Rezumat La Liga etapa 16

La Liga etapa 16: “Galacticii” se distanteaza in clasament, in vreme ce Atletico Madrid si Barcelona pierd

Dupa ce a invins cu echipa sa in primele doua runde de La Liga, lui Xavi i-a venit randul sa cunoasca gustul amar al infrangerii din postura de antrenor al Barcelonei. Aceasta a fost invinsa de Betis pe teren propriu. Barcelona nu a fost insa singura candidata la titlu care a pierdut pe teren propriu in etapa ce tocmai a trecut. Care a fost cealalta si ce desfasurare a avut acel meci veti descoperi intr-un rezumat La Liga etapa 16. De asemenea, vom afla si echipele care au profitat de aceasta situatie pentru a urca in clasament. Tot aici vom prezenta si derbyul etapei viitoare din La Liga.

Rezumat La Liga etapa 16 – Surprize

Barcelona – Betis: 0-1

Primul esec al lui Xavi din postura de manager al Barcelonei vine pe teren propriu, impotriva lui Betis. Catalanii expediau doar 3 suturi pe poarta in aceasta partida, iar Betis doua. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 79 de catre Juanmi. Vorbim de jucatorul care inscria un hat-trick etapa trecuta.

Betis se afla la a treia victorie consecutiva in campionat si a cincea in toate competitiile. Runda trecuta o invingea acasa cu 3-1 pe Levante, in urma cu doua etape impunandu-se cu 3-0 in deplasare in fata lui Elche. De cealalta parte, Barcelona pierde primele puncte din precedentele 3 etape de campionat. Runda trecuta se impunea cu 3-1 in deplasare in fata lui Villarreal.

Atletico Madrid – Mallorca: 1-2

Toate cele trei goluri se marcau in ultimul sfert al meciului. Atletico Madrid deschidea scorul in minutul 68, autorul golului fiind Cunha. Franco Ruso egala cu 10 minute inainte de final, Mallorca dand lovitura in primul minut de prelungire. Marcatorul golului era Kubo, jucator intrat pe teren in minutul 74.

A fost prima victorie a Mallorcai din precedentele 7 etape. In acest interval inregistra nu mai putin de 5 remize, dintre care una acasa cu Sevilla. De cealalta parte, Atletico Madrid venea dupa doua victorii, invingand-o cu 1-0 acasa pe Osasuna si cu 4-1 in deplasare pe Cadiz.

Celta Vigo – Valencia: 1-2

Gazdele deschideau scorul in minutul 11 in aceasta partida, autorul golului fiind Iago Aspas. Opt minute mai tarziu Hugo Duro aducea egalarea. In minutul 53 Maximiliano Gomez inscria golul care le aducea toate cele 3 puncte oaspetilor. Fiecare dintre cele doua formatii expedia 5 suturi pe poarta in acest meci.

Pentru Valencia aceasta este a cincea partida fara infrangere in campionat, interval in care obtinea doua victorii si trei remize. Real Sociedad si Atletico Madrid erau doua echipe in fata carora Valencia remiza. De partea cealalta, pentru Celta Vigo este prima infrangere din ultimele 5 etape. Printre rezultatele din acest interval remarcam o remiza cu 6 goluri in fata Barcelonei, unde Celta Vigo revenea de la scorul de 0-3.

Rezumat La Liga etapa 16 – Alte rezultate

Granada – Alaves: 2-1

1-0: Puertas (14); 1-1: Abram (autogol, 81); 2-1: Arias (86)

Elche – Cadiz: 3-1

1-0: Fidel (penalty, 13); Penalty ratat A.Fernandez (Cadiz, 25); 2-0: Morente (75); 2-1: A.Fernandez (90+1); 3-1: Josan (90+3)

Levante – Osasuna: 0-0

Getafe – Bilbao: 0-0

Clasament dupa etapa 16

Real Madrid este lider, aflata la 8 puncte in fata Sevillei, care a urcat pe pozitia secunda. Pe ultimul loc de pe podium a urcat Betis, care se afla la un punct in spatele Sevillei. Urmeaza Atletico Madrid si Real Sociedad, care au coborat pe locurile 4 si 5 dupa infrangerile din aceasta runda. Cele doua se afla la un punct in spatele lui Betis. Vallecano ocupa pozitia a sasea, la doua puncte in spatele lui Atletico Madrid si Real Sociedad, precum si la 4 puncte in fata Barcelonei, pe care o gasim pe locul 7. Cea mai buna ofensiva o are Real Madrid, cu 37 goluri marcate. Apararea cea mai solida le revine Sevillei si lui Bilbao, care au primit 11 goluri.

Pozitiile 13 si 14 sunt ocupate de Villarreal si Celta Vigo, care au 16 puncte. La un punct in spate le gasim pe Granada si Elche, care au invins in aceasta etapa. Urmeaza Alaves, la un alt punct in spate. Pe cele trei locuri retrogradabile se afla in acest moment Cadiz, Getafe si Levante. Cadiz are 12 puncte, Getafe 11 puncte, iar Levante 8 puncte. Getafe detine cea mai slaba ofensiva, cu 10 goluri marcate. Apararea cea mai proasta o gasim la Cadiz, care a primit 30 goluri.

Golgheteri si pasatori de gol

In continuare, pe primele doua locuri in clasamentul golgheterilor se afla doi jucatori de la Real Madrid. Este vorba de Karim Benzema, cu 12 reusite si de Vinicius Junior, cu 10 goluri. Podiumul este completat de Juanmi (Betis), care a marcat de 9 ori. Il urmeaza Depay (Barcelona), cu 8 reusite.

In ceea ce priveste pasele de gol, Benzema (Real Madrid) si Trejo (Vallecano) sunt liderii acestui clasament, cu 7 assisturi fiecare. Urmeaza trei jucatori cu 4 pase de gol. Doi dintre ei sunt de la Atletico Madrid. Vorbim de Correa si Carrasco, celor doi adaugandu-li-se Muniain (Bilbao).

Program etapa 17

Intre 10 si 12 decembrie va avea loc runda cu numarul 17 din La Liga. Aici Sevilla se va deplasa pe San Mames, pentru partida cu Bilbao, iar Barcelona o va infrunta in deplasare pe Osasuna. Runda se va incheia cu derbyul dintre Real Madrid si Atletico Madrid.