Rezumat La Liga etapa 26

La Liga etapa 26: Atletico Madrid se apropie de un loc de Champions League

In derbyul Andaluziei Betis a fost invinsa de Sevilla, care continua urmarirea liderului Real Madrid. In schimb, visul lui Betis pentru un loc in Champions League incepe sa se naruie, mai ales ca runda urmatoare va intalni o alta adversara puternica. Despre cine este vorba aflati din acest rezumat La Liga etapa 26. Tot de aici descoperim ca niciuna dintre ultimele 4 clasate nu a fost invinsa in aceasta runda.

Rezumat La Liga etapa 26 – Echipe favorite care au invins

Barcelona – Bilbao: 4-0

Barcelona nu intampina emotii in aceasta partida, in care avea 72% posesie si 7 suturi pe poarta, fata de cele 3 ale adversarei. La pauza scorul era 1-0, unicul gol fiind inscris de Aubameyang, in minutul 37. Dembele dubla diferenta in minutul 73, Luuk de Jong punctand si el in minutul 90. Tabela era inchisa in al treilea minut de prelungire de Depay.

A fost a patra victorie a Barcelonei din ultimele 5 etape din La Liga. Remiza din acest interval o inregistra in deplasare cu Espanyol, scor 2-2. Oaspetii egalau atunci in cel de-al saselea minut de prelungire din a doua repriza. De partea cealalta, pentru Bilbao este a doua infrangere din precedentele 3 etape, pe precedenta suferind-o in deplasare cu Mallorca, scor 2-3. Victoria o reusea acasa cu Real Sociedad, scor 4-0.

Villarreal – Espanyol: 5-1

Pentru Villarreal este a cincea partida la rand fara infrangere in La Liga, interval in care obtinea 4 victorii si un rezultat de egalitate. Remiza o inregistra acasa in fata lui Real Madrid, una dintre victorii reusind-o in deplasare cu Betis. In schimb, Espanyol nu a izbutit nicio victorie in acest an, in campionat inregistrand 3 remize, suferind 4 infrangeri. De notat insa ca in ultimele doua runde remiza pe teren propriu cu Sevilla si Barcelona.

Rezumat La Liga etapa 26 – Meciuri spectaculoase

Cele mai multe goluri au fost marcate in meciul dintre Villarreal si Espanyol. De asemenea, aici am avut si cele mai multe suturi pe poarta. Nu mai putin de 11 au fost expediate de formatia gazda, pe cand oaspetii au expediat doua. Yeremi Pino marca primele 4 goluri ale formatiei gazda, trei dintre ele in prima repriza. Acesta deschidea scorul in minutul 14, dubla avantajul in minutul 20, stabilind scorul pauzei in minutul 45. In repriza secunda mijlocasul in varsta de 19 ani inscria in minutul 53. Oaspetii inscriau golul de onoare in minutul 65, autorul sau fiind Keidi Bare. Scorul final era stabilit in minutul 86 de Boulaye Dia, care intra pe teren 10 minute mai devreme.

Vallecano – Real Madrid: 0-1

Desi vedeam un singur gol, in aceasta partida se expediau 11 suturi pe poarta. Sase dintre ele le reusea Real Madrid, iar cinci Vallecano. Casemiro putea deschide scorul in minutul 39, insa golul sau a fost anulat dupa vizionarea VAR. Singura reusita venea in minutul 83 si era inscrisa de golgheterul campionatului, francezul Benzema.

Trei victorii si doua rezultate de egalitate este bilantul “galacticilor” din precedentele 5 etape. Remizele le inregistrau pe teren propriu cu Elche si in deplasare cu Villarreal. In schimb, Vallecano a suferit a cincea infrangere la rand in La Liga, interval in care marca un singur gol.

Rezumat La Liga etapa 26 – Alte rezultate

Levante – Elche: 3-0

1-0: Morales (37); 2-0: de Frutos (67); Cartonas rosu Gumbau (Elche, 73); 3-0: Melero (90)

Mallorca – Valencia: 0-1

0-1: Gabriel Paulista (4); Cartonas rosu Moriba (Valencia, 90+2; primul galben in min. 88)

Getafe – Alaves: 2-2

Cartonas rosu Cuenca (Getafe, 32); 0-1: Escalante (45+1); 1-1: Unal (55); 1-2: Mendez (56); 2-2: Unal (72)

Atletico Madrid – Celta Vigo: 2-0

1-0: Renan Lodi (36); 2-0: Renan Lodi (60)

Sevilla – Betis: 2-1

1-0: Rakitic (penalty, 24); 2-0: El Haddadi (41, intrat in min. 30); 2-1: Canales (90+4)

Real Sociedad – Osasuna: 1-0

1-0: Elustondo (52)

Granada – Cadiz: 0-0

Cartonas rosu Duarte (Granada, 33)

Clasament dupa etapa 26

Real Madrid se apropie cu pasi mari de titlu, diferenta dintre ea si Sevilla, echipa aflata pe locul secund, fiind de 6 puncte. Dupa victoria din aceasta runda, Sevilla s-a distantat la 8 puncte de Betis, echipa care completeaza podiumul. Barcelona si Atletico Madrid ocupa locurile 4 si 5, ambele gasindu-se la un punct in spatele lui Betis. De mentionat ca Barcelona are o restanta de disputat. Ofensiva cea mai buna ii apartine lui Real Madrid, care a marcat 52 goluri. Cea mai solida aparare ii revine Sevillei, care a primit 18 goluri.

Cu o singura infrangere suferita in ultimele 6 etape, Getafe se afla pe locul 15, avand 27 puncte. Un punct mai jos o gasim pe Mallorca, aflata si ea la un punct in fata Granadei. Ultimele 3 clasate sunt Cadiz, Alaves si Levante. Primele doua au 21 puncte, iar “lanterna rosie” 18 puncte. Cea mai slaba ofensiva o gasim la Cadiz si Alaves, care au marcat 21 goluri fiecare. Cealalta echipa aflata in “zona rosie”, Levante, detine cea mai proasta aparare, cu 51 goluri primite.

Benzema (Real Madrid) este golgheterul campionatului, cu 19 reusite. Il urmeaza 3 jucatori cu 13 goluri fiecare. Este vorba de Vinicius (Real Madrid), Raul de Tomas (Espanyol) si Enes Unal (Getafe).

Program etapa 27

Runda cu numarul 27 din La Liga va avea loc intre 4 si 7 martie. In meciul de deschidere Sevilla o va intalni in deplasare pe Alaves. Real Madrid va primi vizita lui Real Sociedad, Barcelona va juca in deplasare cu Elche, derbyul rundei avand loc intre Betis si Atletico Madrid. La mijlocul saptamanii Mallorca va primi vizita lui Real Sociedad, intr-o restanta.