Rezumat Bundesliga etapa 9

Bundesliga etapa 9: Bayern Munchen si Dortmund sunt amenintate de o echipa fara infrangere

A fost o runda in care nici Bayern Munchen, insa nici Borussia Dortmund nu au intampinat dificultati. In schimb, Wolfsburg traverseaza o perioada foarte proasta, fiind invinsa de echipa care acum se afla pe podium. Mai multe amanunte vom oferi in acest rezumat Bundesliga etapa 9. Tot de aici vom afla ce meciuri interesante ne pregateste urmatoarea etapa.

Rezumat Bundesliga etapa 9 – Echipe favorite care au castigat

Leipzig – Greuther Furth: 4-1

Se prefigura o mare surpriza la pauza acestui meci, cand Greuther Furth intra in avantaj. Hrgota inscria din penalty in minutul 45. Mai mult, Leipzig nu avea niciun sut pe poarta in primele 45 minute. Vice-campioana Germaniei se trezea insa in a doua repriza, cand inscria nu mai putin de 4 goluri. Intrat la pauza, Yussuf Poulsen egala in chiar primele secunde ale reprizei a doua. Forsberg o aducea pe Leipzig in avantaj, dupa un penalty executat in minutul 53. Szoboszlai dubla diferenta in minutul 65, Novoa Ramos stabilind scorul final in minutul 88.

Este a treia victorie obtinuta de Leipzig in precedentele 4 etape de Bundesliga. Pasul gresit din acest interval il comitea in deplasare cu Freiburg, cand obtinea o remiza cu doua goluri. In schimb, Greuther Furth are 7 infrangeri la rand.

Bayern Munchen – Hoffenheim: 4-0

Bavarezii puteau deschide scorul aici inca din minutul 8, insa golul marcat de Gnabry era anulat dupa vizionarea VAR. Inca 8 minute treceau pana cand Gnabry se razbuna, deschizand scorul. Lewandowski dubla avantajul la sfarsitul primei jumatati de ora. Intrat in minutul 65, Choupo-Moting modifica si el tabela in minutul 82. Scorul final era stabilit de Kingsley Coman, 5 minute mai tarziu.

A fost a saptea victorie a bavarezilor din precedentele 8 etape. Infrangerea din acest interval o suferea pe teren propriu cu Frankfurt, scor 1-2. De cealalta parte, Hoffenheim are doua victorii si doua infrangeri in ultimele 4 runde. Victoriile veneau pe teren propriu cu Wolfsburg si Koln, iar cealalta infrangere in deplasare cu Stuttgart.

Bielefeld – Dortmund: 1-3

Este a treia victorie la rand pentru Dortmund, care le mai invingea pe teren propriu pe Augsburg si Mainz. De cealalta parte, Bielefeld nu are nicio victorie in campionat, din ultimele 5 etape obtinand doua puncte. Unul dintre ele venea runda trecuta, in deplasare cu Augsburg, iar celalalt pe teren propriu cu Hoffenheim.

Rezumat Bundesliga etapa 9 – Meciuri spectaculoase

Sapte suturi pe poarta expedia Dortmund in aceasta partida, 5 dintre ele venind in prima repriza. De cealalta parte, gazdele expediau 6 suturi pe poarta. Emre Can deschidea scorul pentru oaspeti din penalty in minutul 31. Hummels dubla avantajul Borussiei Dortmund in minutul 45. Bellingham inscria si el pentru Dortmund in minutul 72, Klos transformand un penalty in minutul 87, prin care reducea din handicap.

Rezumat Bundesliga etapa 9 – Alte rezultate

Mainz – Augsburg: 4-1

1-0: Onisiwo (10); 2-0: Bell (15); 3-0: Burkardt (26); 3-1: Zeqiri (69); 4-1: Burkardt (71)

Wolfsburg – Freiburg: 0-2

0-1: Lienhart (27); 0-2: Holer (68)

Hertha – Monchengladbach: 1-0

1-0: Richter (40)

Koln – Leverkusen: 2-2

0-1: Schick (15); 0-2: Bellarabi (17); 1-2: Modeste (63); 2-2: Modeste (82)

Stuttgart – Union Berlin: 1-1

0-1: Awoniyi (31); Cartonas rosu Karazor (Stuttgart, 57; galben la aceeasi faza) 1-1: Faghir (90+2)

Bochum – Frankfurt: 2-0

1-0: Blum (3); ; Penalty ratat Paciencia (Frankfurt, 11); 2-0: Polter (90+2)

Clasament dupa etapa 9

Bayern Munchen ramane in fruntea clasamentului, urmata la 1 punct de Dortmund. Pe locul 3 a urcat Freiburg, surpriza placuta a acestei prime parti a turului de campionat. Freiburg se afla la doua puncte in spatele lui Dortmund si la alte doua in fata lui Leverkusen, care ocupa pozitia a patra. Top 5 este incheiat de Union Berlin, care are un punct in spatele lui Leverkusen si doua in fata celor de la Leipzig. Ofensiva cea mai buna ii revine liderului Bayern Munchen, care a marcat de 33 ori. Cea mai solida aparare o are Freiburg, care a primit 6 goluri.

In subsolul clasamentului Stuttgart si Bochum impart locurile 13 si 14, cu 10 puncte fiecare. Apoi o gasim pe Frankfurt. Sa nu uitam, Frankfurt s-a batut sezonul trecut pana in ultima etapa pentru un loc de Champions League. La doua puncte in spatele lui Frankfurt se afla Augsburg, urmata la un punct de Bielefeld. “Lanterna rosie” este Greuther Furth, cu un singur punct. Cea mai slaba ofensiva o au Augsburg si Bielefeld, cu 5 goluri marcate fiecare. Cea mai proasta defensiva ii revine lui Greuther Furth, care a primit 24 goluri.

Golgheteri si pasatori de gol

Dupa aceasta runda Robert Lewandowski (Bayern Munchen) ramane singur in fruntea clasamentului golgheterilor, cu 10 reusite. ll urmeaza la o lungime distanta norvegianul Haaland (Dortmund). Ultima pozitie a podiumului este ocupata de Patrik Schick (Leverkusen), cu 8 reusite. Pe pozita a patra il gasim pe Awoniyi (Union Berlin), cu 7 goluri. Locul 5 este ocupat, la egalitate, de Modeste (Koln), precum si de Gnabry (Bayern Munchen), singurul neamt din top 6. Cei doi au cate 6 reusite.

In ceea ce priveste pasele de gol, Andrej Kramaric (Hoffenheim) si Florian Wirtz (Leverkusen) impart primul loc, cu 6 assisturi fiecare. Urmeaza trei jucatori cu 4 pase de gol. Este vorba de Jonas Hector (Koln), Thomas Muller (Bayern Munchen) si Karim Onisiwo (Mainz).