Rezumat Bundesliga etapa 6

Bundesliga etapa 6: Wolfsburg si Dortmund clacheaza, in vreme ce Leipzig se distreaza

Scorul acestei etape a fost realizat de Leipzig, care o invingea cu 6-0 pe Hertha Berlin. O victorie ce ar trebui sa le dea incredere celor de la Leipzig, elevii antrenati de americanul Jesse March aflandu-se in continuare in cea de-a doua parte a clasamentului. Dintr-un rezumat Bundesliga etapa 6 veti afla ce alte rezultate ne-a rezervat aceasta runda, insa si care au fost singurele echipe care au avut jucatori eliminati. De asemenea, probabil veti ramane surprinsi cand veti afla echipele care au cea mai buna defensiva dupa 6 runde.

Rezumat Bundesliga etapa 6 – Echipe favorite care au invins

Greuther Furth – Bayern Munchen: 1-3

Campioana nu a avut niciun fel de probleme in duelul din deplasare contra nou-promovatei. Muller deschidea scorul in minutul 10, Kimmich dubland diferenta in minutul 31. Imediat dupa pauza bavarezii ramaneau in inferioritate numerica, Pavard fiind eliminat in minutul 48. Cu toate astea, Bayern Munchen a mai punctat o data, beneficiind de autogolul lui Griesbeck, din minutul 68. Itten inscria golul de onoare pentru Greuther in minutul 88.

In afara pasului gresit din prima etapa cu Monchengladbach, Bayern Munchen are numai victorii. De fiecare data in aceste victorii a inscris cel putin 3 goluri. In schimb, Greuther Furth se afla la a patra infrangere la rand in Bundesliga.

Leipzig – Hertha Berlin: 6-0

A fost a doua victorie din campionat a celor de la Leipzig, dupa ce in a doua runda o invingeau cu 4-0 pe Stuttgart, tot pe teren propriu. De cealalta parte, Hertha Berlin a pierdut primele sale puncte din precedentele 3 etape. In urma cu doua runde o invingea in deplasare pe Bochum cu 3-1, etapa trecuta castigand cu 2-1 acasa cu Geuther Furth. Asta, dupa ce oaspetii deschisesera scorul.

Rezumat Bundesliga etapa 6 – Meciuri spectaculoase

Din cele 11 suturi pe poarta expediate de Leipzig, mai mult de jumatate au fost transformate in gol. De partea cealalta, Hertha Berlin a expediat 3 suturi pe poarta. Deschiderea de scor ii apartinea lui Nkunku, acesta marcand in minutul 16. Sapte minute mai tarziu Yusuf Poulsen dubla avantajul. In minutul 36 Klostermann putea marca si el, insa golul sau a fost anulat dupa consultarea VAR. Scorul pauzei era stabilit de Mukiele, care marca in cel de-al treilea minut de prelungire. Primul gol din cea de-a doua repriza venea la finalul primei ore de joc, Forsberg transformand un penalty. Nkunku reusea “dubla” in minutul 70, scorul final fiind stabilit de Haidara in minutul 77.

Leverkusen – Mainz: 1-0

Desi s-a marcat un singur gol, am asistat la o partida cu 14 suturi pe poarta. Gazdele expediau 9, iar oaspetii 5. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 62, de catre Wirtz. Trei minute mai tarziu Adli putea dubla diferenta, golul fiind insa anulat dupa vizionarea VAR.

A fost a patra victorie in campionat pentru Leverkusen. Singurii pasi gresiti i-a comis in remiza cu doua goluri din deplasare cu Union Berlin si in infrangerea acasa cu 3-4 in fata lui Dortmund. De partea cealalta, bilantul lui Mainz este de trei victorii, o remiza si doua infrangeri. In niciuna dintre cele 6 partide nu vedeam goluri de ambele parti.

Freiburg – Augsburg: 3-0

A fost o victorie binemeritata a gazdelor, care au expediat 9 suturi pe poarta, fata de doar doua ale oaspetilor. Rezultatul final era stabilit in prima repriza. Kubler deschidea scorul in minutul 6, Holer majorand avantajul in minutul 25. Grifo inchidea tabela, transformand un penalty in minutul 32. Astfel, Freiburg ramane neinvinsa in Bundesliga, obtinand 3 victorii si 3 rezultate de egalitate. Aici includem o victorie in fata lui Dortmund. De cealalta parte, Augsburg are o victorie, o remiza si o infrangere in ultimele 3 etape. O invingea pe Monchengladbach cu 1-0. obtinand o remiza alba cu Union Berlin.

Rezumat Bundesliga etapa 6 – Alte rezultate

Union Berlin – Bielefeld: 1-0

1-0: Behrens (88, intrat in min.66)

Hoffenheim – Wolfsburg: 3-1

0-1: Baku (25); 1-1: Kramaric (45+2); 2-1: Baumgartner (74); 3-1: Kaderabek (81)

Frankfurt – Koln: 1-1

0-1: Skhiri (14); 1-1: Borre (45+6); Gol anulat VAR (Koln, 55)

Monchengladbach – Dortmund: 1-0

1-0: Zakaria (37); Cartonas rosu Dahoud (Dortmund, 40)

Bochum – Stuttgart: 0-0

Gol anulat VAR (Stuttgart, 55)

Clasament dupa etapa 6

Bayern Munchen ramane lider, pierzand doar cele doua puncte din prima etapa. Urmeaza Leverkusen si Wolfsburg, aflate la 3 puncte distanta de bavarezi. La 1 punct in spatele celor de la Leverkusen si Wolfsburg le gasim pe Dortmund si Freiburg. Bayern Munchen si Freiburg sunt singurele echipe din Bundesliga care nu au suferit nicio infrangere. De departe cel mai bun atac il are Bayern Munchen, cu 23 goluri marcate. Apararea cea mai buna le revine celor de la Mainz, care au primit 3 goluri. Urmeaza Freiburg, cu 4 goluri primite.

Stuttgart, Frankfurt si Augsburg ocupa locurile 13, 14 si 15, cu 5 puncte fiecare. Urmeaza Bielefeld si Bochum, cu 4 puncte, “lanterna rosie” fiind Greuther Furth, care a acumulat un singur punct. Cea mai slaba ofensiva o are Bielefeld, care a marcat 3 goluri, cea mai proasta defensiva revenindu-i Herthei Berlin, care a primit 18 goluri.

Haaland (Dortmund) si Lewandowski (Bayern Munchen) s-au distantat in fruntea clasamentului golgheterilor, fiecare dintre cei doi avand 7 reusite. Urmeaza 3 jucatori cu 4 goluri. Este vorba de Wirtz si Schick de la Leverkusen, respectiv Modeste de la Koln.

Program etapa 7

In primele 3 zile ale lunii octombrie va avea loc a saptea runda a Bundesligii. Aici Dortmund, Wolfsburg si Leipzig vor juca pe teren propriu si le vor intalni pe Augsburg, Monchengladbach si Bochum. Leverkusen va juca in deplasare cu Bielefeld, cel mai interesant meci al etapei disputandu-se intre Bayern Munchen si Frankfurt.