo – Sevilla: 0-1

0-1: R.Mir (54)

Barcelona – Valencia: 3-1

0-1: Gaya (5); 1-1: Fati (13); 2-1: Depay (penalty, 41); 3-1: Coutinho (85)

Alaves – Betis: 0-1

0-1: Borja Iglesias (89)

Espanyol – Cadiz: 2-0

1-0: Raul de Tomas (45+1); 2-0: Melamed (65)

Clasament

In mod aparent surprinzator, lider in clasamentul din La Liga este Real Sociedad, care are 20 puncte. La o diferenta de 3 puncte urmeaza patru echipe. Vorbim de Real Madrid, Sevilla, Atletico Madrid si Osasuna. De punctat insa ca Real Madrid, Sevilla si Atletico Madrid au restante de disputat. Lor li s-au amanat meciurile din cauza programului incarcat avut de jucatorii care erau chemati pentru preliminariile CM, zona sud-americana. Pozitia a sasea este ocupata de Vallecano, care are 16 puncte. Abia pe pozitia a saptea o gasim pe Barcelona. Aceasta are insa si ea o restanta, aflandu-se la doar un punct in spatele lui Vallecano. La egalitate de puncte cu Barcelona o gasim pe Betis. Cea mai buna ofensiva o are de departe Real Madrid, care a marcat 22 goluri. Defensiva cea mai solida le apartine celor de la Sevilla, care au primit 3 goluri.

Sapte echipe au mai putin de 10 puncte. Incepem cu Elche, aceasta ocupand locul 14, cu 9 puncte. Urmeaza Celta Vigo si Cadiz, cu 7 puncte fiecare. La o distanta de un punct se afla Granada, urmata la inca un punct de Levante. Penultima pozitie este ocupata de Alaves, care a acumulat 3 puncte. Poate in mod surprinzator, “lanterna rosie” este Getafe, care a obtinut doua puncte. Se intampla in ultimele doua etape. Defensiva cea mai slaba o are Alaves, care a marcat doar doua goluri. Unul dintre goluri venea din penalty impotriva lui Real Madrid, iar celalalt contra lui Atletico Madrid. Cea mai proasta aparare o au nu mai putin de 5 echipe. Este vorba de Cadiz, Mallorca, Levante, Alaves si Getafe, fiecare cu 13 goluri primite.

Golgheteri si pasatori de gol

Karim Benzema (Real Madrid), ramane lider autoritar in clasamentul golgheterilor, cu 9 reusite. Pe pozitia secunda il gasim pe Oyarzabal (Real Sociedad), care a marcat de 6 ori. Podiumul este completat de Vinicius (Real Madrid), cu 5 goluri. Urmeaza 4 jucatori cu 4 reusite. Este vorba despre Depay (Barcelona), Raul de Tomas (Espanyol), Luis Suarez (Atletico Madrid) si Danjuma (Villarreal). Dintre acestia, doar Oyarzabal si Raul de Tomas sunt spanioli.

Cat despre pasele de gol, primul loc in acest clasament il ocupa tot Karim Benzema (Real Madrid). Acesta are nu mai putin de 7 assisturi, fiind la o diferenta de 4 pase de gol fata de urmatorii clasati. Este vorba despre Santi Mina (Celta Vigo), Muniain (Bilbao), Yeremi Pino (Villarreal) si Oscar Trejo (Vallecano). Patru dintre cei sase sunt spanioli.