Rezumat Bundesliga etapa 7

Bundesliga etapa 7: Bayern Munchen pierde primul meci, iar urmaritoarele profita din plin

Sase echipe din prima jumatate a clasamentului au castigat in aceasta runda, iar trei au pierdut. Printre cele trei se afla si Bayern Munchen, care suferea prima infrangere din campionat. Celelalte doua echipe ce erau invinse se numesc Wolfsburg si Mainz. Care este in acest moment distanta dintre Bayern Munchen si urmaritoare aflati din acest rezumat Bundesliga etapa 7. Tot aici vom prezenta si derby-ul care se va disputa etapa viitoare.

Rezumat Bundesliga etapa 7 – Echipe favorite care au invins

Koln – Greuther Furth: 3-1

A fost a cincea partida la rand fara infrangere pentru Koln, interval in care aceasta acumula doua victorii si trei remize. In schimb, trifoiul de pe stema celor de la Greuther Furth nu le prea poarta noroc, acestia aflandu-se la cea de-a cincea infrangere consecutiva.

Dortmund – Augsburg: 2-1

Gazdele incepeau promitator aceasta partida, Guerreiro transformand un penalty in minutul 10. Zeqiri aducea egalarea cu 10 minute inainte de pauza. Scorul final era stabilit de Brandt, care marca in minutul 51.

Dortmund se afla la cea de-a patra victorie in precedentele 5 meciuri de Bundesliga. Infrangerea din acest interval venea runda trecuta, in deplasarea cu Monchengladbach, scor 0-1. De cealalta parte, Augsburg sufera a doua infrangere la rand, runda trecuta find invinsa de Freiburg in deplasare, scor 0-3.

Leipzig – Bochum: 3-0

Leipzig este neinvinsa in cele mai recente 3 etape de Bundesliga, obtinand doua victorii si o remiza. Rezultatul de egalitate il inregistra in deplasare, impotriva celor de la Koln. Atunci Leipzig avea doua goluri anulate dupa vizionarea VAR. Runda trecuta o invingea cu 6-0 pe teren propriu pe Hertha Berlin. In schimb, Bochum se afla la a cincea partida la rand din Bundesliga fara vctorie, interval in care obtinea un singur punct. Este vorba de remiza alba inregistrata pe teren propriu runda trecuta contra celor de la Stuttgart.

Rezumat Bundesliga etapa 7 – Surprize

Bayern Munchen – Frankfurt: 1-2

Frankfurt ramane cu infrangerea in fata lui Dortmund din prima runda. In rest, a obtinut o victorie si 5 remize in campionat. De cealalta parte, Bayern Munchen vine dupa 5 victorii in Bundesliga, doua in Champions League si una in Supercupa Germaniei.

Rezumat Bundesliga etapa 7 – Meciuri spectaculoase

Wolfsburg – Monchengladbach: 1-3

Cel mai spectaculos duel al acestei runde avea 16 suturi pe poarta. Oaspetii expediau 11, iar gazdele 5. Monchengladbach conducea deja cu 2-0 dupa primele 10 minute. Embolo deschidea scorul in minutul 5, Hofmann majorand diferenta doua minute mai tarziu. Waldschmidt reducea din handicap in minutul 25. Gazdele ramaneau in inferioritate numerica in minutul 76, cand Lacroix era eliminat. In urma acelei faze se dicta un penalty, ratat insa de Stindl. Diferenta de doua goluri in favoarea oaspetilor era restabilita in minutul 5 al prelungirilor, autorul golului fiind Scally.

Pentru Monchengladbach este a treia victorie din precedentele 4 etape. Infrangerea din acest interval venea in deplasare, in fata lui Augsburg, scor 0-1. In schimb, Wolfsburg trece printr-o perioada nu tocmai buna, obtinand doar 1 punct din precedentele 3 partide de campionat.

Desi expediau 11 suturi pe poarta, bavarezii nu marcau decat o data. In schimb, oaspetii marcau de doua ori din cele 3 suturi pe poarta avute. Bavarezii erau cei care deschideau scorul, Goretzka marcand in minutul 29. Egalarea venea 3 minute mai tarziu, autorul golului fiind Hinteregger. Frankfurt producea socul cu 7 minute inainte de final, cel care marca find Kostic.

Noua suturi pe poarta expedia Leipzig in aceasta partida, fata de cele doua ale lui Bochum. In prima repriza expedia 4, insa nu reusea sa marcheze. Scorul era deschis abia in minutul 69, de catre Andre Silva. Patru minute mai tarziu Nkunku dubla avantajul gazdelor, scorul final fiind stabilit de acelasi Nkunku, in minutul 78.

Rezultatul de la pauza anunta o surpriza, avand in vedere ca oaspetii conduceau cu 1-0. Deschiderea de scor venea in minutul 7, autorul golului fiind Meyerhofer. Dupa pauza formatia gazda prelua fraiele partidei, marcand de 3 ori. Egalarea venea in minutul 50 de la Sebastian Andersson. Cinci minute mai tarziu Skhiri o aducea pe Koln in avantaj, pentru ca scorul final sa fie stabilit in minutul 89 de acelasi Skhiri. Koln expedia 8 suturi pe poarta, fata de cele 3 ale oaspetilor.

Rezumat Bundesliga etapa 7 – Alte rezultate

Hertha Berlin – Freiburg: 1-2

0-1: Lienhart (17); 1-1: Piatek (70); 1-2: Petersen (78, intrat in min. 76)

Stuttgart – Hoffenheim: 3-1

1-0: Kempf (18); 2-0: Mavropanos (60); 3-0: Maimo (81, intrat in min. 65); 3-1: Bruun Larsen (84, intrat in min. 69)

Mainz – Union Berlin: 1-2

1-0: Ingvartsen (39); 1-1: Awoniyi (69); 1-2: Awoniyi (73); Cartonas rosu Kohr (Mainz, 90+2)

Bielefeld – Leverkusen: 0-4

0-1: Diaby (18); Gol anulat VAR (Bielefeld, 19); 0-2: Schick (24); 0-3: Schick (57); 0-4: Demirbay (penalty, 90+2)

Clasament dupa etapa 7

Bayern Munchen a fost egalata de Leverkusen in fruntea clasamentului, ambele avand 16 puncte. La doar 1 punct in spate le gasim pe Dotmund si Freiburg. Top 5 este incheiat de Wolfsburg, care a acumulat 13 puncte. Cel mai bun atac il gasim la Bayern Munchen, care a marcat de 24 ori. Apararea cea mai buna le apartine lui Freiburg si Mainz, care au primit 5 goluri.

Pe locurile 14 si 15 se claseaza Hertha Berlin si Augsburg, cu 6, respectiv 5 puncte. Urmeaza Bielefeld si Bochum, cu 4 puncte. “Lanterna rosie” este Greuther Furth, care a acumulat doar 1 punct. Augsburg si Bielefeld au cea mai slaba ofensiva, cu 3 goluri. Cea mai proasta defensiva ii revine Herthei Berlin, care a primit 20 goluri.

Haaland (Dortmund) si Lewandowski (Bayern Munchen) raman in fruntea clasamentului, cu 7 goluri fiecare. Urmeaza Schick (Leverkusen) si Awoniyi (Union Berlin). Apoi vin 4 jucatori cu 4 reusite. Doar un jucator din primii 8 este german.