Rezumat La Liga etapa 11

La Liga etapa 11: Niciuna dintre candidatele la titlu nu a obtinut victoria

A fost o etapa nebuna, cu multe surprize, cea mai castigata echipa fiind Real Sociedad. Aceasta a invins-o cu 2-0 in deplasare pe Celta Vigo. Care au fost surprizele acestui mijloc de saptamana veti afla dintr-un rezumat La Liga etapa 11. O runda care s-a dovedit a pune capat zilelor lui Ronald Koeman ca antrenor al Barcelonei, desi presedintele catalanilor declara dupa El Claisco faptul ca olandezul va ramane pana se va sti daca echipa se va califica sau nu in primavara Champions League. Se pare insa ca umilinta cu Vallecano a fost prea mult pentru el.

Rezumat La Liga etapa 11 – Surprize

Villarreal – Cadiz: 3-3

Cadiz a trecut pe langa o victorie mare in aceasta partida, una care o scotea din “zona rosie”. Oaspetii deschideau scorul in minutul 14, dupa reusita lui Lozano. Pau Torres egala in minutul 43, insa tot oaspetii erau cei ce intrau in avantaj la pauza. Acelasi Lozano marca in primul minut de prelungire. Lozano reusea hat-trickul in minutul 52 si se parea ca oaspetii nu vor avea emotii pe final. Intrat in minutul 74, Boulaye Dia contrazicea acest lucru. Senegalezul reducea din handicap in minutul 80. Dia dadea si assistul pentru golul lui Danjuma, din cel de-al cincilea minut de prelungire.

Astfel, Cadiz ramane fara victorie in precedentele 6 runde, interval in care obtinea 3 remize, suferind tot atatea infrangeri. In celelalte doua remize nu marca, adversare fiind pe teren propriu Valencia si Barcelona. De partea cealalta, Villarreal ramane cu o singura victorie din precedentele 5 etape. Se petrecea pe teren propriu, in fata celor de la Betis. Cealalta remiza din acest interval o inregistra tot pe teren propriu, contra lui Real Madrid.

Vallecano – Barcelona: 1-0

Decibelii din tribune erau la o frecventa mare in minutul 30, cand Radamel Falcao inscria singurul gol al partidei. Ceva asemanator se producea si in minutul 72, cand Depay rata un penalty pentru formatia oaspete. Acel penalty a fost singurul sut pe poarta al catalanilor, fapt care l-a determinat pe Joan Laporta sa il indeparteze pe Koeman de pe banca tehnica.

A fost a cincea victorie din precedentele 7 etape pentru Vallecano. Cele doua infrangeri le suferea in deplasare cu Betis si Osasuna, ambele la un gol diferenta. Cu Osasuna singurul gol al partidei venea in prelungiri, iar cu Betis golul infrangerii venea din penalty. De cealalta parte, Barcelona se afla la cea de-a doua infrangere la rand, dupa cea de pe teren propriu din El Clasico, scor 1-2.

Real Madrid – Osasuna: 0-0

“Galacticii” dominau partida, avand o posesie de 75%, insa doar 3 suturi pe poarta. Este adevarat, Osasuna nu reusea sa expedieze niciunul. Este al treilea pas gresit comis de Real Madrid in ultimele 4 etape. Singura victorie venea in deplasare cu Barcelona. In rest, obtinea pe teren propriu tot o remiza alba contra lui Villarreal, in deplasare pierzand cu 1-2 impotriva lui Espanyol. In schimb, Osasuna este la a cincea partida la rand in La Liga fara infrangere, interval in care obtinea 3 victorii si doua remize.

Levante – Atletico Madrid: 2-2

Atletico Madrid dorea sa profite de pasii gresiti comisi de rivalele la titlu si totul parea sa mearga in directia dorita in minutul 12, cand Griezmann deschidea scorul. Gazdele egalau pana la pauza prin Bardhi, care marca din penalty in minutul 37. Cunha intra in minutul 72, readucandu-i pe “plapumari” in avantaj 4 minute mai tarziu. Acelasi Bardhi si tot din penalty readucea egalitatea pentru gazde in minutul 90.

Atletico Madrid se afla la a doua remiza consecutiva, etapa trecuta avand-o ca adversara pe teren propriu pe Real Sociedad. Se inregistra tot o remiza cu 4 goluri, atunci Atletico revenind de la 0-2. De partea cealalta, Levante ramane fara victorie in campionat, acumuland 6 puncte.

Rezumat La Liga etapa 11 – Meciuri spectaculoase

Betis – Valencia: 4-1

A fost cea mai clara victorie a etapei. Betis a expediat 9 suturi pe poarta, fata de 4 ale Valenciei. Scorul era deschis de gazde din penalty in minutul 14, Borja Iglesias fiind cel ce il transforma. Tot Borja Iglesias dubla avantajul la finele primei jumatati de ora. Oaspetii reduceau din handicap in minutul 39, dupa reusita lui Gabriel Paulista. Pezzella o readucea pe Betis in avantaj de doua goluri in minutul 61. Scorul final era stabilit de Juanmi 7 minute mai tarziu.

A fost a treia victorie la rand in La Liga pentru Betis, care in precedentele doua runde le invingea pe teren propriu pe Vallecano, scor 3-2 si in deplasare pe Alaves, scor 1-0. Contra celor de la Alaves golul victorei era marcat in minutul 89.  In schimb, Valencia are 3 puncte in precedentele 7 etape, puncte venite ca urmare a unor rezultate de egalitate. Acestea veneau pe teren propriu cu Bilbao si Mallorca, iar in deplasare contra lui Cadiz.

Rezumat La Liga etapa 11 – Alte rezultate

Alaves – Elche: 1-0

1-0: Ndiaye (47); Gol anulat VAR (Elche, 81)

Espanyol – Bilbao: 1-1

1-0: de Tomas (penalty, 33); 1-1: I.Williams (52); Cartonas rosu de Tomas (Espanyol, 90+3)

Mallorca – Sevilla: 1-1

1-0: A.Sanchez (22); 1-1: Lamela (73); Cartonas rosu J.Costa (Mallorca, 90+2); Gol anulat VAR (Sevilla, 90+6)

Celta Vigo – Real Sociedad: 0-2

0-1: Isak (54); 0-2: Elustondo (79)

Granada – Getafe: 1-1

0-1: Unal (36); Penalty ratat L.Suarez (Granada, 78); 1-1: Molina (90+7)

Clasament dupa etapa 11

Real Sociedad se desprinde in fruntea clasamentului, aflandu-se la 3 puncte in fata urmaritoarelor sale. Este vorba despre Real Madrid, Sevilla si Betis, cu mentiunea ca Real Madrid si Sevilla au o restanta de disputat. Top 5 este incheiat de Vallecano, aflata la doua puncte in spatele celor 3 si la egalitate de puncte cu Atletico Madrid si Osasuna. Dintre cele 3, Atletico Madrid are o restanta de disputat. La doua puncte de cele 3 o gasim pe Bilbao si la alte doua puncte pe Barcelona, care are o restanta. Cea mai buna ofensiva o descoperim la Real Madrid, care a marcat 24 goluri. Cea mai solida defensiva o are Bilbao, cu doar 6 goluri primite.

Alaves pare sa scape de griji, cel putin deocamdata. Cu 9 puncte, aceasta vine dupa doua victorii, aflandu-se pe locul 15. La un punct in spate le gasim pe Granada si Cadiz. Ultimele doua pozitii sunt ocupate de Levante si Getafe, echipe care nu au obtinut nicio victorie pana acum. Levante are 6 puncte, iar Getafe 3 puncte. Cea mai slaba ofensiva ii apartine lui Getafe, care a marcat doar 4 goluri. Cea mai proasta defensiva o are Levante, cu 20 goluri primite.

Karim Benzema (Real Madrid) ramane golgheter in La Liga, cu 9 reusite. Il urmeaza de Tomas (Espanyol), Oyarzabal (Real Sociedad) si Luis Suarez (Atletico Madrid), fiecare cu 6 reusite.

Program etapa 12

Intre 30 octombrie si 1 noiembrie va avea loc runda cu numarul 12 din La Liga. Etapa va fi deschisa de meciul dintre Elche si Real Madrid. Sevilla va primi vizita Osasunei, Barcelona pe cea a lui Alaves, iar liderul Real Sociedad pe cea a lui Bilbao. Cel mai interesant meci din punct de vedere al pozitiilor din clasament se va desfasura intre Atletico Madrid si Betis.