Rezumat La Liga etapa 2

La Liga etapa 2: Pasi gresiti comisi de Barcelona si Real Madrid

In 9 dintre cele 10 partide ale acestei runde se marcau maxim doua goluri. Exceptia o constituie meciul disputat de Real Madrid in deplasare, unde am asistat la o remiza cu 6 goluri. Barcelona a inregistrat si ea o remiza in aceasta runda. Cum s-au descurcat Atletico Madrid si Sevilla, celelalte “abonate” la Champions League, veti descoperi lecturand acest rezumat La Liga etapa 2. Tot aici veti afla si ce meci tare ne asteapta runda viitoare.

Rezumat La Liga etapa 2 – Echipe favorite care au invins

Real Sociedad – Vallecano: 1-0

Nou-promovata rezista eroic pana la jumatatea celei de-a doua reprize. In minutul 68 venea singurul gol al partidei, inscris de Oyarzabal din penalty. Sociedad domina partida, expediind 8 suturi pe poarta, fata de doar unul al adversarei.

In prima runda Real Sociedad era invinsa in deplasare de Barcelona cu scorul de 2-4. De cealalta parte, Vallecano nu marca nici in etapa inaugurala, invinsa fiind in deplasare de Sevilla cu scorul de 0-3.

Atletico Madrid – Elche: 1-0

Un singur sut pe poarta se expedia in prima repriza a acestui meci. Este vorba de golul lui Correa dn minutul 39. In repriza secunda Atletico Madrid expedia trei suturi pe poarta, iar Elche doua.

“Plapumarii” nu au pierdut niciun punct pana acum, in etapa inaugurala castigand tot la un gol diferenta. Se intampla in deplasare, in fata Celtei Vigo. De partea cealalta, Elche ramane fara gol marcat, dupa ce in prima etapa remiza pe teren propriu cu Bilbao.

Rezumat La Liga etapa 2 – Surprize

Betis – Cadiz: 1-1

Ambele goluri ale partidei erau marcate in prima jumatate a primei reprize. Oaspetii deschideau scorul din penalty in minutul 11, Negredo fiind cel ce il transforma. Egalarea venea in minutul 22 de la Juanmi. Rezultatul este insa unul nemeritat, deoarece Betis a dominat la aproape toate capitolele, avand o posesie de 75%.

Atat Betis, cat si Cadiz, inregistrau o remiza in prima etapa. Mai mult, scorul era identic cu cel din aceasta runda. Betis il obtinea in deplasare in fata Mallorcai, iar Cadiz pe teren propriu contra lui Levante. Cadiz egala atunci in al saptelea minut de prelungire.

Levante – Real Madrid: 3-3

Desi avem 6 goluri in aceasta partida, se expediau doar 9 suturi pe poarta. Pana in pauza se marca un singur gol, Bale deschizand scorul pentru Real Madrid in minutul 5. Levante incepea furtunos repriza secunda, Marti Roger egaland in primele secunde. Formatia gazda prelua conducerea in minutul 57, dupa golul marcat de Campana. Junior Vincius aducea egalarea pentru “galactici” in minutul 73.

Levante nu se lasa insa, preluand dn nou conducerea in minutul 79, Rober Pier fiind cel care marca. Formatia antrenata de Carlo Ancelotti egala din nou cu 5 minute inainte de final, prin acelasi Vinicius. Levante incheia partida in inferioritate numerica, Aitor Fernandez fiind eliminat in minutul 87.

Este a doua remiza pentru Levante, dupa ce in prima etapa inregistra un 1-1 in deplasare impotriva lui Cadiz. De cealalta parte, Real Madrid o invingea in prima runda in deplasare pe Alaves cu 4-1.

Rezumat La Liga etapa 2 – Alte rezultate

Alaves – Mallorca: 0-1

Cartonas rosu Duarte (Alaves, 66); 0-1: Nino (80, intrat in min. 64)

Granada – Valencia: 1-1

1-0: Luis Suarez (16); 1-1: Soler (penalty, 88); Gol anulat Granada (90+2)

Espanyol – Villarreal: 0-0

Gol anulat Espanyol (90+5)

Bilbao – Barcelona: 1-1

1-0: I.Martinez (50); 1-1: Depay (75); Cartonas rosu E.Garcia (Barcelona, 90+3)

Getafe – Sevilla: 0-1

0-1: Lamela (90+3)

Osasuna – Celta Vigo: 0-0

Penalty ratat R.Garcia (Osasuna, 48)

Clasament dupa etapa 2

Sevilla si Atletico Madrid sunt singurele formatii ce au obtinut maxmum de puncte. Real Madrid, Barcelona, Mallorca si Valencia au cate 4 puncte. Un lucru destul de surprinzator ni se pare acela ca o singura echipa a acumulat 3 puncte dupa doua etape. Este vorba de Real Sociedad. Nu mai putin de 8 formatii au doua puncte. Celta Vigo si Elche au 1 punct, pe cand Getafe, Alaves si Vallecano nu au acumulat niciun punct.

Real Madrid are cel mai bun atac, cu 7 goluri marcate. Sevilla, Villarreal, Espanyol si Osasuna nu au primit gol. De asemenea, Villarreal, Espanyol si Osasuna nici nu au marcat vreun gol. Lor li se adauga Elche, Getafe si Vallecano. Cea mai proasta aparare o are Alaves, care a primit 5 goluri.

Golgheteri si pasatori de gol

Trei sunt jucatorii care au marcat 3 goluri pana acum. Este vorba de argentinienii Correa (Atletico Madrid) si Lamela (Sevilla), respectiv brazilanul Vinicius (Real Madrid). Cinci jucatori au inscris doua goluri: Benzema (Real Madrid), Braithwaite (Barcelona), Juanmi (Betis), Oyarzabal (Sociedad) si Soler (Valencia). In total au marcat 27 jucatori, 17 dintre ei fiind spanioli.

Cat despre pasele de gol, avem doi jucatori ce au oferit doua assisturi. Este vorba de Benzema (Real Madrid) si Melero (Levante).

Program etapa 3

Runda a treia din La Liga va programa pe 27 august primele doua meciuri. Este vorba despre cele dintre Mallorca si Espanyol, respectiv Valencia si Alaves. Sevilla si Real Madrid vor juca in deplasare. Sevilla o va avea ca adversara pe Elche, iar Real Madrid pe Betis. Barcelona o va infrunta pe teren propriu pe Getafe, runda fiind inchisa de derbyul dintre Atletico Madrid si Villarreal.