Rezumat Bundesliga etapa 8

Bundesliga etapa 8: Bayern Munchen se distreaza in derbyul din deplasare cu Leverkusen

Derbyul etapei a opta din Bundesliga a produs si cele mai multe goluri, Bayern Munchen umilind-o in deplasare pe Leverkusen. Koln a fost si ea umilita de catre Hoffenheim, in vreme ce Leipzig si Wolfsburg nu s-au decurcat prea bine. Ce au facut acestea veti afla lecturand un rezumat Bundesliga etapa 8. Tot aici vom descoperi si care este cea mai buna echipa a momentului in Bundesliga.

Rezumat Bundesliga etapa 8 – Echipe favorite care au invins

Dortmund – Mainz: 3-1

Formatia gazda deschidea scorul aici inca din minutul 3, Marco Reus fiind autorul golului. Tot Dortmund marca prima si in cea de-a doua repriza, Haaland punctand din penalty in minutul 54. Burkardt reducea din handicap cu 3 minute inainte de final, Haaland punctand inca o data in al patrulea minut de prelungire.

Dortmund reuseste, astfel, cea de-a doua victorie la rand in campionat, dupa ce runda trecuta o invingea cu 2-1 pe teren propriu pe Augsburg. De altfel, Dortmund are 5 victorii din precedentele 6 etape de Bundesliga. In schimb, Mainz a suferit cea de-a treia infrangere la rand, runda trecuta fiind invinsa pe teren propriu cu 1-2 de Union Berlin, iar acum doua runde in deplasare cu 0-1 de Leverkusen.

Rezumat Bundesliga etapa 8 – Surprize

Frankfurt – Hertha Berlin: 1-2

Sunt primele puncte obtinute de Hertha Berlin in precedentele 3 etape. Runda trecuta pierdea pe teren propriu in fata lui Freiburg cu 1-2, in urma cu doua runde fiind invinsa in deplasare de Leipzig cu scorul de 0-6. In schimb, pentru Frankfurt este singura infrangere din precedentele 7 etape. In acest interval obtinea 5 rezultate de egalitate si o victorie, insa ce victorie. Runda trecuta Frankfurt o invingea in deplasare pe Bayern Munchen cu scorul de 2-1.

Monchengladbach – Stuttgart: 1-1

Desi Monchengladbach a avut opt suturi pe poarta in aceasta partida, iar Stuttgart doar doua, oaspetii reueau sa obtina o remiza. Mavropanos deschidea scorul pentru Stuttgart la sfarsitul primului sfert de ora, Hofmann egaland cu 3 minute inainte de pauza.

Monchengladbach venea dupa doua victorii, pe teren propriu invingand-o pe Dortmund cu 1-0, iar in deplasare pe Wolfsburg cu 3-1. De partea cealalta, Stuttgart are o singura victorie din precedentele 7 etape. Victoria venea chiar etapa trecuta, pe teren propriu cu Hoffenheim, scor 3-1.

Rezumat Bundesliga etapa 8 – Meciuri spectaculoase

Leverkusen – Bayern Munchen: 1-5

Aceasta partida avea 15 suturi pe poarta, 11 fiind expediate de oaspeti si 4 de gazde. Lewandowski deschidea scorul pentru bavarezi inca din minutul 4. Acelasi polonez dubla diferenta la finalul primei jumatati de ora. In urmatoarele 7 minute bavarezii mai marcau de 3 ori. Reusitele le apartineau lui Muller si Gnabry, care marca de doua ori. Gazdele inscriau golul de onoare in minutul 55, autorul sau fiind Schick.

Este a sasea victorie a bavarezilor din precedentele 7 etape de Bundesliga. Infrangerea din acest interval venea etapa trecuta, cand Bayern Munchen era invinsa pe teren propriu de Frankfurt, scor 1-2. De cealalta parte, Leverkusen pierdea primele puncte in campionat din precedentele 4 etape. In acest interval le invingea pe Stuttgart, Mainz si Bielefeld, primind un gol in total, marcand 8.

Gazdele expediau 5 suturi pe poarta in aceasta partida, iar Hertha 6. Oaspetii conduceau cu 1-0 la pauza, dupa reusita lui Marco Richter din minutul 7. Berlinezii majorau diferenta in minutul 63, autorul golului fiind Ekkelenkamp. Un sfert de ora mai tarziu Frankfurt reducea din handicap, Paciencia transformand un penalty.

Rezumat Bundesliga etapa 8 – Alte rezultate

Hoffenheim – Koln: 5-0

1-0: Bebou (31); 2-0: Bebou (49); 3-0: Baumgartner (51); 4-0: Geiger (74); 5-0: Posch (87)

Union Berlin – Wolfsburg: 2-0

1-0: Awoniyi (49); 2-0: Becker (83, intrat in min.72)

Greuther Furth – Bochum: 0-1

0-1: Losilla (80)

Freiburg – Leipzig: 1-1

0-1: Forsberg (penalty, 32); 1-1: Woo-Yeong Jeong (64)

Augsburg – Bielefeld: 1-1

1-0: Oxford (19); 1-1: Laursen (77); Gol anulat VAR (Augsburg, 78)

Clasament

Bayern Munchen se mentine in fruntea clasamentului, aflandu-se la 1 punct in fata lui Dortmund. Urmeaza Leverkusen si Freiburg, la egalitate de puncte si la 3 puncte in spatele liderului. Top 5 este incheiat de Union Berlin, aflata la 1 punct in spatele lui Leverkusen si Freiburg. Urmeaza la doua puncte Wolfsburg, adversara pe care a invins-o Union Berlin in aceasta runda. De altfel, Union Berlin este cea mai in forma echipa, fiind singura care vine dupa 3 victorii in campionat. Cel mai bun atac il are Bayern Munchen, care a marcat 29 goluri. Cea mai solida aparare ii revine singurei echipe neinvinse din campionat, Freiburg, care a primit 6 goluri.

In subsolul clasamentului, Frankfurt ocupa locul 14, cu 8 puncte. Urmeaza Bochum si Augsburg, cu 7, respectiv 6 puncte. Penultima este Bielefeld, cu 5 puncte, momentan condamnata la retrogradare parand sa fie Greuther Furth, care a acumulat un singur punct. Cea mai slaba ofensiva o au Augsburg si Bielefeld, cu 4 goluri marcate. Defensiva cea mai proasta o gasim la Hertha Berlin, care a primit 21 goluri.

Haaland (Dortmund) si Lewandowski (Bayern Munchen) au marcat cate doua goluri in aceasta etapa, aflandu-se din nou la egalitate in fruntea clasamentului, cu 9 goluri. Podiumul este completat de Patrik Schick (Leverkusen), cu 7 reusite. Urmeaza Awoniyi (Union Berlin) si Gnabry (Bayern Munchen), cu 6, respectiv 5 reusite.