Rezumat La Liga etapa 4

La Liga etapa 4: Real Madrid castiga mai greu decat o arata scorul, iar Atletico Madrid revine si castiga in prelungiri

A fost o etapa in care s-au disputat doar 8 meciuri. Cele dintre Barcelona si Sevilla, respectiv Villarreal si Alaves au fost amanate. Trei dintre cele 4 echipe au avut jucatori plecati in America de Sud, pentru a disputa meciuri din preliminariile CM. De asemenea, toate cele 3 vor juca marti in Champions League. Real Madrid facea show pe teren propriu in fata Celtei Vigo, in vreme ce Atletico Madrid castiga dupa ce era condusa la pauza, marcand golul victoriei in prelungirile care au durat o vesnicie. Care a fost surpriza acestei etape, insa si echipa ce nu a incheiat meciul in efectiv complet, veti afla lecturand acest rezumat La Liga etapa 4. Sa spunem, de asemenea, ca niciuna dintre echipele din a doua jumatate a campionatului nu a castigat.

Rezumat La Liga etapa 4 – Echipe favorite care au invins

Real Madrid – Celta Vigo: 5-2

Trei victorii si o remiza este bilantul “galacticilor” in cele 4 etape, celelalte victorii venind in deplasare cu Alaves si Betis. Remiza o obtineau tot in deplasare, in fata celor de la Levante, scor 3-3. De cealalta parte, Celta Vigo ramane cu egalul din a doua etapa, obtinut in deplasare in fata Osasunei.

Rezumat La Liga etapa 4 – Surprize

Getafe – Elche: 0-1

Getafe nu merita sa castige acest meci si nici macar sa obtina o remiza, avand in vedere ca expedia un singur sut pe poarta. De partea cealalta, Elche expedia 3. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 69 de Lucas Perez. Astfel, Elche obtinea prima victorie in campionat, dupa ce runda trecuta remiza acasa cu Sevilla, iar acum doua runde pierdea in deplasare cu Atletico Madrid, scor 0-1. In schimb, Getafe nu a reusit sa obtina nici macar un punct. Este adevarat, doua dintre adversare se numeau Barcelona si Sevilla, unde Getafe pierdea la un singur gol diferenta.

Rezumat La Liga etapa 4 – Meciuri spectaculoase

“Galacticii” expedau 11 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale Celtei. Cu toate acestea, oaspetii deschideau scorul inca din minutul 4, autorul golului fiind Santi Mina. Egalarea se producea in minutul 24, Benzema fiind cel ce inscria. Celta Vigo intra in avantaj la pauza, Cervi marcand golul de 2-1 in minutul 31. Benzema egala din nou la cateva secunde dupa pauza. Vinicius o aducea pe Real Madrid in avantaj in minutul 54. Canavanga dubla diferenta pentru “galactici” in minutul 72, scorul final fiind stabilit in minutul 87, cand Benzema transforma un penalty.

Granada – Betis: 1-2

Betis expedia noua suturi pe poarta in aceasta partida, fata de doua ale adversarei. Cu toate acestea, Betis a avut foarte mari emotii pentru cele 3 puncte. Rodri deschidea scorul pentru oaspeti in al doilea mnut de prelungire din prima repriza. Luis Suarez de la Granada egala in minutul 66. Betis marca in minutul 89 golul victoriei, prin Canales.

A fost prima victorie in campionat pentru Betis, care mai remiza acasa impotriva lui Cadiz si in deplasare cu Mallorca, pierzand runda trecuta pe teren propriu cu Real Madrid. De partea cealalta, Betis se afla la a doua infrangere la rand, dupa ce runda trecuta a pierdut cu 0-4 in deplasare in fata lui Vallecano.

Rezumat La Liga etapa 4 – Alte rezultate

Levante – Vallecano: 1-1

1-0: Marti (penalty, 39); 1-1: S.Guardiola (90+2)

Bilbao – Mallorca: 2-0

1-0: Vivian (68); 2-0: I.Williams (74)

Espanyol – Atletico Madrid: 1-2

1-0: De Tomas (40); Gol anulat VAR (Atletico Madrid, 53); 1-1: Carrasco (79); 1-2: Lemar (90+9)

Osasuna – Valencia: 1-4

1-0: Moncayola (8); 1-1: M.Gomez (26); 1-2: A.Hernandez (autogol, 51); 1-3: Guedes (55); Gol anulat VAR (Osasuna, 63); 1-4: Alderete (73)

Cadiz – Real Sociedad: 0-2

0-1: Oyarzabal (71); Cartonas rosu Cala (Espanyol, 83); 0-2: Oyarzabal (penalty, 84)

Clasament dupa etapa 4

Real Madrid, Valencia si Atletico Madrid se afla in fruntea clasamentului, cu 10 puncte. Urmeaza Real Sociedad si Bilbao, cu 9, respectiv 8 puncte. Cel mai bun atac il are Real Madrid, care a marcat 13 goluri. Cea mai buna defensiva ii apartine lui Bilbao si Sevillei, care au primit un singur gol.

Getafe si Alaves se afla pe ultimele doua locuri, fara niciun punct. Este adevarat, Alaves are un meci in minus. Mai sus o gasim pe Celta Vigo, care a acumulat 1 punct. Pe cele 3 pozitii de mai sus se afla Espanyol, Cadiz si Granada, fiecare avand doua puncte. Espanyol, Getafe si Alaves au cel mai slab atac, cu un singur gol marcat. Cea mai proasta defensiva ii apartine Celtei Vigo, care a primit 8 goluri.

Golgheteri

Dupa 4 runde lider in clasamentul golgheterilor este Benzema (Real Madrid), cu 5 reusite. De asemenea, francezul are nu mai putin de 4 pase de gol, lucru care il plaseaza deja ca favorit principal in cursa pentru castigarea titlului de golgheter. Oyarzabal (Sociedad) si Vinicius (Real Madrid) se afla pe urmatoarele pozitii, fiecare cu 4 goluri. Urmeaza Soler (Valencia), Correa (Atletico Madrid) si Lamela (Sevilla), fiecare cu 3 goluri.

Program etapa 5

Intre 17 si 20 septembrie se va desfasura etapa a cincea din La Liga. Aici Atletico Madrid va primi vizita celor de la Bilbao, iar Barcelona pe cea a Granadei. Real Madrid va juca in deplasare cu Valencia, cel mai interesant meci al rundei avand loc intre Real Sociedad si Sevilla.