Rezumat La Liga etapa 12

La Liga etapa 12: Catalanii nu reusesc sa castige nici dupa demiterea lui Koeman

Ronald Koeman a plecat de la Barcelona, insa aceasta nu reuseste sa isi revina nici dupa asta. Este drept, la echipa inca nu a sosit noul antrenor. Liderul Real Sociedad a clacat si el, insa ramane in fruntea clasamentului. Din acest rezumat La Liga etapa 12 observam ca in nicio partida nu s-au marcat mai mult de 3 goluri. De asemenea, vom afla cum sta situatia in subsolul clasamentului.

Rezumat La Liga etapa 12 – Echipe favorite care au castigat

Elche – Real Madrid: 1-2

“Galacticii” erau hotarati sa nu comita cel de-al doilea pas gresit la rand in aceasta partida si, intr-adevar, nu au facut-o. Vinicius Junior deschidea scorul pentru Real Madrid in minutul 22. “Galacticii” erau si mai siguri de victorie in minutul 63, cand Guti lasa echipa gazda in inferioritate numerica. Real Madrid majora avantajul in minutul 73, autorul golului fiind acelasi Vinicius. Elche reducea din handicap in minutul 86, cand Pere Milla marca.

Real Madrid se afla la a doua victorie in deplasare, ambele reusite cu acelasi scor. Precedenta se inregistra in fata Barcelonei, runda trecuta obtinand doar o remiza alba pe teren propriu contra Osasunei.

Sevilla – Osasuna: 2-0

In prima repriza Sevilla parea sa se afle in dificultate, nereusind niciun sut pe poarta. Asta, pana in minutul 40, cand Diego Carlos deschidea scorul. Ocampos dubla diferenta andaluzilor la sfarsitul primei ore de joc.

A fost a treia victorie pentru Sevilla in precedentele 4 etape din La Liga. Remiza din acest interval se producea runda trecuta, in deplasare contra Mallorcai. De partea cealalta, pentru Osasuna aceasta este prima infrangere din ultimele 6 etape. Runda trecuta obtinea o remiza alba in fata lui Real Madrid, in precedenta deplasare impunandu-se in fata celor de la Villarreal.

Rezumat La Liga etapa 12 – Surprize

Barcelona – Alaves: 1-1

Desi Ronald Koeman a plecat de la echipa, lucrurile in cadrul acesteia nu s-au mai limpezit, Barcelona comitand un nou pas gresit. Catalanii deschideau scorul in minutul 49, marcatorul golului fiind Depay. Alaves egala doar 3 minute mai tarziu, prin Rioja. Catalanii aveau o posesie de 79% si 5 suturi pe poarta, fata de doua ale adversarei.

Alaves vine dupa doua victorii, in ambele reusind sa nu primeasca gol. In deplasare o invingea pe Cadiz cu 2-0, iar acasa pe Elche cu 1-0. In schimb, Barcelona este la al treilea pas gresit la rand. Daca in precedenta partida de pe teren propriu era invinsa de Real Madrid cu 1-2, runda trecuta era invinsa in deplasare de Vallecano, scor 0-1.

Rezumat La Liga etapa 12 – Alte rezultate

Valencia – Villarreal: 2-0

1-0: Guillamon (43); 2-0: Soler (penalty, 77)

Cadiz – Mallorca: 1-1

0-1: Idrissu Baba (29); Cartonas rosu Sedlar (Mallorca, 87); 1-1: Negredo (penalty, 90+3)

Atletico Madrid – Betis: 3-0

1-0: Carrasco (26); Gol anulat VAR (Atletico Madrid, 50); 2-0: Pezzella (autogol, 63); 3-0: Joao Felix (70, intrat in min. 61)

Getafe – Espanyol: 2-1

1-0: Unal (31); 1-1: Sergi Gomez (38); 2-1: Unal (56)

Real Sociedad – Bilbao: 1-1

1-0: Isak (penalty, 58); Cartonas rosu Inigo Martinez (Bilbao, 84); 1-1: Muniain (90+1)

Vallecano – Celta Vigo: 0-0

Levante – Granada: 0-3

0-1: German Sanchez (7); 0-2: Luis Suarez (38); 0-3: Puertas (69, intrat in min.64)

Clasament dupa etapa 12

Real Sociedad ramane pe prima pozitie, la un punct in fata celor de la Real Madrid si Sevilla. Pe pozitia a patra o gasim pe Atletico Madrid, distanta dintre ea si Real Madrid, respectiv Sevilla, fiind de doua puncte. De specificat ca Real Madrid, Sevilla si Atletico Madrid au o restanta de disputat. Urmatoarele 4 pozitii sunt ocupate de Betis, Vallecano, Osasuna si Bilbao. Distanta intre fiecare din cele 5 este de 1 punct. Barcelona se afla pe pozitia a noua, la egalitate de puncte cu Valencia si la doua puncte in spatele lui Bilbao. De punctat ca Bilbao si Barcelona au si ele o restanta de disputat. Real Madrid are cel mai bun atac, cu 26 goluri marcate. Cea mai solida defensiva le apartine Sevillei si celor de la Bilbao, care au primit 7 goluri.

In mod surprinzator, Villarreal ocupa locul 13, cu 12 puncte. Vorbim de detinatoarea Europa League. Urmeaza Granada si Celta Vigo, cu 11 puncte. Elche si Alaves au 10 puncte, pe pozitiile retrogradabile gasindu-le pe Cadiz, Levante si Getafe. Cadiz are 9 puncte, iar Levante si Getafe 6 puncte. De specificat ca Levante nu a obtinut pana acum nicio victorie in La Liga. Cea mai slaba ofensiva o au Getafe si Alaves, cu 6 goluri marcate fiecare. Cea mai proasta defensiva o gasim la Levante, echipa care a primit 23 goluri.

Golgheteri si pasatori de gol

Primii doi jucatori din clasamentul golgheterlor provin de la Real Madrid. Este vorba de Benzema, cu 10 reusite si de Vinicius Junior, cu 7 goluri. Urmeaza De Tomas (Espanyol), Oyarzabal (Real Sociedad) si Luis Suarez (Atletico Madrid), fiecare cu 6 reusite. Apoi gasim doi olandezi: Depay (Barcelona) si Danjuma (Villarreal), fiecare avand 5 goluri.

In ceea ce priveste assisturile, pe primul loc in acest clasament este tot Karim Benzema (Real Madrid), cu 7 pase de gol. Francezul este urmat de argentinianul Trejo (Vallecano), care are 6 assisturi. Urmeaza 5 jucatori cu 3 pase de gol fiecare.

Program etapa 13

Intre 5 si 7 noiembrie va avea loc etapa cu numarul 13 din La Liga. Aici Barcelona se va deplasa pe Balaidos, pentru meciul impotriva Celtei Vigo. Atletico Madrid o va intalni in deplasare pe Valencia, Real Sociedad tot in deplasare pe Osasuna, derby-urile locale avand loc intre Sevilla si Betis, respectiv Real Madrid si Vallecano.