Rezumat Bundesliga etapa 4

Bundesliga etapa 4: Bayern Munchen se impune categoric in derby; Dortmund si Leverkusen fac spectacol

Wolfsburg continua sa mearga perfect in campionat si dupa etapa a patra din Bundesliga. Este adevarat, acum invingea o nou-promovata, aflata pe ultimul loc. Cele mai spectaculoase partide, luand in considerare numarul de suturi pe poarta, au fost cea cu golurile cele mai multe, insa si cea in care nu s-a marcat. Care au fost aceste doua partide veti putea afla lecturand mai jos un rezumat Bundesliga etapa 4. Tot aici veti descoperi si meciurile interesante ce ne vor astepta etapa viitoare.

Rezumat Bundesliga etapa 4 – Echipe favorite care au invins

Monchengladbach – Hoffenheim: 3-1

A fost prima victorie din campionat a lui Monchengladbach, care mai obtinuse 1 punct in celelalte etape. Se intampla acasa cu Bayern Munchen, infrangerile suferindu-le in deplasare cu Leverkusen si Union Berlin. Pentru Bielefeld este prima infrangere, in primele 3 etape obtinand tot atatea rezultate de egalitate.

Rezumat Bundesliga etapa 4 – Surprize

Frankfurt – Stuttgart: 1-1

Partida dintre cele doua parea sa se indrepte catre o remiza alba. In final, se inregistra o remiza, insa una cu doua goluri. Deschiderea de scor se producea abia in minutul 79, autorul golului fiind Kostic. Se parea in minutul 82 ca oaspetii nu mai au nicio sansa la egalare, dupa ce Waldemar Anton isi lasa echipa in inferioritate numerica. Egalarea se producea insa in minutul 88, autorul golului fiind Marmoush.

Frankfurt se afla la al treilea rezultat de egalitate la rand, dupa cele de acasa cu Augsburg si din deplasare cu Bielefeld. In prima runda era invinsa cu 2-5 in deplasare de Dortmund. De partea cealalta, Stuttgart avea o victorie si doua infrangeri in cele 3 etape. Victoria o inregistra pe teren propriu cu Greuther Furth, scor 5-1. Infrangerile veneau in deplasare cu Leipzig, scor 0-4 si pe teren propriu cu Freiburg, scor 2-3, scor stabilit inca din prima repriza.

Rezumat Bundesliga etapa 4 – Meciuri spectaculoase

Union Berlin – Augsburg: 0-0

Desi nu se marca niciun gol in aceasta partida, se expediau 12 suturi pe poarta. Fiecare dintre cele doua echipe avea 6 asemenea ocazii. Astfel, Union Berlin este neinvinsa in campionat, obtinand o victorie si 3 rezultate de egalitate. De asemenea, sa spunem ca echipa din capitala Germaniei a ajuns la 19 meciuri la rand in campionat pe teren propriu fara infrangere, ceva uluitor pentru o formatie care nu se bate la un loc de Champions League. De partea cealalta, Augsburg a inregistrat doua remize si doua infrangeri.

Leverkusen – Dortmund: 3-4

Cel mai spectaculos si dramatic meci al etapei avea loc intre Leverkusen si Dortmund. Aveam parte de 7 goluri si 12 suturi pe poarta. Cinci erau expediate de gazde si sapte de oaspeti. Writz deschidea scorul pentru formatia gazda in minutul 9. Haaland egala in minutul 37, gazdele fiind cele ce intrau in avantaj la pauza, Schick punctand in prelungiri. Dortmund egala inca o data in minutul 49, prin Brandt. Leverkusen prelua din nou conducerea in minutul 55, marcatorul golului fiind Diaby. Raphael Guerreiro egala a treia oara pentru Dortmund in minutul 71. Sase minute mai tarziu Haaland marca din penalty, aducand toate cele 3 puncte oaspetilor.

A fost a doua victorie la rand pentru Dortmund, runda trecuta castigand pe teren propriu impotriva lui Hoffenheim cu 3-2. Bilantul formatei antrenate de Marco Rose este de trei victorii si o infrangere. In toate cele 4 etape in meciurile lui Leverkusen marcau ambele formatii. De cealalta parte, Leverkusen a suferit prima sa infrangere, in rest obtinand doua victorii si o remiza.

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 4 ale adversarilor, insa, cu toate acestea, erau invinsi la doua goluri diferenta. Stindl deschidea scorul pentru gazde cu 10 minute inainte de pauza, Okugawa egaland in prelungirile primei reprize. Formatia gazda prelua din nou conducerea in minutul 69, marcator fiind acelasi Stindl. Trei minute mai tarziu Zakaria stabilea scorul final.

Rezumat Bundesliga etapa 4 – Alte rezultate

Hoffenheim – Mainz: 0-2

0-1: Burkardt (21); 0-2: Ingvartsen (77)

Greuther Furth – Wolfsburg: 0-2

0-1: Nmecha (10); 0-2: Weghorst (penalty, 90+1)

Freiburg – Koln: 1-1

0-1: Modeste (34); Cartonas rosu Kainz (Koln, 74); 1-1: Czichos (autogol, 89)

Bochum – Hertha Berlin: 1-3

0-1: Serdar (37); 0-2: Serdar (43); 1-2: Zoller (59); 1-3: Maolida (78)

Clasament dupa etapa 4

Wolfsburg isi continua parcursul fara greseala, avand maximum de puncte. Urmeaza Bayern Munchen, cu 10 puncte, apoi doua formatii cu 9 puncte. Este vorba de Dortmund si Mainz. Cel mai bun atac il au Bayern Munchen si Borussia Dortmund, cu 13 goluri marcate. Cea mai buna defensiva ii revine lui Wolfsburg, care a primit un singur gol.

Ultima pozitie este ocupata de Greuther Furth, care are 1 punct. Ceva mai sus se afla Augsburg, cu doua puncte. Cinci sunt formatiile care au acumulat 3 puncte: Leipzig, Bochum, Bielefeld, Frankfurt si Hertha Berlin. Cea mai slaba defensiva o are Augsburg, cu un singur gol marcat. Defensiva cea mai proasta o gasim la Greuther Furth si Hertha Berlin, fiecare primind 11 goluri.

Pe primele doua locuri in topul marcatorilor se afla Lewandowski (Bayern Munchen) si Haaland (Dortmund). Polonezul are 6 goluri, iar norvegianul 5. Este foarte probabil sa-i gasim pe cei doi pe primele doua locuri in acest clasament si la finalul campionatului. Urmeaza 4 jucatori cu 3 reusite, nciunul german. Este vorba de Diaby (Leverkusen), Awoniyi (Union Berlin), Modeste (Koln) si Schick (Leverkusen).

Program etapa 5

Runda a cincea va avea loc intre 17 si 19 septembrie, meciul de deschidere desfasurandu-se intre Hertha Berlin si Greuther Furth. Bayern Munchen o va intalni pe teren propriu pe Bochum, in vreme ce Dortmund va primi vizita celor de la Union Berlin. Leipzig va juca in deplasare impotriva lui Koln, derbyul etapei avand loc intre Wolfsburg si Frankfurt.