Rezumat La Liga etapa 15

La Liga etapa 15: Atat Barcelona, cat si Real Madrid inving in ultimele minute

Dintre formatile de top, Atletico Madrid a avut cea mai usoara misiune, impunandu-se cu 4-1 in deplasare in fata celor de la Cadiz. Real Madrid castiga derbyul cu Sevilla dupa ce andaluzii deschideau scorul. Barcelona o invingea in deplasare pe Villarreal, dupa ce in minutul 87 scorul era egal. Ce jucator a marcat un hat-trick in 25 minute, ajutandu-si echipa sa obtina victoria, veti descoperi in acest rezumat La Liga etapa 15. Tot aici aflati ce derby ne asteapta runda viitoare.

Rezumat La Liga etapa 15 – Echipe favorite care au castigat

Cadiz – Atletico Madrid: 1-4

Sapte suturi pe poarta expedia Atletico Madrid, iar Cadiz unul singur, toate cele 8 fiind expediate in cea de-a doua repriza. Lemar deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 56, Griezmann dubland diferenta cu 20 minute inainte de final. Intrat in minutul 73, Correa ducea diferenta la 3 goluri in favoarea “plapumarilor” trei minute mai tarziu. Lozano reducea din handicap in minutul 86, Cunha stabilind scorul final in faza imediat urmatoare.

Este a treia victorie din precedentele 4 partide de campionat pentru Atletico Madrid. Remiza din acest interval o inregistra in deplasare cu Valencia, scor 3-3. Atunci Atletico Madrid conducea cu 3-1, Valencia inscriind doua goluri in prelungirile partidei. De cealalta parte, Cadiz se afla la a doua infrangere la rand. Etapa trecuta era invinsa cu 0-4 in deplasare de catre Getafe.

Rezumat La Liga etapa 15 – Surprize

Bilbao – Granada: 2-2

Raul Garcia deschidea scorul pentru gazde in minutul 10 si se parea ca bascii vor avea o misiune usoara aici. Nu a fost insa asa, Machis egaland pentru oaspeti in minutul 25. Granada intra in avantaj la pauza, dupa golul marcat de Molina in minutul 34. Bilbao egala in minutul 74, cu ajutorul unui autogol, marcat de Maximiliano.

Este a patra remiza obtinuta de Bilbao in precedentele 5 etape. Singura infrangere din acest interval o suferea pe teren propriu in fata lui Cadiz, scor 0-1. De partea cealalta, Granada venea dupa doua infrangeri, in deplasare adversara fiind Espanyol, iar pe teren propriu Real Madrid.

Rezumat La Liga etapa 15 – Alte rezultate

Alaves – Celta Vigo: 1-2

0-1: Mina (11); 1-1: Joselu (21); 1-2: Aspas (penalty, 70, dupa ce initial ratase)

Valencia – Vallecano: 1-1

1-0: Soler (penalty, 19); 1-1: Palazon (64)

Mallorca – Getafe: 0-0

Villarreal – Barcelona: 1-3

0-1: F.de Jong (48); 1-1: Chukwueze (76); 1-2: Depay (88); 1-3: Coutinho (penalty, 90+4)

Betis – Levante: 3-1

0-1: Mustafi (7); 1-1: Juanmi (54); 2-1: Juanmi (63); 3-1: Juanmi (78)

Espanyol – Real Sociedad: 1-0

1-0: Herrera (77)

Real Madrid – Sevilla: 2-1

0-1: Mir (12); 1-1: Benzema (32); 2-1: Vinicius (87)

Osasuna – Elche: 1-1

1-0: Budimir (penalty, 7); 1-1: Fidel (19)

Clasament dupa etapa 15

Real Madrid ocupa primul loc, aflandu-se la 4 puncte in fata rivalei locale Atletico Madrid si a lui Real Sociedad. De mentionat ca ambele formatii din Madrid au un meci in minus. Pozitia a patra este ocupata de Sevilla, aflata la un punct in spatele celor de la Atletico Madrid si Real Sociedad. Pe locul 5 o gasim pe Betis, aflata la un punct in spatele rivalei locale Sevilla. Pozitia a sasea este ocupata de Vallecano, situata la 3 puncte in spatele lui Betis. Pe locul 7 este pozitionata Barcelona, la un punct dupa Betis, sase puncte in spatele lui Atletico Madrid si zece puncte in spatele liderului Real Madrid. Cea mai buna ofensiva o are Real Madrid, cu 34 goluri marcate. Cea mai solida aparare ii apartine lui Bilbao, care a primit 10 goluri.

Locurile 12, 13 si 14 sunt ocupate de Villarreal, Celta Vigo si Mallorca, fiecare cu 16 puncte. Alaves ocupa locul 15, la doua puncte in spatele celor trei si la doua in fata altor 3 echipe. Este vorba de Granada, Elche si Cadiz. Penultima pozitie este ocupata de Getafe, care a acumulat 10 puncte. “Lanterna rosie” este Levante, cu 7 puncte. De specificat ca singura echipa care a invins in aceasta etapa si care in momentul de fata se mai afla in a doua jumatate a clasamentului este Celta Vigo. De asemenea, observam ca diferenta dintre locul 12 si locul 18 este de doar 4 puncte. Interesant este si faptul ca Mallorca, Alaves, Celta Vigo, dar si Getafe au suferit o singura infrangere in ultimele 5 etape. Cea mai slaba ofensiva o are Getafe, care a marcat 10 goluri. Cea mai proasta aparare ii revine “lanternei rosii” Levante, care a primit 28 goluri.

Golgheteri si pasatori de gol

Karim Benzema (Real Madrid) se afla pe primul loc in topul golgheterilor, cu 11 reusite. Il urmeaza coechipierul sau, Vinicius Junior, care a marcat de 9 ori. Pe urmatoarele doua pozitii ii avem pe Depay (Barcelona) si Juanmi (Betis), fiecare cu 8 goluri. Urmeaza de Tomas (Espanyol), Joselu (Alaves) si Luis Suarez (Atletico Madrid), fiecare avand 7 reusite.

In ceea ce priveste pasele de gol, primele doua pozitii sunt ocupate de Benzema (Real Madrid) si Trejo (Vallecano), fiecare cu 7 assisturi. Urmeaza 3 jucatori ce au 4 pase de gol. Este vorba de Jordi Alba (Barcelona), Carrasco (Atletico Madrid) si Muniain (Bilbao). Dintre primii 14 jucatori in clasamentul paselor de gol, doar 5 sunt spanioli.