Rezumat La Liga etapa 13

La Liga etapa 13: Doar Elche si Levante au o forma de moment mai slaba decat Barcelona

Xavi, fostul jucator de legenda al Barcelonei, va avea o misiune dificila la carma echipei, incercand sa recupereze handicapul de 11 puncte fata de lider. In weekend a avut loc o remontada de senzatie, insa eroina nu a fost Barcelona, cum se astepta majoritatea. Catalanii au condus cu 3-0 la pauza, insa au fost egalati. De altfel, doar primele 3 clasate din top 10 au obtinut victoria. Ce au facut celelalte echipe veti afla dintr-un rezumat La Liga  etapa 13. Tot aici aflam ca Xavi va debuta pe banca Barcelonei intr-un derby.

Rezumat La Liga  etapa 13 – Echipe favorite care au invins

Villarreal – Getafe: 1-0

In aceasta partida “submarinul galben” deschidea scorul inca din minutul 10, autorul golului fiind Trigueros. Gazdele puteau dubla avantajul in minutul 42, insa golul marcat de Alcacer a fost anulat dupa vizionarea VAR. A fost prima victorie din precedentele 5 etape de La Liga pentru Villarreal. De partea cealalta, Getafe are o singura victorie in intreg campionatul, una obtinuta runda trecuta, pe teren propriu cu Espanyol, scor 2-1.

Real Madrid – Vallecano: 2-1

“Galacticii” au profitat de un nou pas gresit al catalanilor pentru a-si mari diferenta fata de ei. Real Madrid se afla la a treia victorie din precedentele 4 etape de campionat. Remiza din acest interval era una alba, venita pe teren propriu cu Osasuna. De cealalta parte, Vallecano se afla la a doua partida fara victorie, runda trecuta obtinand o remiza alba pe teren propriu impotriva Celtei Vigo.

Rezumat La Liga  etapa 13 – Surprize

Bilbao – Cadiz: 0-1

Etapa din La Liga incepea cu o surpriza, scorul final fiind stabilit inca din primele minute. Mai exact, din minutul 6, cand Salvi Sanchez marca singurul gol al partidei. Bilbao avea o posesie de 70% si 5 suturi pe poarta, fata de 4 ale adversarei.

Cadiz se afla la prima victorie din precedentele 8 etape din La Liga, venind dupa doua rezultate de egalitate. Le inregistra pe teren propriu cu Mallorca, scor 1-1 si in deplasare cu Villarreal, scor 3-3. Impotriva Mallorcai Cadiz egala in prelungirile partidei, de Villarreal fiind egalata tot in prelungirile partidei. De partea cealalta, Bilbao a suferit prima infrangere din precedentele 6 etape. Si ea vine dupa doua remize, adversare fiind Real Sociedad si Espanyol, ambele meciuri jucandu-le in deplasare.

Rezumat La Liga  etapa 13 – Meciuri spectaculoase

Fiecare dintre cele doua echipe expedia 7 suturi pe poarta. Kroos deschidea scorul in minutul 14 pentru “galactici”, Benzema dubland diferenta in minutul 38. Intrat in minutul 69, Falcao reducea din handicap 7 minute mai tarziu.

Valencia – Atletico Madrid: 3-3

Am avut parte de o partida spectaculoasa, cu 6 goluri si 12 suturi pe poarta. Sapte erau expediate de oaspeti si 5 de gazde. Atletico Madrid conducea cu 1-0 la pauza, dupa golul marcat de Luis Suarez in minutul 35. Valencia egala la 5 minute dupa pauza, dupa ce Savic trimitea in proprie poarta. Oaspetii preluau conducerea in minutul 58 prin Griezmann. Doua minute mai tarziu isi mareau diferenta, dupa golul marcat de Vrsaljko. Au fost insa prelungiri de cosmar pentru madrileni. Duro era vedeta “liliecilor”, acesta reducand din handicap in al doilea minut de prelungire, aducand egalarea in al saselea minut de prelungire.

Este a treia remiza din precedentele 4 etape din La Liga pentru Atletico Madrid. In fiecare din celelalte doua se inscriau 4 goluri, adversara de pe teren propriu fiind Real Sociedad, iar din deplasare Levante. De Real Sociedad era condusa cu 0-2, iar de Levante era egalata din penalty, in minutul 90. De cealalta parte, Valencia are o victorie, o remiza si o infrangere in ultimele 3 runde. In deplasare era invinsa de Betis cu 1-4, pe teren propriu invingand-o cu 2-0 pe Villarreal.

Espanyol – Granada: 2-0

Scorul final era stabilit aici inca din prima repriza. Adria Pedrosa deschidea scorul la finalul primei jumatati de ora, diferenta fiind dublata de Raul de Tomas, in minutul 42. Gazdele expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale oaspetilor.

Pentru Espanyol este prima victorie din precedentele 4 etape. Runda trecuta pierdea in deplasare in fata lui Getafe, scor 1-2. De cealalta parte, aceasta infrangere vine dupa 4 meciuri fara esec pentru Granada. Una dintre victoriile din acest interval venea pe teren propriu, in fata Sevillei.

Celta Vigo – Barcelona: 3-3

A fost o partida in care Barcelona conducea cu 3-0 la pauza, fiind insa egalata in repriza a doua. Catalanii expediau 6 suturi pe poarta, iar Celta Vigo doar 4. Ansu Fati deschidea scorul dupa doar 5 minute, Busquets majorand diferenta in minutul 18. Depay stabilea scorul pauzei in minutul 34. In repriza secunda insa, Barcelona suferea o cadere inexplicabila. Aspas inscria primul pentru gazde in minutul 52, Nolito egaland in minutul 74. Golul victoriei Celtei Vigo venea in al saselea minut de prelungire, inscris fiind de Aspas.

Este a patra partida la rand in La Liga in care Barcelona nu invinge. Runda trecuta obtinea o remiza pe teren propriu in fata celor de la Alaves. De cealalta parte, Celta Vigo se afla la a doua remiza la rand, etapa trecuta obtinand una fara gol in deplasare in fata celor de la Vallecano.

Rezumat La Liga  etapa 13 – Alte rezultate

Alaves – Levante: 2-1

0-1: de Fruto (13); 1-1: Joselu (penalty, 77); 2-1: Joselu (90+1)

Osasuna – Real Sociedad: 0-2

0-1: Merino (72); 0-2: Januzaj (penalty, 82)

Mallorca – Elche: 2-2

0-1: Boye (68); 1-1: Sevilla (penalty, 72); 1-2: Boye (75); 2-2: Maffeo (90+5)

Betis – Sevilla: 0-2

Cartonas rosu G.Rodriguez (Betis, 45); 0-1: Acuna (55); 0-2: Bellerin (autogol, 81)

Clasament dupa etapa 13

Diferenta dintre prima si ultima pozitie a podiumului este de doar 1 punct. Real Sociedad este lider, urmata la egalitate de puncte de Real Madrid si Sevilla. Atletico Madrid se afla pe pozitia a patra, la 4 puncte in spatele celor de la Real Madrid si Sevilla. Top 5 este incheiat de Betis, aflata la 1 punct in spatele campioanei Atletico Madrid. Urmeaza Vallecano, Osasuna, Bilbao, Barcelona, Valencia si Espanyol, diferenta dntre Vallecano si Espanyol fiind de doar 3 puncte. Real Madrid are cel mai bun atac, cu 28 goluri marcate. Defensiva cea mai solida ii apartine Sevillei, care a primit 7 goluri.

Cu 3 victorii si o remiza in ultimele 4 etape, Alaves se afla pe locul 14, cu 13 puncte. Urmeaza Celta Vigo si Cadiz, cu 12 puncte, respectiv Granada si Elche, cu 11 puncte. Ultimele doua locuri sunt ocupate de Levante si Getafe, fiecare cu 6 puncte. Cea mai slaba ofensiva o are Getafe, care a marcat 6 goluri. Cea mai proasta defensiva o gasim la Levante, care a primit 25 goluri.

Golgheteri

Benzema (Real Madrid) ramane golgheter in La Liga, cu 10 reusite. Il urmeaza trei jucatori cu 7 goluri. Este vorba de Raul de Tomas (Espanyol), Vinicius (Real Madrid) si Luis Suarez (Atletico Madrid).