Rezumat La Liga etapa 17

La Liga etapa 17: Barcelona pare ca se afunda din nou

Real Madrid se afla la a zecea victorie consecutiva in toate competitile, dupa ce nici Atletico Madrid nu a reusit sa o impiedice. In schimb, Barcelona este la al treilea pas gresit la rand in toate competitiile, interval in care a fost eliminata si din Champions League. Se pare, asadar, ca nici Xavi nu poate face mai multe dintr-un lot din care lipseste Messi. Ce alte rezultate s-au mai inregistrat in weekend aflati dintr-un rezumat La Liga etapa 17. Tot de aici descoperim care va fi derby-ul etapei urmatoare.

Rezumat La Liga etapa 17 – Meciuri spectaculoase

Espanyol – Levante: 4-3

In acest meci vedeam 7 goluri si 13 suturi pe poarta. Opt erau expediate de gazde si cinci de oaspeti. Espanyol deschidea scorul inca din minutul 6, autorul golului fiind Darder. Oaspetii intrau insa in avantaj la pauza, dupa reusitele lui de Frutos si Son, din minutele 11, respectiv 26. Egalarea venea la 4 minute dupa pauza, de Tomas fiind cel ce o reusea. Morales o readucea in avantaj pe Levante in minutul 57. Peste doar 3 minute Puado egala pentru gazde. Acelasi Puado marca golul victoriei in minutul 76. Oaspetii incheiau in inferioritate numerica, Son fiind eliminat in minutul 78.

A fost a treia victorie a lui Espanyol din precedentele 5 meciuri de campionat. Infrangerile veneau in deplasare cu Barcelona si Vallecano, ambele cu scorul de 0-1. Victoriile le obtinea cu Real Sociedad si Granada, scoruri 1-0, respectiv 2-0. In schimb, Levante nu are nicio victorie in acest sezon de La Liga. Runda tecuta inregistra pe teren propriu o remiza alba cu Osasuna.

Valencia – Elche: 2-1

Elche avea o posesie de 59%, insa de doua ori mai putine suturi pe poarta decat cele 8 ale Valenciei. Scorul il deschideau “liliecii”, Guedes marcand la jumatatea primei reprize. Boye egala pentru oaspeti cu un sfert de ora inainte de final.  Golul victoriei gazdelor venea in minutul 86, marcat fiind de Piccini, jucator care intra pe teren inca din minutul 20.

A fost a sasea partida la rand fara infrangere pentru Valencia, interval in care obtinea 3 victorii si tot atatea rezultate de egalitate. Runda trecuta o invingea cu 2-1 in deplasare pe Celta Vigo, dupa ce gazdele deschideau scorul. De partea cealalta, Elche ramane cu o singura victorie in precedentele 9 etape. Aceasta se petrecea chiar runda trecuta, cand o invingea cu 3-1 pe teren propriu pe Cadiz.

Villarreal – Vallecano: 2-0

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale gazdelor. Cu toate acestea, “submarinul galben” castiga fara sa primeasca gol. Aissa Mandi deschidea scorul in minutul 32, Gerard Moreno transformand un penalty 4 minute mai tarziu.

Sunt primele puncte obtinute de Villarreal din precedentele 3 partide de campionat. Runda trecuta aceasta era invinsa cu 0-1 in deplasare de Sevilla. In urma cu doua etape era invinsa de Barcelona pe teren propriu cu 1-3. De cealalta parte, Vallecano are doua victorii, o remiza si o infrangere in precedentele 4 etape de La Liga.

Rezumat La Liga etapa 17 – Alte rezultate

Mallorca – Celta Vigo: 0-0

Alaves – Getafe: 1-1

0-1: Unal (20); 1-1: Joselu (86); Cartonas rosu Lejeune (Alaves, 90+2)

Bilbao – Sevilla: 0-1

0-1: Delaney (38)

Osasuna – Barcelona: 2-2

0-1: Nico (12); 1-1: D. Garcia (14); 1-2: Ezzalzouli (49); 2-2: Avila (86, intrat in min.68)

Betis – Real Sociedad: 4-0

1-0: A.Moreno (14); 2-0: Juanmi (57); 3-0: Fekir (66); 4-0: A.Moreno (79)

Real Madrid – Atletico Madrid: 2-0

1-0: Benzema (16); 2-0: Asensio (57)

Cadiz – Granada: 1-1

1-0: Arzamendia (31); 1-1: Molina (88); Cartonas rosu S.Sanchez (90+2)

Clasament dupa etapa 17

Real Madrid isi mentine avansul de 8 puncte fata de Sevilla, ocupanta locului secund. De mentionat ca Sevilla are o restanta de disputat. Ultimul loc de pe podium este ocupat de Betis, aflata la un punct in spatele Sevillei. Betis se afla la 5 puncte in fata celor de la Atletico Madrid si Real Sociedad, urmatoarele doua clasate, cu mentiunea ca Atletico are o restanta de disputat. Pe Barcelona o gasim abia pe pozitia a opta, la 5 puncte de Atletico Madrid si Real Sociedad. De asemenea, Barcelona trebuie sa dispute si ea o restanta. Real Madrid are cea mai buna ofensiva, cu 39 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii apartine Sevillei, care a primit 11 goluri.

Locul 14 este ocupat de Celta Vigo, care a suferit doar o infrangere in precedentele 6 etape. Celta Vigo are 17 puncte, unul mai mult decat Granada, urmatoarea clasata. Pe locurile 16 si 17 le gasim pe Elche si Alaves, fiecare avand 15 puncte. Antepenultima pozitie este ocupata de Cadiz, situata la doua puncte in spatele lui Elche si Alaves, respectiv la un punct in fata lui Getafe, urmatoarea clasata. De punctat ca Getafe vine dupa 4 meciuri fara infrangere. “Lanterna rosie” este Levante, care a acumulat 8 puncte. Cea mai slaba ofensiva o are Getafe, cu 11 goluri marcate. Defensiva cea mai proasta ii apartine “lanternei rosii” Levante, care a primit 32 goluri.

Benzema (Real Madrid) conduce in continuare in clasamentul golgheterilor, cu 13 reusite. Francezul este urmat de coechipierul sau, brazilianul Vinicius, dar si de Juanmi (Betis), ambii cu 10 goluri. Urmeaza trei jucatori cu 8 reusite fiecare. Este vorba de Depay (Barcelona), de Tomas (Espanyol) si Joselu (Alaves).

Program etapa 18

Penultima etapa a turului va avea loc in intervalul 17-19 decembrie. Aici Real Sociedad va primi vizita lui Villarreal, Barcelona pe cea a lui Elche, iar Real Madrid pe cea a lui Cadiz. Derbyul etapei va avea loc intre Sevilla si Atletico Madrid.