Rezumat La Liga etapa 20

La Liga etapa 20: Inca un pas gresit pentru Barcelona o tine in afara top 5

Scorul acestei etape de La Liga a fost realizat de Real Madrid, care o invingea pe Valencia cu 4-1. Sevilla si Real Sociedad se impun la scor minim impotriva celor de la Getafe, respectiv Celta Vigo. Cele 3 au fost singurele formatii din top 10 care au invins in aceasta runda. Ce au facut celelalte aspirante la un loc de cupa europeana aflati dintr-un rezumat La Liga etapa 20. Tot de aici descoperim ca runda viitoare ne asteapta doar 6 meciuri.

Rezumat La Liga etapa 20 – Echipe favorite care au castigat

Real Madrid – Valencia: 4-1

Este abia a doua victorie a “galacticilor” din ultimele 4 etape. Remiza din acest interval se producea pe teren propriu impotriva celor de la Cadiz. Infrangerea o sufereau runda trecuta, in deplasare in fata lui Getafe, scor 0-1. De cealalta parte, Valencia a suferit a doua infrangere la rand in campionat, dupa cea de runda trecuta de acasa in fata lui Espanyol, scor 1-2. Inaintea celor doua infrangeri, Valencia avea 4 victorii si 3 remize in precedentele 7 runde.

Rezumat La Liga etapa 20 – Surprize

Granada – Barcelona: 1-1

Era de anticipat ca nu va trece mult timp din 2022 pana cand Barcelona va comite un pas gresit. Acesta a venit in deplasarea cu Granada. Catalanii puteau deschide scorul inca din minutul 10, dar golul marcat de Luuk de Jong a fost anulat dupa vizionarea VAR. Pana la urma, Barcelona marca tot prin Luuk de Jong in minutul 57, de aceasta data golul acestuia fiind validat. Barcelona ramanea in inferioritate numerica in minutul 79, cand Gavi era eliminat. Golul egalizator venea in minutul 89, autorul lui fiind Antonio Puertas.

Trei victorii si patru remize este bilantul Granadei in ultimele 7 meciuri de La Liga. In precedentul meci de pe teren propriu o invingea pe Atletico Madrid. De partea cealalta, Barcelona inregistreaza a treia remiza din ultimele 5 meciuri de campionat. Celelalte le obtinea in deplasare cu Sevilla si Osasuna.

Espanyol – Elche: 1-2

Oaspetii porneau furtunos in aceasta partida, conducand cu 2-0 inca din primul sfert de ora. Autorul ambelor goluri era  Pere Milla. Pe primul il marca in minutul 6, iar pe al doilea in minutul 14. Raul de Tomas reducea din handicap in prelungirile primei reprize, cand transforma un penalty.

Este prima victorie a lui Elche din precedentele 4 etape, in rest remizand pe teren propriu cu Granada, fiind invinsa in deplasare de Valencia si Barcelona. De partea cealalta, patru victorii si patru infrangeri este bilantul lui Espanyol din ultimele 8 etape de La Liga. Victoriile veneau acasa cu Granada, Real Sociedad si Levante, in deplasare invingand-o pe Valencia.

Rezumat La Liga etapa 20 – Meciuri spectaculoase

Levante – Mallorca: 2-0

Ambele goluri ale meciului erau marcate in repriza secunda. Soldado deschidea scorul in minutul 47, Jose Luis Morales dubland diferenta in al saptelea minut de prelungire. Oaspetii puteau egala insa in doua randuri. In minutul 68 Olivan rata un penalty, iar in minutul 83 golul marcat de Fer Nino era anulat dupa vizionarea VAR. Fiecare formatie expedia 8 suturi pe poarta in acest meci.

Sunt primele puncte obtinute de Levante in ultimele 4 partide de campionat. In fiecare din celelalte 3 primea cel putin 4 goluri, in doua dintre ele fiind invinsa cu 3-4. De cealalta parte, Mallorca se afla la a treia infrangere la rand in La Liga, runda trecuta find invinsa cu 0-1 pe teren propriu de Barcelona, iar in urma cu doua runde cu 1-4 in deplasare de Granada.

Madrilenii nu aveau nicio emotie in aceasta partida sau, cel putin, in a doua repriza. Benzema deschidea scorul din penalty in minutul 43, urmatoarele doua goluri fiind marcate de Vinicius Junior. Se intampla in minutele 52 si 61. “Liliecii” marcau golul de onoare in minutul 76, cand Guedes transforma un penalty din a doua incercare, dupa ce initial aparase portarul Realului. Tabela era inchisa de Benzema, care marca pentru a doua oara in minutul 88.

Vallecano – Betis: 1-1

Sapte suturi pe poarta expedia Vallecano in aceasta partida, fata de cele 5 ale oaspetilor. Betis parea ca nu va obtine niciun punct de aici, dupa ce Alex Moreno era eliminat in minutul 33. Canales deschidea insa scorul pentru oaspeti in prelungirile primei reprize. Golul egalizator venea cu 20 minute inainte de final de la Balliu.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul lui Vallecano din precedentele 3 runde. Infrangerea venea in deplasare cu Atletico Madrid (0-2), victoria obtinand-o pe teren propriu cu Alaves (2-0). De cealalta parte, Betis venea dupa doua infrangeri in La Liga, acasa pierzand impotriva Celtei Vigo (0-2), iar in deplasare cu Bilbao (2-3).

Rezumat La Liga etapa 20 – Alte rezultate

Real Sociedad – Celta Vigo: 1-0

1-0: Oyarzabal (13); Gol anulat VAR (Real Sociedad, 62)

Sevilla – Getafe: 1-0

1-0: Mir (22)

Osasuna – Cadiz: 2-0

1-0: Budimir (38); 2-0: Barja (48)

Alaves – Bilbao: 0-0

Villarreal – Atletico Madrid: 2-2

0-1: Correa (10); Penalty ratat G.Moreno (Villarreal, 23); Gol anulat VAR (Villarreal, 25); 1-1: P. Torres (29); 2-1: A.Moreno (58); 2-2: Kondogbia (67); Cartonas rosu Kondogbia (Villarreal, 90+2)

Clasament dupa etapa 20

Real Madrid este lider in La Liga, avansul fata de Sevilla, a doua clasata, fiind de 5 puncte. De notat insa ca “galacticii” au un meci mai mult. Pe ultima pozitie a podiumului se situeaza Betis, aflata la 10 puncte in spatele Sevillei si la unul singur in fata lui Atletico Madrid si Real Sociedad, urmatoarele doua clasate. Pozitia a sasea este revendicata de Barcelona, distanta dintre ea si Atletico Madrid, respectiv Real Sociedad, fiind de un punct. Real Madrid are cea mai buna ofensiva, cu 45 goluri marcate. Apararea cea mai solida o detine Sevilla, cu 13 goluri primite.

Locul 15 este ocupat de Mallorca, aceasta avand 20 puncte. Pe 16 o gasim pe Elche, aflata la un punct in spatele Mallorcai si la alt punct in fata lui Getafe, urmatoarea clasata. Cele trei pozitii retrogradabile sunt ocupate in prezent de Alaves, Cadiz si Levante. Cadiz are 14 puncte, trei mai putine ca Alaves si trei mai multe decat Levante. Getafe are cea mai slaba ofensiva, cu 13 goluri marcate. Apararea cea mai proasta ii revine lui Levante, care a primit 41 goluri.

Benzema (Real Madrid) este golgheterul detasat din La Liga, cu 17 reusite. Francezul este urmat de coechipierul sau, Vinicius Junior, care a marcat de 12 ori. Podiumul este completat de Juanmi (Betis), acesta avand 11 goluri.

Program etapa 21

Intre 16 si 20 ianuarie se va disputa etapa cu numarul 21 din La Liga. Atunci vor avea loc doar 6 meciuri, deoarece trei sunt deja amanate. Meciul dintre Bilbao si Real Madrid s-a disputat luna trecuta, iar cel dintre Atletico Madrid si Levante va avea loc luna viitoare. Meciurile amanate recent sunt Barcelona vs Vallecano si Mallorca vs Real Sociedad. Astfel, cel mai interesant duel de la sfarsitul acestei saptamani va avea loc intre Valencia si Sevilla.