Rezumat Bundesliga etapa 24

Bundesliga etapa 24: Bavarezii se desprind, dupa ce Dortmund comite un pas gresit

Desi mai avem 10 etape din acest sezon de Bundesliga, putem spune deja ca Bayern Munchen s-a incununat campioana a Bundesligii. Ar fi al zecelea sezon la rand in care baverezii ar castiga titlul. Dortmund este singura formatie din top 7 care nu a reusit victoria in weekend. Ce a facut aceasta si care a fost adversara aflati dintr-un rezumat Bundesliga etapa 24. Tot de aici aflam ce derby va avea loc etapa viitoare.

Rezumat Bundesliga etapa 24- Echipe favorite care au invins

Freiburg – Hertha Berlin: 3-0

Desi castiga cu 3-0, Freiburg nu a fost ferita de emotii in aceasta runda. Scorul il deschidea Grifo, care transforma un penalty in minutul 12. Schade dubla diferenta abia in minutul 83, scorul final stabilindu-l Holer trei minute mai tarziu.

Este a doua victorie la rand a lui Freiburg, dupa ce runda trecuta o invingea cu 2-1 in deplasare pe Augsburg. In schimb, Hertha Berlin se afla la a treia infrangere la rand, dupa cele suferite acasa cu Leipzig (1-6) si in deplasare cu Greuther Furth (1-2).

Leverkusen – Bielefeld: 3-0

A fost a cincea victorie pentru Leverkusen din ultimele 6 etape. Singura infrangere din acest interval o suferea chiar runda trecuta, in deplasare cu Mainz, scor 2-3. Asta, dupa ce Leverkusen conducea cu 2-1 in minutul 83. In 4 din cele 5 victorii Leverkusen marca minim 3 goluri. De cealalta parte, pentru Bielefeld aceasta este a doua infrangere din precedentele 3 etape. Pe cealalta o suferea cu 0-2 in deplasare impotriva lui Hoffenheim. Victoria venea cu 1-0 acasa in fata lui Union Berlin.

Frankfurt – Bayern Munchen: 0-1

Bayern Munchen se afla la a cincea victorie din precedentele 6 etape de Bundesliga. Infrangerea din acest interval o suferea in deplasare cu Bochum, scor 2-4. In schimb, Frankfurt sufera a treia infrangere la rand, dupa cele de acasa cu Wolfsburg (0-2) si din deplasare impotriva Kolnului (0-1).

Rezumat Bundesliga etapa 24 – Meciuri spectaculoase

Monchengladbach – Wolfsburg: 2-2

Oaspetii pareau a obtine toate cele 3 puncte de aici, acestia conducand la un moment dat cu 2-0. Wind deschidea scorul in minutul 6, Bornauw majorand diferenta in minutul 33. Marcus Thuram reducea din handicap in minutul 42. Wolfsburg incheia in inferioritate numerica, Lacroix fiind eliminat cu 20 minute inainte de final. Intrat in minutul 77, Embolo egala 5 minute mai tarziu. Gazdele puteau da lovitura, insa golul marcat de Ginter in prelungiri era anulat dupa vizionarea VAR. Monchengladbach expedia 11 suturi pe poarta, fata de doar 3 ale oaspetilor.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul ambelor echipe din precedentele 3 etape. Monchengladbach o invingea pe teren propriu pe Augsburg cu 3-2, fiind invinsa in deplasare de Dortmund cu 0-6. De cealalta parte, Wolfsburg o invingea in deplasare pe Frankfurt cu 2-0, fiind invinsa pe teren propriu cu 1-2 de Hoffenheim.

Leverkusen expedia aici 9 suturi pe poarta, fata de cele 3 ale adversarei. Alario deschidea scorul la sfarsitul primei jumatati de ora. Diaby majorand diferenta in minutul 57. Acelasi Diaby inchidea tabela in minutul 81.

Hoffenheim – Stuttgart: 2-1

In primul meci al etapei Hoffenheim invingea cu destule emotii. Gazdele puteau deschide scorul in minutul 43, insa golul marcat de Hubner era anulat dupa vizionarea VAR. Cei care deschideau scorul erau oaspetii, Endo marcand in minutul 58. Baumgartner aducea cele 3 puncte celor de la Hoffenheim. Acesta egala in minutul 85, marcand golul victoriei in minutul 90. Gazdele expediau 7 suturi pe poarta aici, fata de cele 4 ale oaspetilor.

Hoffenheim se afla la a treia victorie la rand, dupa cele de pe teren propriu cu Bielefeld (2-0) si din deplasare cu Wolfsburg (2-1). In schimb, Stuttgart obtinea un singur punct din precedentele 4 runde. Se intampla runda trecuta pe teren propriu cu Bochum.

Noua suturi pe poarta expediau aici bavarezii, fata de cele doar doua ale gazdelor. Intrat in minutul 67, Sane marca singurul gol al partidei patru minute mai tarziu.

Rezumat Bundesliga etapa 24 – Alte rezultate

Union Berlin – Mainz: 3-1

1-0: Haraguchi (8); 2-0: Becker (56); Cartonas rosu Kohr (Mainz, 60; primul galben in min. 58); 3-0: Awoniyi (75); 3-1: Burgzorg (90, intrat in min. 77)

Greuther Furth – Koln: 1-1

0-1: Kainz (53); 1-1:Griesbeck (69)

Bochum – Leipzig: 0-1

0-1: Nkunku (82)

Augsburg – Dortmund: 1-1

0-1: T.Hazard (35); 1-1: Sarenren-Bazee (78, intrat in min. 70)

Clasament dupa etapa 24

Bayern Munchen s-a distantat la 8 puncte fata de ocupanta pozitiei secunde, Dortmund. Podiumul este completat de Leverkusen, aflata la 6 puncte in spatele lui Dortmund, respectiv la 4 puncte in fata celor de la Leipzig, Freiburg si Hoffenheim, urmatoarele 3 clasate. Bayern Munchen are cea mai buna ofensiva, cu 75 goluri marcate. Apararea cea mai solida le apartine lui Freiburg si Bayern Munchen, cu 26 goluri primite.

In subsolul clasamentului Bielefeld ocupa locul 14, cu 25 puncte, doua mai multe decat Augsburg si Hertha Berlin, urmatoarele doua clasate. In acest moment, cele doua pozitii retrogradabile direct sunt ocupate de Stuttgart si Greuther Furth, cu 19, respectiv 14 puncte. Cu 22 goluri marcate si 62 primite, la Greuther Furth gasim atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta aparare.

Cu 28 goluri, Lewandowski (Bayern Munchen) conduce detasat in clasamentul golgheterilor. Il urmeaza Schick (Leverkusen), cu 20 reusite si Haaland (Dortmund), cu 16 goluri.