Rezumat La Liga etapa 3

La Liga etapa 3: Sase echipe sunt in fruntea clasamentului, cu acelasi numar de puncte

Patru goluri am avut in derby-ul etapei, unde Atletico Madrid remiza cu Villarreal. Toate cele 4 goluri se marcau in repriza secunda, formatia gazda egaland in prelungiri. Dintr-un rezumat La Liga etapa 3 veti afla si cum s-au descurcat celelalte candidate la titlu, dar si echipa care a reusit sa intoarca scorul in prelungirile partidei. De asemenea, veti descoperi si meciurile de runda viitoare care sunt amanate, dar si cauza care a dus la aceasta amanare.

Rezumat La Liga etapa 3 – Echipe favorite care au invins

Barcelona – Getafe: 2-1

Catalanii pareau ca se vor distra in acest meci, avand in vedere ca deschiderea de scor venea inca din minutul 2. Autorul golului era Sergi Roberto. Nu a fost insa asa, Sandro Ramirez egaland in minutul 18. Scorul final era stabilit inca din minutul 30, cel ce inscria fiind Depay. Catalanii au avut o posesie de 67%, dar doar 3 suturi pe poarta, la fel ca Getafe.

Doua victorii si o remiza are formatia antrenata de Ronald Koeman in acest start de campionat. Cealalta victorie o inregistra in etapa de debut, pe teren propriu in fata lui Real Sociedad, scor 4-2. Runda trecuta catalanii remizau in deplasare cu Bilbao, scor 1-1. In schimb, Getafe nu a obtinut niciun punct pana acum, acesta fiind primul gol marcat. In  prima runda pierdea in deplasare cu Valencia, etapa trecuta suferind o infrangere pe teren propriu in fata Sevillei. Ambele meciuri le pierdea cu scorul de 0-1. Contra Sevillei primea gol in prelungirile partidei.

Real Sociedad – Levante: 1-0

A fost o partida destul de modesta, cu doar doua suturi pe poarta, ambele reusite de gazde. Unul din ele era expediat in minutul 42, fiind soldat cu gol. Autorul sutului era Barrenetxea.

Dupa ce pierdea prima runda in deplasare in fata Barcelonei cu 2-4, Real Sociedad obtinea doua victorii. In ambele se marca un singur gol. Runda trecuta elevii antrenati de Imanol Alguacuil o invingeau pe Vallecano, gol marcat din penalty. In schimb, Levante nu a cunoscut victoria in acest sezon, esecul cu Sociedad fiind primul. In runda de debut remiza in deplasare impotriva lui Cadiz. In etapa a doua reusea marea surpriza, remizand cu Real Madrid, scor 3-3. Levante conducea in acea partida cu 2-1 si 3-2.

Rezumat La Liga etapa 3 – Alte rezultate

Mallorca – Espanyol: 1-0

1-0: Daniel Rodriguez (27); Cartonas rosu Sergi Gomez (Espanyol, 90+4)

Valencia – Alaves: 3-0

1-0: Wass (3); 2-0: Soler (45+3); 3-0: Guedes (60)

Celta Vigo – Bilbao: 0-1

0-1: Inaki Williams (34); Gol anulat VAR (Bilbao, 50)

Elche – Sevilla: 1-1

1-0: E.Roco (11); 1-1: En Nesyri (40)

Betis – Real Madrid: 0-1

0-1: Carvajal (61)

Vallecano – Granada: 4-0

1-0: Alvaro Garcia (3); 2-0: Trejo (penalty, 23); 3-0: Nteka (43); 4-0: Comesana (50)

Cadiz – Osasuna: 2-3

1-0: Alex Fernandez (16); 1-1: Kike (penalty, 60); 2-1: Alex Fernandez (penalty, 66); 2-2: Roberto Torres (penalty, 90+1); 2-3: David Garcia (90+5)

Atletico Madrid – Villarreal: 2-2

0-1: Trigueros (52); 1-1: Luis Suarez (56); 1-2: Danjuma (74, intrat in min.63); 2-2: Mandi (autogol, 90+5)

Clasament

Dupa 3 runde niciuna dintre echipe nu a obtinut maximum de puncte. In schimb, nu mai putin de 6 echipe au 7 puncte. Este vorba de Real Madrid, Sevilla, Valencia, Barcelona, Atletico Madrid si Mallorca. Urmeaza o singura echipa care are 6 puncte: Real Sociedad. Real Madrid are cel mai bun atac, cu 8 goluri marcate, in vreme ce cea mai buna defensiva le apartine Sevillei, Valenciei, Mallorcai, lui Bilbao si lui Espanyol, care primeau un singur gol.

De asemenea, Espanyol are si cea mai slaba ofensiva, aceasta nereusind sa marcheze. Defensiva cea mai proasta o are Alaves, care a primit 8 goluri. Alaves si Getafe sunt singurele formatii ce nu au obtinut niciun punct in cele 3 etape scurse. Mai sus o gasim pe Celta Vigo, cu un punct. Fiecare dintre cele 3 formatii a marcat un gol.

Golgheteri si pase de gol

Dupa trei etape, 4 sunt jucatorii care conduc in fruntea clasamentului, acestia avand 3 goluri. Vorbim de Correa (Atletico Madrid), Lamela (Sevilla), Soler (Valencia) si Vinicius (Real Madrid). De punctat ca, din cele trei goluri, Soler a inscris doua din penalty. Alti 8 jucatori au marcat doua goluri. Printre acestia gasim si 3 fotbalisti de la Barcelona: Braithwaite, Depay si Sergi Roberto. Dintre cei 12 jucatori care au marcat mai mult de un gol, 5 sunt spanioli. In cele 3 etape au marcat 46 jucatori.

In ceea ce priveste pasele de gol, clasamentul este condus de Karim Benzema (Real Madrid), cu 3 assisturi. Acesta este urmat de Frenkie de Jong (Barcelona), Melero (Levante) si Trejo (Vallecano), fiecare avand doua pase de gol.

Program etapa 4

Runda a patra din La Liga se va desfasura intre 11 si 13 septembrie. Atunci Atletico Madrid o va intalni in deplasare pe Espanyol, iar Real Madrid va primi vizita Celtei Vigo. Derby-ul rundei urma sa aiba loc intre Sevilla si Barcelona. Meciul a fost insa amanat din cauza suprapunerii, practic, cu meciurile din Copa America. Atat Sevilla, cat si Barcelona au multi jucatori implicati in meciurile din preliminarii. Din aceasta cauza a fost amanat si meciul dintre Villarreal si Alaves. In plus, atat Barcelona, cat si Sevilla, dar si Villareal au programate pe 14 septembrie meciurile din prima etapa a grupelor Champions League.