Rezumat La Liga etapa 18

La Liga etapa 18: Victorie chinuita pentru Barcelona, in vreme ce Real Madrid remizeaza surprinzator

Sevilla si Vallecano sunt singurele echipe din top 6 care s-au impus in aceasta runda de La Liga. Real Madrid si-a intrerupt seria de succese, permitandu-i Sevillei sa se apropie. Daca putem glumi putin, sa spunem ca “galacticii” au ratat sansa de a egala si chiar depasi recordul lui CFR Cluj de 9 victorii la rand in campionat. Care au fost celelalte echipe din top 6 care au comis pasi gresiti vom specifica mai jos, intr-un rezumat La Liga etapa 18. Tot aici aflam cand se va desfasura etapa viitoare, dar si ca toate echipele vor intra in noul an fara restante.

Rezumat La Liga etapa 18 – Echipe favorite care au castigat

Barcelona – Elche: 3-2

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul Barcelonei in precedentele 3 runde de La Liga. Remiza cu 4 goluri o inregistra in deplasare cu Osasuna, infrangerea suferind-o pe teren propriu cu Betis, scor 0-1. De partea cealalta, Elche a suferit a doua infrangere la rand in campionat, runda trecuta fiind invinsa tot in deplasare de Valencia cu 1-2.

Rezumat La Liga etapa 18 – Surprize

Real Madrid – Cadiz: 0-0

“Galacticii” aveau o posesie de 82%, expediind 9 suturi pe poarta, fata de niciunul al adversarei. Asta insa nu se concretiza pe tabela. A fost primul pas gresit dupa 10 partide pentru Real Madrid. Sapte dintre victorii le reusea in campionat si trei in Champions League. De cealalta parte, Cadiz se afla la a doua remiza la rand in campionat, runda trecuta intalnind-o pe teren propriu pe Granada

Rezumat La Liga etapa 18 – Meciuri spectaculoase

Levante – Valencia: 3-4

Cel mai spectaculos meci al etapei era derbyul local dintre Levante si Valencia. Se marcau 7 goluri si se expediau 17 suturi pe poarta. Noua erau reusite de gazde si opt de oaspeti. “Lanterna rosie” deschidea scorul in minutul 21, dupa penaltyul transformat in doi timpi de Campana. Trei minute mai tarziu gazdele dublau diferenta, autorul golului fiind Marti. Guedes reducea din handicap in minutul 44, pentru ca “liliecii” sa egaleze la 5 minute dupa pauza. Soler era cel care egala, transformand un penalty. Acelasi Soler o aducea in avantaj pe Valencia, marcand in minutul 72. Soler nu era singurul care isi trecea in cont “dubla”, acelasi lucru facand-o si Guedes, care puncta in minutul 85. Gazdele reduceau din handicap in primul minut de prelungire, prin Bardhi, jucator intrat in minutul 77.

Pentru Valencia a fost a saptea partida la rand din campionat fara infrangere si, totodata, a treia victorie consecutiva. Pe celelalte doua le obtinea pe teren propriu cu Elche si in deplasare contra Celtei Vigo, ambele cu scorul de 2-1. De cealalta parte, pentru Levante este a doua infrangere la rand din campionat, runda trecuta fiind invinsa in deplasare de Espanyol tot cu scorul de 3-4. Si atunci tot Levante conducea la pauza.

Bilbao – Betis: 3-2

Opt suturi pe poarta expedia Betis in acest meci, fata de cele 6 ale bascilor. In minutul 6 scorul era deja 1-1. Inaki Williams il deschidea pentru gazde in minutul 2, Juanmi egaland 4 minute mai tarziu. Urmatorul gol se marca abia in minutul 52, cand oaspetii preluau conducerea, dupa reusita lui Fekir. Egalarea venea in minutul 72, autorul golului bascilor fiind acelasi Inaki Williams. Gazdele obtineau victoria in minutul 89, dupa reusita lui de Marcos.

Bilbao obtine prima victorie din precedentele 9 etape, interval in care inregistra 5 remize. Toate cele 3 infrangeri le suferea cu scorul de 0-1, doua dintre adversare fiind Real Madrid si Sevilla. In schimb, pentru Betis sunt primele puncte pierdute din precedentele 5 etape de campionat.

Real Sociedad – Villarreal: 1-3

Oaspetii expediau 8 suturi pe poarta aici, dublu fata de gazde. Sociedad deschidea scorul in minutul 32, autorul golului fiind Alexander Isak. Egalarea se producea 6 minute mai tarziu, Gerard Moreno fiind cel ce o aducea. La 4 minute dupa pauza gazdele ramaneau in inferioritate numerica, Oyarzabal fiind eliminat. Gerard Moreno mai inscria o data, aducand-o pe Villarreal in avantaj in minutul 68. Scorul final il stabilea Chukwueze, care marca in al saselea minut de prelungire.

A fost a doua victorie la rand in campionat pentru Villarreal, dupa cea obtinuta pe teren propriu cu Vallecano (2-0). In schimb, Real Sociedad a suferit a patra infrangere la rand in La Liga. Acasa pierdea cu Real Madrid (0-2), iar in deplasare cu Espanyol (0-1) si Betis (0-4).

Opt suturi pe poarta au expediat catalanii in aceasta partida, fata de cele 3 ale oaspetilor. Gazdele deschideau scorul in minutul 16, autorul golului fiind Jutgla. Acesta se afla la doar al doilea meci in La Liga pentru catalani. Diferenta era majorata trei minute mai tarziu de Gavi, un alt potential star al Barcelonei. In primul sfert de ora al celei de-a doua reprize antrenorul lui Elche efectua 4 modificari. Doua dintre ele erau destul de inspirate. Intrat la pauza, Tete Morente reducea din handicap in minutul 62. In faza imediat urmatoare egalarea era adusa de Pere Milla, intrat in minutul 59. Pasa de gol o dadea Tete Morente. Golul victoriei catalanilor era marcat cu 5 minute inainte de final de catre Nico, intrat si el pe parcursul celei de-a doua reprize.

Granada – Mallorca: 4-1

Din cele 6 suturi expediate pe poarta, Granada marca de 4 ori, oaspetii reusind sa inscrie o data din cele 5 suturi pe poarta. Cu toate acestea, la pauza scorul era egal, fiecare echipa marcand o data. Granada deschidea scorul, autorul golului fiind Molina, Daniel Rodriguez aducand egalarea 4 minute mai tarziu. Acelasi Molina le readucea in avantaj pe gazde, punctand in minutul 61. Molina reusea hat-trickul in primul minut de prelungire, scorul final fiind stabilit in cel de-al patrulea minut de prelungire de Puertas.

Doua victorii si doua remize obtinea Granada in precedentele 4 etape. Cealalta victorie o reusea pe teren propriu cu Alaves. De partea cealalta, Mallorca are o victorie, o remiza si o infrangere in ultimele 3 runde de campionat. Victoria venea in deplasare cu Atletico Madrid, scor 2-1.

Rezumat La Liga etapa 18 – Alte rezultate

Celta Vigo – Espanyol: 3-1

1-0: Santi Mina (3); 2-0: Aspas (47); 3-0: D.Suarez (82); 3-1: Moron (90+2)

Vallecano – Alaves: 2-0

1-0: S.Guardiola (19); 2-0: Catena (26)

Sevilla – Atletico Madrid: 2-1

1-0: Rakitic (7); 1-1: Felipe (33); 2-1: Ocampos (88)

Getafe – Osasuna: 1-0

1-0: Poveda (90+3)

Clasament dupa etapa 18

Real Madrid este lider, avand 6 puncte, insa si un meci in plus fata de Sevilla, ocupanta pozitiei secunde. Betis ocupa locul 3, aflandu-se la 4 puncte in spatele Sevillei, fara restanta de jucat. Pe pozitia a patra o gasim pe Vallecano, la 3 puncte in spatele lui Betis si la 1 punct in fata lui Atletico Madrid si Real Sociedad, urmatoarele doua clasate. De specificat ca Atletico Madrid are o restanta de disputat. Este si cazul Barcelonei, pe care o gasim pe pozitia a opta. Real Madrid are cea mai buna ofensiva, cu 39 goluri marcate. Apararea cea mai buna ii revine Sevillei, care a primit 12 goluri.

Locurile 13 si 14 sunt ocupate de Celta Vigo si Mallorca, fiecare cu 20 puncte. Le urmeaza la un punct in spate Granada. Getafe, Elche si Alaves sunt urmatoarele trei clasate, fiecare acumuland 15 puncte. Penultima clasata este Cadiz, cu 14 puncte, “lanterna rosie” fiind Levante, cu 8 puncte. Cea mai proasta ofensiva o detine Getafe, care a marcat 12 goluri. Apararea cea mai slaba o gasim la Levante, cu 36 goluri primite.

Benzema (Real Madrid) se afla in fruntea clasamentului golgheterilor, cu 13 goluri. Francezul este urmat de Juanmi (Betis), cu 11 reusite. Podiumul este completat de Vinicius (Real Madrid), care a marcat de 10 ori.

Program etapa 19

Ultima runda a turului va fi una atipica, incepand in 2021, continuand in 2022. In ultima zi din 2021 Valencia va primi vizita lui Espanyol. In prima zi a noului an nu se va juca. In a doua zi Real Madrid se va deplasa pentru meciul cu Getafe, in vreme ce Atletico Madrid va primi vizita lui Vallecano. Real Sociedad va juca in deplasare cu Alaves, iar Barcelona se va deplasa la Mallorca. Pana atunci se vor disputa si 4 restante, cea mai atractiva avand loc intre Sevilla si Barcelona. De asemenea, meciul dintre Bilbao si Real Madrid, care trebuia sa aiba loc in etapa cu numarul 21, se va disputa tot la mijlocul saptamanii.