Rezumat Bundesliga etapa 3

Bundesliga etapa 3: Runda in care au fost marcate 32 goluri

Cei care au ales sa vizioneze macar cateva dintre meciurile de Bundesliga din weekend au avut ce urmari. Niciun meci nu s-au incheiat fara gol, in 4 dintre ele asistand la 5 goluri. Care au fost acestea veti afla lecturand un rezumat Bundesliga etapa 3. Tot de aici veti descoperi si marele derby care ne va astepta runda viitoare.

Rezumat Bundesliga etapa 3 – Echipe favorite care au invins

Dortmund – Hoffenheim: 3-2

A fost a doua victorie a Dortmundului in campionat, dupa ce runda trecuta era invinsa in deplasare de Freiburg cu 1-2. In etapa de debut o invingea pe teren propriu pe Frankfurt cu scorul de 5-2. De partea cealalta, Hoffenheim obtinea in primele doua runde o victorie in deplasare cu Augsburg, scor 4-0, dar si o remiza pe teren propriu cu Union Berlin, scor 2-2.

Bayern Munchen – Hertha Berlin: 5-0

Bavarezii nu aveau nicio emotie in aceasta partida, deschizand scorul inca din minutul 6. Autorul golului era Muller. Lewandowski stabilea scorul pauzei in minutul 35. La 4 minute dupa pauza Musiala ducea diferenta la 3 goluri in favoarea bavarezilor. Ultimele doua goluri ii apartineau lui Lewandowski, care, cu aceasta ocazie, realiza un hat-trick. Al patrulea gol era marcat in minutul 70, iar al cincilea in minutul 84. Este hat-trickul cu numarul 15 marcat de polonez in Bundesliga, acesta depasind 300 goluri marcate pentru bavarezi in toate competitiile.

Bayern Munchen se afla la a doua victorie la rand in campionat, dupa ce in prima runda remiza in deplasare cu Monchengladbach. Etapa trecuta o invingea acasa cu 3-2 pe Koln. In schimb, Hertha sufera a treia infrangere la rand, in primele doua meciuri fiind invinsa cu 1-3 in deplasare de Koln si cu 1-2 pe teren propriu de Wolfsburg.

Rezumat Bundesliga etapa 3 – Meciuri spectaculoase

Dortmund expedia nu mai putin de 13 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 expediate de adversara. Cu toate astea, se impunea destul de greu. Abia in minutul 49 elevii antrenati de Marco Rose deschideau scorul, autorul golului fiind Giovanni Reyna. Baumgartner egala pentru oaspeti in minutul 61. Bellingham o repunea pe Dortmund in avantaj in minutul 69. Hoffenheim egala in minutul 90, prin Dabbur. La faza imediat urmatoare Haaland aducea toate cele 3 puncte Dortmundului.

Stuttgart – Freiburg: 2-3

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 7 suturi in aceasta partida. Toate cele 5 goluri erau marcate in prima repriza. Oaspetii conduceau cu 2-0 inca din primele 10 minute. Jeong Woo-Yeong realiza “dubla”, deschizand scorul in minutul 3, majorand diferenta in minutul 9. Holer inscria in minutul 28, facand ca diferenta oaspetilor sa se mareasca la 3 goluri. Freiburg se relaxa insa pe final de repriza, permitandu-le gazdelor sa marcheze de doua ori. Mavropanos inscria primul gol al lui Stuttgart in minutul 45, Al Ghaddioui reducand diferenta la un gol in al doilea minut de prelungire. Nu mai putin de 12 suturi pe poarta se expediau in prima repriza.

Dupa remiza alba din prima runda obtinuta in deplasare cu Bielefeld, pentru Augsburg urmau doua victorii. Runda trecuta o invingea acasa pe Dortmund, scor 2-1. In schimb, Stuttgart se afla la a doua infrangere la rand, runda trecuta fiind invinsa cu 0-4 in deplasare de Lepzig. In etapa de debut o invngea acasa pe Greuther Furth, scor 5-1.

Rezumat Bundesliga etapa 3 – Alte rezultate

Mainz – Greuther Furth: 3-0

1-0: Lucoqui (15); 2-0: Szalai (18); 3-0: Stoger (90+2)

Koln – Bochum: 2-1

Gol anulat VAR (Koln, 15); 1-0: Schaub (82, intrat in min.78); 2-0: Lemperle (90+1); 2-1: Zoller (90+4)

Bielefeld – Frankfurt: 1-1

0-1: Hauge (22); 1-1: Wimmer (86)

Augsburg – Leverkusen: 1-4

0-1: Iago (autogol, 3); 0-2: Niederlechner (autogol, 14); 1-2: Niederlechner (30); Gol anulat VAR (Leverkusen, 43); 1-3: Schick (75); 1-4: Writz (81, intrat in min.65)

Union Berlin – Monchengladbach: 2-1

1-0: Giesselmann (21); 2-0: Awoniyi (41); 2-1: Hofmann (90+1)

Wolfsburg – Leipzig: 1-0

1-0: Roussillon (52)

Clasament

Wolfsburg se afla pe primul loc, fiind singura echipa cu maximum de puncte. Urmeaza 3 formatii cu 7 puncte: Leverkusen, Bayern Munchen si Freiburg. Alte 3 formatii au 6 puncte: Dortmund, Koln si Mainz. Leverkusen, Bayern Munchen si Dortmund au cea mai buna ofensiva, cu 9 goluri marcate. Cea mai buna defensiva ii apartine liderului Wolfsburg, care a primit un singur gol.

In subsolul clasamentului, Monchengladbach, Greuther Furth si Augsburg au 1 punct. Culmea, singurul punct al lui Monchengladbach a venit impotriva lui Bayern Munchen.”Lanterna rosie” este Hertha Berlin, care nu a acumulat niciun punct. Cea mai slaba ofensiva o are Augsburg, care a marcat un singur gol. Defensiva cea mai proasta o gasim la Hertha Berlin, care a primit 10 goluri.

Golgheteri si pasatori de gol

Cu hattrickul din aceasta runda, Lewandowski (Bayern Munchen) a ajuns la 5 reusite, fiind primul in clasamentul golgheterilor. Podiumul este completat de Haaland (Dortmund) si Awoniyi (Union Berlin), fiecare avand 3 goluri. Urmeaza 13 jucatori cu doua reusite. Doar 4 din cei 16 jucatori sunt nemti. Niciunul dintre cei care au inscris mai mult de un gol nu a executat vreun penalty, lucru mai rar intalnit.

In ceea ce priveste pasele de gol, lider este Kramaric (Hoffenheim), cu 4 assisturi. Il urmeaza un alt croat. Este vorba de Sosa (Stuttgart). Avem apoi 5 jucatori cu doua pase de gol.

Program etapa 4

In weekendul 11-12 septembrie se va desfasura runda cu numarul 4 din Bundesliga. Aici Wolfsburg o va intalni in deplasare pe Greuther Furth, iar Frankfurt pe teren propriu pe Stuttgart. Totodata, vom avea doua meciuri tari: Leverkusen vs Dortmund si derbyul dintre Leipzig si Bayern Munchen.