Rezumat La Liga etapa 22

La Liga etapa 22: Real Madrid comite un nou pas gresit, insa Sevilla nu reuseste sa profite

A fost o runda din La Liga in care Barcelona a invins cu greu, apropiindu-se de Real Madrid, care a comis un pas gresit. La fel s-a intamplat si cu Sevilla, a doua clasata. Ce rezultate au inregistrat cele doua, dar si care a fost desfasurarea scorurilor, vom descoperi studiind acest rezumat La Liga etapa 22. Tot de aici aflam si derbyul care ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat La Liga etapa 22 – Echipe favorite care au castigat

Atletico Madrid – Valencia: 3-2

Atletico Madrid nu a avut viata deloc usoara pe teren propriu cu Valencia. Oaspetii conduceau la pauza cu 2-0, dupa golurile marcate de Musah si Duro in minutele 25, respectiv 44. “Plapumarii” reveneau in maniera de mare campioana in repriza secunda. Intrat in minutul 57, Cunha marca 7 minute mai tarziu. Correa egala in primul minut de prelungire, victoria aducand-o Hermoso, care inscria in al treilea minut de prelungire al partidei.

Este abia a doua victorie obtinuta de Atletico Madrid in ultimele 7 meciuri de La Liga. Infrangerile din acest interval veneau in deplasare cu Real Madrid, Sevilla si Granada, respectiv pe teren propriu cu Mallorca. Remiza o inregistra in deplasare cu Villarreal. De cealalta parte, Valencia obtinea doar un punct in precedentele 4 runde. Se intampla etapa trecuta, pe teren propriu cu Sevilla.

Rezumat La Liga etapa 22 – Surprize

Levante – Cadiz: 0-2

Oaspetii reuseau surpriza aici, desi aveau o posesie de doar 34% si doar doua suturi pe poarta. Este vorba de cele doua goluri. Scorul era deschis de Negredo in minutul 34, diferenta fiind dublata de Salvi Sanchez in minutul 73.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul lui Cadiz in precedentele 3 etape de La Liga. Remiza o inregistra pe teren propriu cu Espanyol, infrangerea suferind-o in deplasare cu Osasuna. De partea cealalta, Levante se afla la a patra infrangere din precedentele 5 etape. Victoria din acest interval o obtinea runda trecuta, pe teren propriu cu Mallorca.

Real Madrid – Elche: 2-2

Un rezultat neasteptat a venit de pe Santiago Bernabeu, unde Real Madrid remiza cu Elche. Rezultatul putea fi si mai neasteptat, avand in vedere ca oaspetii conduceau cu 2-0. Lucas Boye deschidea scorul in minutul 42, Pere Milla dubland diferenta in minutul 76. Trebuie spus ca Real Madrid avea sansa deschiderii scorului in minutul 33, insa Benzema rata un penalty. Modric nu facea asta in minutul 82, reducand din handicap. Egalarea venea in al doilea minut de prelungire, autorul golului fiind Militao.

Este al doilea pas gresit pentru Real Madrid din ultimele 3 etape de La Liga. Celalalt il comitea in deplasare cu Getafe, cand era invinsa cu 0-1. De cealalta parte, Elche venea dupa doua victorii in La Liga, invingandu-le acasa pe Villarreal (1-0) si in deplasare pe Espanyol (2-1).

Rezumat La Liga etapa 22 – Meciuri spectaculoase

Espanyol – Betis: 1-4

In aceasta partida oaspetii expediau de doua ori mai multe suturi pe poarta decat cele 4 ale adversarilor. Gazdele erau cele care deschideau scorul, Raul de Tomas marcand in minutul 14. Borja Iglesias egala in minutul 31, Guido Rodriguez aducandu-i pe oaspeti in avantaj cinci minute mai tarziu. Borja Iglesias marca din nou in minutul 51, distantand-o pe Betis la doua goluri. Scorul final era stabilit in minutul 76 de Willian Jose, intrat doua minute mai devreme. Gazdele incheiau in inferioritate numerica, Raul de Tomas fiind eliminat in minutul 81.

A fost a doua victorie la rand pentru Betis in campionat, dupa ce runda trecuta o invingea cu 4-0 pe teren propriu pe Alaves. Aceste doua victorii au venit dupa trei pasi gresiti comisi de Betis. De cealalta parte, Espanyol obtinea un singur punct din ultimele 3 etape.

Rezumat La Liga etapa 22 – Alte rezultate

Villarreal – Mallorca: 3-0

1-0: Russo (autogol, 12); 2-0: Trigueros (34); Cartonas rosu Russo (Mallorca, 86; primul galben in min. 80); 3-0: Parejo (87, penalty)

Sevilla – Celta Vigo: 2-2

0-1: Cervi (37); 0-2: Aspas (40); 1-2: Papu Gomez (71; intrat la pauza); 2-2: O.Torres (74; intrat la pauza)

Clasament dupa etapa 22

Real Madrid conduce in clasament, avand 4 puncte peste Sevilla, ocupanta pozitiei secunde. Locul al treilea este ocupat de Betis, aflata la 6 puncte in spatele Sevillei si la 4 puncte in fata lui Atletico Madrid, situata pe pozitia a patra. Top 5 este incheiat de Barcelona, pe care o desparte un singur punct de Atletico Madrid. Cu 47 goluri marcate, Real Madrid are cea mai buna ofensiva. Sevilla detine cea mai solida aparare, cu 16 goluri primite.

Locul 14 este ocupat de Granada, care are 24 puncte. Un punct mai in spate o gasim pe Elche si la doua puncte pe Getafe. Venita dupa 4 infrangeri, Mallorca se situeaza pe locul 17, cu 20 puncte. Ultimele trei pozitii retrogradabile sunt ocupate in acest moment de Cadiz, Alaves si Levante. Prima are 18 puncte, a doua 17 puncte, iar ultima 11 puncte. Cu 16 goluri marcate, Alaves are cea mai slaba ofensiva. Cea mai proasta aparare ii apartine lui Levante, care a primit 43 goluri.

Golgheteri

Benzema (Real Madrid) conduce detasat in clasamentul golgheterilor, avand 17 goluri. Urmeaza Vinicius (Real Madrid), Raul de Tomas (Espanyol) si Juanmi (Betis), fiecare cu 12 goluri. Urmatoarele doua pozitii sunt ocupate tot de spanioli. Este vorba de Aspas (Celta Vigo) si Joselu (Alaves).