Rezumat La Liga etapa 14

La Liga etapa 14: Debut cu dreptul pentru Xavi pe banca Barcelonei

Pentru prima data dupa mult timp, toate cele 3 echipe care incheiau pe podium sezonul trecut au invins in aceeasi runda. Real Sociedad a gafat insa, astfel ca avem un nou lider in La Liga. Care este acesta, insa si ce a facut Barcelona in primul meci cu Xavi pe banca tehnica aflati dintr-un rezumat La Liga etapa 14. Tot aici vom descoperi ce derby ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat La Liga etapa 14 – Echipe favorite care au invins

Barcelona – Espanyol: 1-0

Xavi a inceput cu dreptul mandatul sau pe banca Barcelonei. E drept, startul nu a fost unul in tromba, insa sa nu uitam ca vorbim, totusi, de un derby local. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 48 de Depay, care transfoma un penalty. Gazdele au expediat sase suturi pe poarta, iar oaspetii doua.

Este prima victorie din precedentele 5 etape de La Liga pentru Barcelona. In acest interval, remiza pe teren propriu cu Alaves si in deplasare contra Celtei Vigo. Infrangerile le suferea acasa cu Real Madrid si in deplasare cu Vallecano. De cealalta parte, pentru Espanyol este doar a doua infrangere din ultimele 7 etape. Cealalta o suferea in deplasare cu Getafe, scor 1-2.

Atletico Madrid – Osasuna: 1-0

A fost o victorie obtinuta pe final de meci de Atletico Madrid. Mai exact, in minutul 87, Felipe fiind cel ce aducea toate cele 3 puncte. In mod surprinzator, Atletico Madrid a expediat doar doua suturi pe poarta, fata de 3 ale adversarei.

Doua victorii si trei remize este bilantul “plapumarilor” in ultimele 5 etape de campionat. Remizele le obtineau in deplasare cu Valencia si Levante, respectiv pe teren propriu cu Real Sociedad. De cealalta parte, pentru Osasuna este a treia infrangere la rand, dupa cele cu Sevilla in deplasare si cu Real Sociedad pe teren propriu. In niciuna dintre aceste partide Osasuna nu inscria.

Granada – Real Madrid: 1-4

Este a treia victorie la rand in campionat pentru Real Madrid, pe celelalte doua obtinandu-le cu scorul de 2-1. Acasa o invingea pe Vallecano, iar in deplasare pe Elche. De partea cealalta, Granada se afla la a doua infrangere la rand, dupa ce runda trecuta era invinsa cu 0-2 in deplasare de Espanyol. Au fost singurele infrangeri din precedentele 6 etape.

Rezumat La Liga etapa 14 – Surprize

Sevilla – Alaves: 2-2

Andaluzii intrau relaxati in partida, iar asta se vedea pe tabela in minutul 5, cand Laguardia deschidea scorul pentru Alaves. Egalarea venea in minutul 38 de la Ocampos, insa tot oaspetii intrau in avantaj la pauza. Joselu marca din penalty in al saptelea minut de prelungire. Intrat la pauza, Rakitic smulgea un punct pentru Sevilla in al doilea minut de prelungire al partidei. Alaves a expediat 3 suturi pe poarta, jumatate din cate a avut Sevilla.

Andaluzii se afla la a sasea partida la rand in campionat fara infrangere. In acest interval obtineau patru victorii si doua remize. Celalalt rezultat de egalitate il inregistrau in deplasare cu Mallorca. Atunci Sevilla inscria in al saselea minut de prelungire, insa golul era anulat dupa vizionarea VAR. De cealalta parte, Alaves surprinde placut cu parcursul sau, fiind neinvinsa in ultimele 5 etape. In acest interval obtinea trei victorii si doua remize. Cealalta remiza o inregistra pe Camp Nou, in fata Barcelonei.

Real Sociedad – Valencia: 0-0

Gazdele aveau 62% posesie in acest meci, insa doar doua suturi pe poarta, fata de trei ale oaspetilor. Real Sociedad ramanea in inferioritate numerica in minutul 76, cand Elustondo era eliminat. Real Sociedad era invinsa in acest sezon de La Liga doar in prima etapa, de catre Barcelona. Un singur gol primea in precedentele 4 etape. De cealalta parte, Valencia se afla la treia remiza in ultimele 5 etape si a doua la rand. Runda trecuta inregistra o remiza cu 6 goluri impotriva celor de la Atletico Madrid. Atunci “liliecii” erau condusi cu 1-3 in minutul 90, inscriind de doua ori in prelungirile partidei. Golurile erau marcate de Duro, jucator care intra pe teren in minutul 85.

Rezumat La Liga etapa 14 – Meciuri spectaculoase

“Galacticii” expediau 10 suturi pe poarta, iar Granada 3. Asensio deschidea scorul pentru Real Madrid in minutul 19, Nacho Fernandez dubland diferenta 6 minute mai tarziu. Luis Suarez reducea din handicap, stabilind scorul pauzei. Vinicius Junior o aducea din nou pe Real Madrid la o diferenta de doua goluri in minutul 56. La jumatatea reprizei secunde gazdele ramaneau in inferioritate numerica, Monchu fiind eliminat. Scorul final era stabilit de Ferland Mendy, in minutul 76.

Vallecano – Mallorca: 3-1

Gazdele expediau 6 suturi pe poarta, fata de 5 ale oaspetilor. Vallecano deschidea scorul in minutul 16, autorul golului find Sergio Guardiola. Diferenta era dublata 4 minute mai tarziu de catre Alvaro Garcia. Trejo transforma un penalty in minutul 63. Oaspetii marcau golul de onoare in minutul 89, prin Prats, care intra pe teren 4 minute mai devreme.

Este a doua victorie din precedentele 5 runde pentru Vallecano. Pe cealalta o obtinea tot pe teren propriu, contra Barcelonei. Runda trecuta Vallecano era invinsa cu 1-2 de Real Madrid. De cealalta parte, Mallorca vine dupa 4 remize in campionat, printre adversare numarandu-se Sevilla.

Rezumat La Liga etapa 14 – Alte rezultate

Levante – Bilbao: 0-0

Celta Vigo – Villarreal: 1-1

0-1: A.Moreno (27); 1-1: B.Mendez (72)

Getafe – Cadiz: 4-0

1-0: M.Oliveira (7); 2-0: Cuenca (60); 3-0: Unal (81); 4-0: Mata (90+4)

Elche – Betis: 0-3

0-1: Juanmi (12); 0-2: Willian Jose (penalty, 24); 0-3: Fekir (27); Cartonas rosu Bellerin (Betis, 68)

Clasament dupa etapa 14

Real Madrid a trecut in fruntea campionatului, diferenta fata de Real Sociedad fiind de 1 punct. Podiumul este completat de Sevilla, aflata la 1 punct in spatele lui Real Sociedad. Pe pozitia a patra o gasim pe Atletico Madrid, la doua puncte in spatele Sevillei si la alte doua puncte in fata lui Betis. Vallecano se afla la un punct in spate, iar Barcelona la 4 puncte. Cea mai buna ofensiva o are de departe Real Madrid, care a marcat 32 goluri. Apararea cea mai solida ii revine lui Bilbao, care a primit 8 goluri.

Intre locul 10 si locul 17 diferenta este de 7 puncte, fiecare echipa fiind cu un punct in spatele celei de dinaintea sa. Pe pozitiile 17 si 18 se afla, la egalitate de puncte, Granada si Elche. Penultimul loc este ocupat de Getafe, la doua puncte in spatele celor doua. “Lanterna rosie” este Levante, aflata la doua puncte in spatele lui Getafe. Cea mai slaba ofensiva o au Getafe si Alaves, care au marcat 10 goluri. Apararea cea mai proasta ii revine “lanterneii rosii” Levante, care a primit 25 goluri.

Benzema (Real Madrid) ramane golgheterul campionatului, cu 10 reusite. El este urmat de coechipierul sau, Vinicius Junior, cu 8 goluri. Apoi gasim 3 jucatori cu 7 reusite fiecare: de Tomas (Espanyol), Depay (Barcelona) si Luis Suarez (Atletico Madrid).