Rezumat La Liga etapa 24

La Liga etapa 24: Real Madrid si Barcelona clacheaza, in vreme ce Atletico Madrid castiga in ultimele minute

A fost o runda care probabil a scos multe bilete la pariuri. Atat Real Madrid, cat si Barcelona au remizat. Atletico Madrid era sa faca si ea asta, marcand insa golul victoriei in ultimele minute. Asta, in conditiile in care juca in inferioritate numerica. Cum s-au descurcat cele doua echipe din Sevilla, ocupantele podiumului, aflati dintr-un rezumat La Liga etapa 24. Tot de aici descoperim si cum se prezinta situatia in partea de jos a clasamentului.

Rezumat La Liga etapa 24 – Echipe favorite care au castigat

Sevilla – Elche: 2-0

Andaluzii nu aveau nicio emotie intr-o partida in care oaspetii expediau un singur sut pe poarta. Cu toate acestea, scorul era deschis destul de tarziu. Mai exact, cu 20 minute inainte de final, autorul golului fiind Papu Gomez. Cinci minute mai tarziu Rafael Mir dubla avantajul.

Sevilla este neinvinsa in campionat de 10 etape, venind insa dupa 3 remize. Adversare erau Osasuna, Celta Vigo si Valencia.  De cealalta parte, Elche a suferit prima infrangere din ultimele 6 etape de La Liga. In precedenta deplasare remiza cu Real Madrid.

Atletico Madrid – Getafe: 4-3

Este a doua victorie pentru Atletico in ultimele 3 etape de campionat. Runda trecuta era invinsa in deplasare de Barcelona cu scorul de 2-4. De partea cealalta, pentru Getafe este prima infrangere din precedentele 4 runde.

Real Sociedad – Granada: 2-0

Gazdele intrau in avantaj la pauza, Oyarzabal transformand un penalty in minutul 37. Intrat pe teren in minutul 67, Rafinha inscria si el 7 minute mai tarziu. Astfel, Real Sociedad ramane neinvinsa in ultimele 5 etape, interval in care obtinea doua victorii si trei rezultate de egalitate. In schimb, Granada vine dupa 4 infrangeri, celelalte adversare care o invingeau numindu-se Real Madrid, Osasuna si Getafe. Ultimul punct il obtinea pe teren propriu in fata Barcelonei.

Rezumat La Liga etapa 24 –  Surprize

Espanyol – Barcelona: 2-2

Oaspetii pareau sa nu aiba mari emotii in acest meci, Pedri deschizand scorul inca din minutul 2. Darder le ingreuna insa misiunea, egaland cu 5 minute inainte de pauza. Formatia antrenata de Xavi se putea din nou instala la conducere in minutul 56, insa golul marcat de Gavi era anulat dupa vizionarea VAR. In schimb, Espanyol prelua conducerea in minutul 64, dupa golul marcat de Raul de Tomas. In prelungirile partidei se intamplau multe evenimente. In urma unei altercatii, Pique de la oaspeti si Melamed de la gazde erau eliminati. Asta, dupa ce Melamed vazuse primul cartonas galben in urma cu un minut. In al saselea minut de prelungire Luuk de Jong marca golul victoriei oaspetilor.

Patru victorii si patru remize este bilantul Barcelonei in ultimele 8 etape de campionat. Celelalte 3 remize le inregistra cu Granada, Sevilla si Osasuna. De partea cealalta, Espanyol a obtinut al doilea punct din precedentele 5 etape. Celalalt il obtinea in deplasare impotriva lui Cadiz.

Rezumat La Liga etapa 24 – Meciuri spectaculoase

Levante – Betis: 2-4

Oaspetii expediau 11 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale gazdelor. Fekir deschidea scorul pentru Betis in minutul 14, Edgar Gonzalez dubland diferenta un sfert de ora mai tarziu. Carvalho facea ca tabela sa arate scorul de 0-3 in minutul 42. Dani Gomez reducea din handicap in minutul imediat urmator. Doar doua minute treceau de la inceputul reprizei secunde pana ca Dani Gomez sa inscrie din nou, reducand diferenta la un gol. Betis repunea insa repede pe tabela un avans de doua goluri, Fekir inscriind in minutul 49. Intrat in minutul 64, Soldado iesea de pe teren 8 minute mai tarziu. Nu ca urmare a unei schimbari, ci deoarece jucatorul gazdelor era eliminat.

Betis se afla la a treia victorie din precedentele 4 etape, infrangerea din acest interval suferind-o acasa cu Villarreal, scor 0-2. In schimb, Levante a suferit a sasea infrangere din precedentele 7 etape de campionat.

Gazdele expediau 7 suturi pe poarta in acest meci, fata de cele 4 ale oaspetilor. Atletico Madrid putea deschide scorul inca din minutul 9, insa Luis Suarez rata un penalty. Zece minute mai tarziu Correa deschidea scorul pentru “plapumari”, Cunha majorand diferenta in minutul 27. Borja Mayoral reducea din handicap trei minute mai tarziu, oaspetii egaland in minutul 37, cand Unal transforma un penalty.

Acelasi Unal inscria in minutul 42, tot din penalty, aducand formatia gazda in avantaj. La pauza scorul era egal, Correa marcand in al patrulea minut de prelungire. Visul celor 3 puncte parea spulberat pentru Atletico Madrid in minutul 58, cand Felipe isi lasa echipa in inferioritate numerica. Luis Suarez era inlocuit in minutul 60 de  Hermoso, schimbare care s-a dovedit inspirata, deoarece Hermoso marca golul victoriei in minutul 89.

Rezumat La Liga etapa 24 – Alte rezultate

Cadiz – Celta Vigo: 0-0

Penalty ratat Santi Mina (Celta Vigo, 84)

Villarreal – Real Madrid: 0-0

Vallecano – Osasuna: 0-3

0-1: Moncayola (8); 0-2: R.Garcia (40); 0-3: K.Garcia (90+3)

Alaves – Valencia: 2-1

1-0: Loum (14); 1-1: Guedes (penalty, 62); Joselu (penalty, 76)

Mallorca – Bilbao: 3-2

1-0: S.Sevilla (penalty, 22); 2-0: Angel (30); 2-1: R.Garcia (59); 2-2: Berenguer (61); 3-2: U.Simon (autogol, 88)

Clasament dupa etapa 24

Lider este Real Madrid, aflata la 4 puncte in fata Sevillei, a doua clasata. Diferenta dintre Sevilla si Betis, ocupanta celui de-al treilea loc, este de 7 puncte. Urmeaza, la egalitate de puncte, Barcelona si Atletico Madrid, ambele la 4 puncte in spatele lui Betis. De punctat ca ambele au o restanta de disputat. Real Madrid detine cea mai puternica ofensiva, cu 48 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii revine Sevillei, care a primit 16 goluri.

Venita dupa 5 meciuri fara victorie, Espanyol ocupa locul 13, cu 28 puncte, doua mai mult decat Elche si Mallorca, ocupantele urmatoarelor doua pozitii. La un punct in spatele celor doua o gasim pe Getafe, aflata, de asemenea, la un punct in fata Granadei, urmatoarea clasata. La 4 puncte in spatele Granadei se situeaza Alaves. Pe ultimele doua pozitii le gasim pe Cadiz si Levante. Cadiz se afla la un punct in spatele celor de la Alaves si la 8 puncte in fata lui Levante.

Benzema (Real Madrid) continua sa conduca in clasamentul golgheterilor, francezul marcand de 17 ori. Urmeaza Raul de Tomas (Espanyol), cu 13 goluri, urmatorii 3 jucatori fiind Vinicius (Real Madrid), Joselu (Alaves) si Juanmi (Betis), fiecare cu 12 reusite.

Program etapa 25

Intre 18 si 20 februarie va avea loc runda cu numarul 25. Aici Atletico Madrid o va intalni in deplasare pe Osasuna, in vreme ce Real Madrid va primi vizita lui Alaves. Sevilla se va deplasa la Barcelona, pentru meciul cu Espanyol. Barcelona va juca si ea in deplasare, urmand a o intalni pe Valencia. La mijlocul saptamanii se va disputa restanta dintre Atletico Madrid si Levante.