Rezumat La Liga etapa 19

La Liga etapa 19: Gluma se ingroasa pentru Real Madrid, care incepe anul cu o infrangere

Daca Atletico Madrid, Barcelona si Sevilla au inceput anul cu dreptul, reusind victorii fara sa primeasca gol, la Real Madrid am vazut exact opusul. Asta inseamna ca a fost invinsa fara sa inscrie. Adversara s-a numit Getafe, care, odata cu aceasta victorie a iesit din “zona rosie”. Nu a fost insa singura surpriza petrecuta la sfarsitul saptamanii trecute. Care au fost celelalte veti vedea consultand acest rezumat La Liga etapa 19. Tot de aici descoperiti ce meci interesant ne va astepta runda viitoare.

Rezumat La Liga etapa 19 – Echipe favorite care au invins

Atletico Madrid – Vallecano: 2-0

Gazdele nu au avut nicio emotie in aceasta partida, Vallecano neexpediind nici macar un sut pe poarta, Primul gol venea in minutul 28, autorul lui fiind Correa. Acelasi Correa dubla diferenta in minutul 53. Pentru Atletico Madrid sunt primele puncte din precedentele 5 etape. Infrangerile din acest interval veneau pe teren propriu cu Mallorca (1-2), respectiv in deplasare cu Real Madrid (0-2), Sevilla (1-2) si Granada (1-2). De partea cealalta, in precedenta deplasare din campionat Vallecano era invinsa tot cu 0-2, adversara fiind Villarreal. Runda trecuta o invingea pe Alaves cu acelasi scor.

Villarreal – Levante: 5-0

Villarreal a expediat 3 suturi pe poarta in prima repriza, toate transformate in gol. Scorul il deschidea Boulaye Dia in minutul 8. Pau Torres majora diferenta 5 minute mai tarziu, scorul pauzei fiind stabilit in minutul 37 de catre Gerard Moreno. In a doua repriza marcau Trigueros si Gerard Moreno. Primul, in minutul 74, iar al doilea in minutul 79.

Pentru Villarreal este a patra victorie la rand in La Liga, precedentele obtinandu-le acasa cu Vallecano si Alaves, iar in deplasare cu Real Sociedad. In schimb, Levante a suferit a treia infrangere la rand, in celelalte doua meciuri pierzand cu 3-4. Adversare erau Espanyol si Valencia.

Rezumat La Liga etapa 19 – Surprize

Valencia – Espanyol: 1-2

Toate cele 3 goluri din aceasta partida se marcau in cea de-a doua repriza. Alderete deschidea scorul pentru Valencia in minutul 51. Din minutul 83 Valencia juca in inferioritate numerica, Hugo Duro fiind eliminat, dupa ce vazuse primul cartonas galben cu 4 minute in urma. De Tomas a transformat penalty-ul rezultat in urma infractiunii comise de Duro. Puado marca golul victoriei oaspetilor in minutul 88.

Este a doua victorie a lui Espanyol din precedentele 3 runde. Pe cealalta o obtinea pe teren propriu cu Levante, scor 4-3. De cealalta parte, Valencia a suferit prima infrangere din ultimele 8 etape, venind dupa 3 victorii in campionat.

Getafe – Real Madrid: 1-0

Oaspetii aveau o posesie de 74% in aceasta partida, insa asta nu i-a ajutat sa obtina vreun punct aici. Singurul gol al partidei venea in minutul 9, autorul lui fiind Enes Unal. Pentru Getafe este a sasea partida fara infrangere la rand in La Liga, interval in care a obtinut 3 victorii si tot atatea remize. Cat despre Real Madrid, se afla la al doilea pas gresit in ultimele 3 runde. Precedentul il comitea acasa, in fata lui Cadiz, cand inregistra o remiza alba. Intre cele doua venea victoria in deplasare cu Bilbao, scor 2-1, toate cele 3 goluri fiind inscrise in primele 10 minute.

Betis – Celta Vigo: 0-2

A fost a doua victorie la rand pentru Celta Vigo, dupa cea reusita acasa runda trecuta in fata lui Espanyol, scor 3-1. De cealalta parte, Betis se afla la a doua infrangere la rand, runda trecuta fiind invinsa in deplasare cu 2-3 de Bilbao.

Rezumat La Liga etapa 19 – Meciuri spectaculoase

Gazdele au dominat in acest meci la aproape toate capitolele, insa, chiar si asa, erau invinse cu 0-2. Ambele goluri erau inscrise de Aspas. Pe primul il reusea din penalty, in minutul 36, pe al doilea marcandu-l in al doilea minut de prelungire al primei reprize. Betis expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale oaspetilor.

Rezumat La Liga etapa 19 – Alte rezultate

Elche – Granada: 0-0

Gol anulat VAR (Elche, 16); Cartonas rosu D.Gonzalez (Elche, 47)

Alaves – Real Sociedad: 1-1

0-1: Januzaj (14, intrat in min. 6); 1-1: Joselu (penalty, 58)

Mallorca – Barcelona: 0-1

0-1: L. de Jong (44)

Osasuna – Bilbao: 1-3

1-0: K.Garcia (10); 1-1: Sancet (16); 1-2: Sancet (25); 1-3: Sancet (68); Cartonas rosu Avila (Osasuna, 90+4, primul galben in 90+2)

Cadiz – Sevilla: 0-1

0-1: Ocampos (58)

Clasament dupa etapa 19

Real Madrid ramane lider, distanta fata de Sevilla, a doua clasata, micsorandu-se la 5 puncte. De mentionat ca “galacticii” au si un meci in plus. Podiumul este completat de Betis, aflata la 8 puncte in spatele Sevillei si la un singur punct in fata lui Atletico Madrid, a patra clasata. Pozitia a cincea este ocupata de Barcelona, pe care o desparte doar un punct de Atletico Madrid.  Cea mai buna ofensiva o are Real Madrid, cu 41 goluri marcate. Apararea cea mai solida o gasim la Sevilla, care a primit 13 goluri.

In subsolul clasamentului, Getafe vine dupa doua victorii, urcand pe locul 16, la doua puncte in spatele Mallorcai, aflata pe 15. La alte doua puncte in spatele lui Getafe le gasim pe Elche si Alaves, aflate si ele la doua puncte in fata lui Cadiz. Ultima pozitie este ocupata de Levante, cu 8 puncte. Cea mai slaba ofensiva o vedem la Getafe, care a marcat 13 goluri. Levante are cea mai proasta aparare, cu 41 goluri primite.

Benzema (Real Madrid) ramane golgheter in La Liga, avand 15 reusite. Francezul este secondat de Juanmi (Betis), care a inscris de 11 ori. Urmeaza Vinicius (Real Madrid), Iago Aspas (Celta Vigo) si Joselu (Alaves), fiecare cu 10 goluri.

Program etapa 20

Prima etapa a returului din La Liga se va desfasura intre 8 si 10 ianuarie. Aici Barcelona se va deplasa pentru meciul cu Granada, in vreme ce Real Madrid va primi vizita Valenciei. Betis o va infrunta in deplasare pe Vallecano, Sevilla va primi vizita lui Getafe, cel mai interesant meci urmand a se disputa intre Villarreal si Atletico Madrid.