Rezumat La Liga etapa 7

La Liga etapa 7: Barcelona si Sevilla pofita de pasii gresiti ai rivalelor la titlu

In aceasta runda din La Liga lucrurile au evoluat in favoarea Sevillei si a Barcelonei. Cele doua au castigat, in vreme ce Atletico Madrid si Real Madrid s-au incurcat. Ce rezultate au obtinut acestea, insa si ce echipa a reusit golul victoriei in prelungirile partidei veti putea lectura in acest rezumat La Liga etapa 7. Tot de aici veti afla ce derby ne asteapta runda viitoare.

Rezumat La Liga etapa 7 – Echipe favorite care au invins

Barcelona – Levante: 3-0

Aceasta victorie vine pentru formatia catalana dupa doua remize, inregistrate pe teren propriu cu Granada si in deplasare impotriva celor de la Cadiz. De partea cealalta, Levante nu a cunoscut victoria in acest sezon, cumuland 4 remize si 3 infrangeri.

Real Sociedad – Elche: 1-0

Formatia gazda a dominat partida la toate capitolele, fiind pacat sa nu obtina victoria. Real Sociedad a asteptat insa mult pana sa se bucure, singurul gol al partidei fiind marcat in minutul 81. Autorul lui era Oyarzabal.

Dupa ce a debutat in La Liga cu o infrangere in fata Barcelonei, Real Sociedad nu mai era invinsa. In urmatoarele 6 etape obtinea 5 victorii si o remiza alba pe teren propriu cu Sevilla. In schimb, Elche obtinea o singura victorie in acest sezon. Este a doua infrangere la rand, dupa ce runda trecuta era invinsa de Villarreal, tot in deplasare, cu 1-4.

Rezumat La Liga etapa 7 – Surprize

Alaves – Atletico Madrid: 1-0

Oaspetii aveau o posesie de 71% in aceasta partida, insa un singur sut pe poarta. La fel si gazdele, insa ele au transormat singurul sut pe poarta. Se intampla in minutul 4, autorul golului fiind Laguardia.

Au fost primele puncte obtinute de Alaves in campionat. Pana acum, aceasta marcase doar un gol si acela din penalty, impotriva lui Real Madrid. De cealalta parte, Atletico Madrid a comis al treilea pas gresit din La Liga, aceasta fiind insa singura infrangere.

Real Madrid – Villarreal: 0-0

A fost o partida antrenanta, mai ales in prima repriza. Asta, desi fiecare dintre cele doua echipe a expediat doua suturi pe poarta. Astfel, Real Madrid a comis al doilea pas gresit din La Liga, dupa remiza cu 6 goluri obtinuta in deplasare contra lui Levante. De cealalta parte, Villarreal ramane neinvinsa in campionat, obtinand o vctorie si 5 remize.

Rezumat La Liga etapa 7 – Meciuri spectaculoase

Gazdele dominau autoritar aceasta partida, expediind 12 suturi pe poarta, fata de cele doua ale adversarei. Depay deschidea scorul din penalty in minutul 6, Luuk de Jong dubland diferenta 8 minute mai tarziu. Intrat in minutul 81, Ansu Fati stabilea scorul final in primul minut de prelungire al partidei.

Mallorca – Osasuna: 2-3

In acest duel cu 5 goluri se expediau 14 suturi pe poarta. Opt erau reusite de gazde, iar sase de oaspeti. Pentru Osasuna dechidea scorul Cote in minutul 9, Daniel Rodriguez egaland doar doua minute mai tarziu. Mallorca mai inscria un gol pana in pauza, Fer Nino marcand in al patrulea minut de prelungire. Osasuna egala in minutul 58, dupa golul lui Inigo Perez. Oaspetii obtineau cele 3 puncte in minutul 88, Javier Martinez punctand.

Doua victorii si doua infrangeri este bilantul Osasunei in precedentele 4 etape. Cealalta victorie o obtinea in deplasare cu Alaves. Infrangerile le suferea pe teren propriu cu Valencia si Betis. De partea cealalta, Mallorca a acumulat doar un punct in ultimele 4 runde.

Rezumat La Liga etapa 7 – Alte rezultate

Valencia – Bilbao: 1-1

0-1: Inigo Martinez (69); Cartonas rosu M.Gomez (Valencia, 82); 1-1: Marcos Andre (90+5)

Sevilla – Espanyol: 2-0

1-0: En Nesyri (13); Gol anulat VAR (Espanyol, 25); Cartonas rosu Delaney (Sevilla, 65, primul galben in aceeasi faza); 2-0: Mir (87, intrat in 70)

Vallecano – Cadiz: 3-1

1-0: A. Garcia (9); 1-1: Haroyan (23); 2-1: Falcao (44); 3-1: Palazon (87)

Betis – Getafe: 2-0

1-0: Willian Jose (14); 2-0: Willian Jose (55)

Celta Vigo – Granada: 1-0

Penalty ratat Aspas (Celta Vigo, 73); 1-0: D.Suarez (90+4)

Clasament dupa etapa 7

Real Madrid ramane lider si dupa aceasta runda, insa distanta fata de Real Sociedad, ocupanta pozitiei secunde, s-a micsorat la 1 punct. Podiumul este completat de Sevilla, aflata la egalitate de puncte cu Atletico Madrid si la doua puncte in spatele lui Real Sociedad. Top 5 este incheiat de Vallecano, aflata la 1 punct in spatele Sevillei si lui Atletico Madrid si la alt punct in fata Barcelonei si a lui Betis. De punctat ca Sevilla si Barcelona au un meci mai putin. Cel mai bun atac il are de departe Real Madrid, care a marcat 21 goluri. Cea mai buna defensiva ii apartine Sevillei, care a primit doar doua goluri.

Espanyol, Cadiz si Elche au 6 puncte, aflandu-se pe locurile 14, 15 si 16. Urmeaza Levante, cu 4 puncte, pe urmatoarele doua pozitii clasandu-se Granada si Alaves, cu 3 puncte. “Lanterna rosie” este Getafe, care, in mod surprinzator, nu a obtinut niciun punct. Cel mai slab atac il vedem la Alaves si Getafe, care au marcat doua goluri. Cea mai proasta aparare le revine celor de la Mallorca, Levante, Granada si Getafe, care au primit 12 goluri.

Benzema (Real Madrid) este golgheterul campionatului, cu 8 reusite. Acesta este urmat de coechipierul sau, Vinicius si de Oyarzabal (Real Sociedad), cu 5 goluri fiecare. Urmeaza 10 jucatori cu 3 reusite.

Program etapa 8

Intre 1 si 3 octombrie va avea loc runda a opta din La Liga. Runda va fi inchisa de partida dintre Granada si Sevilla. Pana atunci insa, vom putea urmari doua meciuri dintre echipe din Madrid si Barcelona. Este vorba despre cel dintre Espanyol si Real Madrid, dar si de derbyul dintre Atletico Madrid si Barcelona.