Rezumat La Liga etapa 25

La Liga etapa 25: Real Madrid se desprinde, dupa ce Sevilla comite un pas gresit

Real Madrid se impune fara emotii in aceasta runda, marindu-si avansul in fruntea clasamentului. Sevilla pare a nu se regasi, remizand a patra oara in ultimele 5 etape. Cu toate acestea, ramane pe locul secund. De altfel, Sevilla a fost singura echipa din top 6 care a comis un pas gresit. Care sunt cele doua formatii din “zona rosie” care vin dupa doua meciuri fara infrangere aflati dintr-un rezumat La Liga etapa 25. Tot de aici descoperiti care va fi derbyul de runda viitoare.

Rezumat La Liga etapa 25 – Echipe favorite care au castigat

Real Madrid – Alaves: 3-0

Doua victorii si doua remize este bilantul lui Real Madrid in ultimele 4 etape de La Liga. Rezultatele de egalitate le inregistra pe teren propriu cu Elche si in deplasare cu Villarreal. De cealalta parte, Alaves obtinea o victorie, suferind 4 infrangeri in precedentele 5 etape de La Liga. Barcelona si Betis se aflau printre echipele in fata carora Alaves era invinsa.

Rezumat La Liga etapa 25 – Meciuri spectaculoase

Granada – Villarreal: 1-4

Oaspetii expediau aici 7 suturi pe poarta, fata de cele 5 ale gazdelor. La pauza Villarreal conducea cu 2-0, ambele goluri fiind opera lui Danjuma. Acesta deschidea scorul din penalty in minutul 35, dubland diferenta 4 minute mai tarziu. Milla reducea din handicap in minutul 61, cand transforma un penalty. “Submarinul galben” mai obtinea un penalty si in repriza secunda, unul transformat de acelasi Danjuma, care reusea, astfel, un hat-trick. Tabela era inchisa in al saselea minut de prelungire de catre Moi Gomez, intrat in minutul 82.

Villarreal se afla la a treia victorie din precedentele 4 etape. Mallorca si Betis erau celelalte victime ale “submarinului galben”. Remiza din acest interval o inregistra runda trecuta, acasa cu Real Madrid. In schimb, Granada a suferit a cincea infrangere la rand.

“Galacticii” se impuneau fara emotii aici, avand o posesie de 70%, expediind noua suturi pe poarta, fata de doua ale adversarei. Cu toate acestea, deschiderea de scor venea abia in minutul 63, Marco Asensio fiind autorul golului. Diferenta era dublata de Vinicius, cu 10 minute inainte de final.

Valencia – Barcelona: 1-4

Catalanii nu aveau nicio emotie aici, inca de la pauza conducand cu 3-0. Scorul era deschis de Aubameyang la jumatatea primei reprize, Frenkie de Jong dubland diferenta in minutul 32. Scorul pauzei era stabilit de Aubameyang, in minutul 38. Valencia putea inscrie si ea pana in  pauza, insa golul marcat de Soler in minutul 41 era anulat dupa consultarea VAR.

Acesta nu se lasa descurajat si inscria iar in minutul 52, de aceasta data golul fiind valabil. Aubameyang restabilea diferenta de 3 goluri in minutul 63, reusind hat-trickul. Oaspetii expediau 6 suturi pe poarta aici, unul mai mult ca adversara.

Trei victorii si o remiza obtinea Barcelona in ultimele 4 runde. Rezultatul de egalitate venea in deplasare, in derbyul local cu Espanyol. De partea cealalta, aceasta este a doua infrangere la rand a Valenciei, dupa ce runda trecuta era invinsa cu 1-2 in deplasare de Alaves. Ultima victorie din campionat a Valenciei dateaza din 20 decembrie 2021.

Rezumat La Liga etapa 25 – Alte rezultate

Elche – Vallecano: 2-1

0-1: Fran Garcia (52); 1-1: Carrillo (76); 2-1: Ponce (84, intrat in min. 67)

Osasuna – Atletico Madrid: 0-3

0-1: Joao Felix (3); 0-2: Luis Suarez (59); 0-3: Correa (89, intrat in min. 81)

Cadiz – Getafe: 1-1

0-1: Mayoral (6); 1-1: Negredo (45+2)

Espanyol – Sevilla: 1-1

0-1: R.Mir (36); 1-1: Darder (50); Cartonas rosu Kounde (Sevilla, 76; primul galben in min. 69)

Betis – Mallorca: 2-1

1-0: A.Moreno (25); 1-1: Muriqi (75); 2-1: Willian Jose (penalty, 83)

Bilbao – Real Sociedad: 4-0

Penalty ratat Muniain (Bilbao, 32); 1-0: Vivian (68); 2-0: Sancet (72, intrat in min. 62); 3-0: I.Williams (80); 4-0: Muniain (89)

Celta Vigo – Levante: 1-1

1-0: Cervi (67); 1-1: Marti (82, intrat in min. 62)

Clasament dupa etapa 25

Real Madrid s-a distantat la 6 puncte de Sevilla, ocupanta pozitiei secunde. Podiumul este completat de Betis, aflata la 5 puncte in spatele Sevillei si la 4 puncte in fata Barcelonei si Atletico Madrid, urmatoarele doua clasate. De mentionat ca Barcelona are o restanta de disputat. Villarreal ocupa pozitia a sasea, la 3 puncte in spatele Barcelonei si a lui Atletico Madrid. Cu 51 goluri marcate, Real Madrid are cea mai puternica ofensiva. Apararea cea mai solida ii apartine Sevillei, care a primit 17 goluri.

Locurile 15 si 16 sunt ocupate de Getafe si Mallorca, fiecare avand 26 puncte. Urmeaza Granada, echipa care vine dupa 5 infrangeri. Aceasta se afla la doua puncte in spatele celor de la Getafe si Mallorca si la 4 puncte in fata lui Cadiz si Alaves, ocupantele locurilor 18 si 19. “Lanterna rosie” este Levante, situata la 5 puncte in spatele lui Cadiz si Alaves. De notat ca Levante si Cadiz sunt neinvinse de doua etape. Cea mai slaba ofensiva o are Alaves, care a marcat 19 goluri. Apararea cea mai proasta o gasim la Levante, cu 51 goluri primite.

Benzema (Real Madrid) este golgheter detasat in La Liga, acesta marcand de 18 ori. Francezul este urmat de doi jucatori cu 13 reusite fiecare. Este vorba despre coechipierul sau, Vinicius Junior, precum si despre Raul de Tomas (Espanyol). Mai jos ii gasim pe Joselu (Alaves) si Juanmi (Betis), fiecare cu 12 reusite.