Rezumat La Liga etapa 8

La Liga etapa 8: O runda care a curs perfect pentru Atletico Madrid

Parcursul deloc bun al Barcelonei din Champions League are consecinte si in campionat. Si in aceasta runda formatia catalana a aratat ingrijorator, fiind invinsa de campioana Atletico Madrid. Astfel, Barcelona se scalda pe undeva pe la mijlocul clasamentului si ne intrebam cata rabdare va mai avea presedintele Joan Laporta cu Ronald Koeman. Real Madrid si Sevilla au gafat si ele in aceasta etapa. Pentru a vedea ce rezultate au obtinut va invitam sa lecturati mai jos un rezumat La Liga etapa 8. Ne vine inca greu sa credem pentru un campionat spectaculos precum La Liga, insa in aceasta etapa nu mai putin de 9 meciuri au avut cel mult doua goluri.

Rezumat La Liga etapa 8 – Surprize

Espanyol – Real Madrid: 2-1

A fost singurul meci din aceasta etapa in care s-au inscris mai mult de doua goluri. “Galacticii” aveau o posesie de 66% in aceasta partida, insa expediau doar 4 suturi pe poarta, la fel ca adversara sa. La pauza, Espanyol conducea cu 1-0, dupa golul marcat de Raul de Tomas. De punctat ca atacantul spaniol inscria in acest sezon si impotriva lui Atletico Madrid. Aleix Vidal majora diferenta la finalul primei ore de joc. Benzema reducea din handicap in minutul 71.

Espanyol se afla la a doua victorie din precedentele 3 etape. Celalalt succes il inregistra pe teren propriu impotriva lui Alaves, scor 2-1. Atunci reusita venea din penalty in a doua repriza, insa in prima Espanyol marca de doua ori, goluri anulate in urma consultarii VAR. Infrangerea din acest interval o suferea runda trecuta, in deplasare contra Sevillei, scor 0-2. De cealalta parte, Real se afla la al doilea pas gresit consecutiv in campionat. Runda trecuta obtinea o remiza alba pe teren propriu impotriva lui Villarreal. Sa nu uitam ca la mijlocul saptamanii trecute, Real Madrid era invinsa pe teren propriu de Sheriff Tiraspol, in una din cele mai mari surprize din istoria Champions League.

Granada – Sevilla: 1-0

Desi avea o posesie de doar 32% si doar un sut pe poarta, Granada reusea sa castige aceasta partida. Singurul sut pe poarta al gazdelor era transformat in gol de Rochina, care marca in minutul 25. A fost primul gol din cele 4 meciuri disputate de Rochina in tricoul Granadei. Oaspetii incheiau in inferioritate numerica, Diego Carlos fiind eliminat in primul minut de prelungire al partidei.

Granada a obtinut prima sa victorie din acest sezon de La Liga. Pana acum acumulase tot trei puncte, dIntre care unul cu Villarreal si altul cu Barcelona. Runda trecuta era invinsa in deplasare de Celta Vigo cu scorul de 0-1. Singurul gol era marcat in al patrulea minut de prelungire al partidei. De partea cealalta, Sevilla sufera prima infrangere din campionat, o infrangere care sa spunem ca vine dupa deplasarea andaluzilor in Germania la mijlocul saptamanii trecute, in partida de Champions League cu Wolfsburg. Poate parea surprinzator, insa victoria Granadei impotriva Sevillei a fost a patra din precedentele 5 intalniri directe oficiale de pe teren propriu.

Rezumat La Liga etapa 8 – Alte rezultate

Bilbao – Alaves: 1-0

Penalty ratat R.Garcia (Bilbao, 9); 1-0: R.Garcia (44)

Osasuna – Vallecano: 1-0

1-0: M.Sanchez (90+1)

Mallorca – Levante: 1-0

1-0: I.Baba (74); Penalty ratat Morales (Levante, 85)

Cadiz – Valencia: 0-0

Atletico Madrid – Barcelona: 2-0

1-0: Lemar (23); 2-0: Luis Suarez (44)

Elche – Celta Vigo: 1-0

1-0: Benedetto (49); Gol anulat Aspas (Celta Vigo, 90)

Villarreal – Betis: 2-0

1-0: Danjuma (45+1); 2-0: Danjuma (69)

Getafe – Real Sociedad: 1-1

1-0: S.Ramirez (40); 1-1: Oyarzabal (68)

Clasament dupa etapa 8

Toate cele trei formatii de pe podium au 17 puncte. Vorbim de Real Madrid, Atletico Madrid si Real Sociedad. Top 5 este completat de Sevilla si Osasuna, care au 14 puncte. Urmeaza Vallecano si Bilbao, cu 13 puncte, dupa care vin trei echipe cu 12 puncte. Este vorba de Valencia, Barcelona si Betis. De specificat ca Barcelona si Sevilla au o restanta de disputat. Cel mai bun atac il are de departe Real Madrid, care a marcat 22 goluri, cu 9 mai multe decat a doua clasata la acest capitol, care e, in mod surprinzator, Vallecano. Cea mai solida defensiva o gasim la Sevilla si Villarreal, care au primit doar 3 goluri.

Opt echipe au inca mai putin de 10 puncte. Pe pozitiile 13 si 14 le gasim pe Espanyol si Elche, cu 9 puncte. Celta Vigo si Cadiz ocupa locurile 15 si 16, cu 7 puncte fiecare. Urmeaza Granada si Levante, cu 6, respectiv 4 puncte. Penultima clasata este Alaves, cu 3 puncte si o restanta de disputat, “lanterna rosie” fiind Getafe, care a strans doar 1 punct. Se intampla chiar in aceasta etapa. Alaves are cea mai proasta ofensiva, cu doar doua goluri marcate. Defensiva cea mai slaba le apartine celor de la Levante si Getafe, care au primit 13 goluri.

Benzema (Real Madrid) este liderul clasamentului golgheterilor, cu 9 reusite. Acesta este urmat de Oyarzabal (Real Sociedad), ce a marcat de 6 ori. Podiumul este completat de un alt jucator al lui Real Madrid. Este vorba de Vinicius, care are 5 goluri. Urmeaza Luis Suarez (Atletico Madrid) si Danjuma (Villarreal), fiecare cu 4 reusite.

Program etapa 9

Intre 16 si 18 octombrie va avea loc runda a noua din La Liga. Aici Sevilla o va intalni in deplasare pe Celta Vigo, iar Barcelona o va infrunta pe teren propriu pe Valencia. Vor fi doar 8 meciuri in acel weekend, deoarece cele ale lui Real Madrid si Atletico Madrid au fost amanate.