Rezumat Bundesliga etapa 23

Bundesliga etapa 23: Bayern Munchen este condusa la pauza de ultima clasata, insa revine si castiga fara probleme

In cele 9 partide din aceasta runda de Bundesliga s-au marcat nu mai putin de 33 goluri. Dintre acestea, 18 au fost inscrise in cele 3 meciuri de duminica. Codasa Greuther Furth trece printr-o forma destul de buna, lucru confirmat in prima repriza a meciului cu Bayern Munchen. In repriza secunda a cedat insa. Dortmund si Leipzig au fost si ele protagonistele unor partide cu multe reusite. Cum s-au descurcat acestea aflati dintr-un rezumat Bundesliga etapa 23. Tot de aici descoperim cum se prezinta situatia la varful, dar si la coada clasamentului.

Rezumat Bundesliga etapa 23 – Echipe favorite care au castigat

Bayern Munchen – Greuther Furth: 4-1

Bavarezii se afla la a patra victorie din precedentele 5 etape de Bundesliga. Infrangerea o sufereau chiar runda trecuta, cand erau invinsi cu 2-4 in deplasare de Bochum. De cealalta parte, Greuther Furth a suferit abia a doua infrangere din ultimele 7 etape.

Hertha – Leipzig: 1-6

Este a cincea victorie din precedentele 6 etape de campionat pentru Leipzig, infrangerea din acest interval suferind-o impotriva celor de la Bayern Munchen. In schimb, Hertha obtinea un singur punct din precedentele 4 etape. Celelalte infrangeri le suferea acasa cu Bayern Munchen si in deplasare cu Greuther Furth. Remiza o inregistra pe teren propriu cu Bochum.

Rezumat Bundesliga etapa 23 – Meciuri spectaculoase

Dortmund – Monchengladbach: 6-0

Dortmund nu avea nicio emotie aici, reusind sa expedieze dublul celor 5 suturi pe poarta ale celor de la Monchengladbach. Scorul era deschis in minutul 26 de Reus, diferenta fiind dublata de Malen sase minute mai tarziu. Intrati in minutul 68, Wolf si Moukoko erau urmatorii marcatori. Wolf inscria in minutul 70, iar Moukoko in minutul 74. Reus mai puncta o data in minutul 82, tabela fiind inchisa de Can, care transforma un penalty in prelungiri.

A fost a cincea victorie pentru Dortmund din precedentele 6 etape de Bundesliga. Infrangerea din acest interval o suferea pe teren propriu in fata lui Leverkusen, scor 2-5. De cealalta parte, Monchengladbach are o victorie, o remiza si o infrangere din ultimele 3 etape. Victoria o realiza pe teren propriu cu Augsburg, scor 3-2, remiza inregistrand-o in deplasare cu Bielefeld.

Oaspetii expediau 10 suturi pe poarta aici, fata de cele 4 ale gazdelor. La pauza se marca doar un gol, Leipzig deschizand scorul prin Henrichs, in minutul 20. Jovetic egala la trei minute dupa pauza, iar sperantele Herthei Berlin la un rezultat mare aici renascusera.

Totul se schimba insa din minutul 62, cand Kempf era eliminat de la gazde. In urma fazei care a dus la eliminare a rezultat un  penalty, transformat de Nkunku. Trei minute mai tarziu acelasi Nkunku dubla diferenta. Intrat la finalul primei ore de joc, Olmo marea avantajul la 3 goluri in minutul 74. Haidara inscria si el in minutul 81, scorul final stabilindu-l Poulsen in minutul 88.

Stuttgart – Bochum: 1-1

Gazdele expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale oaspetilor. Prima reusita venea in minutul 56, cand Bella-Kotchap marca in proprie poarta. Oaspetii egalau din penalty, in al patrulea minut de prelungire al celei de-a doua reprize, penalty transformat de Lowen.

Este a patra partida la rand fara infrangere in campionat pentru Bochum. In aceasta perioada obtinea o victorie si trei remize. Victoria venea runda trecuta, cand se impunea pe teren propriu in fata lui Bayern Munchen, cu un uimitor 3-2. In schimb, Stuttgart a obtinut primul punct din precedentele 5 etape. Levekusen, Frankfurt, Freiburg si Leipzig erau echipele care o invingeau.

Opt suturi pe poarta expedia formatia gazda in aceasta partida, fata de cele 3 ale oaspetilor. Cu toate acestea, Greuther Furth era cea care deschidea scorul, Hrgota marcand in minutul 42. Bavarezii s-au dezlantuit dupa pauza, egaland in chiar primele secunde ale celei de-a doua reprize. Autorul golului era Lewandowski. Gazdele preluau conducerea in minutul 61, cand Griesbeck marca in proprie poarta. Lewandowski facea ca Bayern Munchen sa aiba un avantaj de doua goluri in minutul 82, pentru ca Choupo-Moting sa stabileasca scorul final in prelungiri.

Mainz – Leverkusen: 3-2

In aceasta partida Leverkusen expedia 6 suturi pe poarta, unul mai mult decat adversara. Cu toate acestea, pierdea cu 2-3. La pauza oaspetii conduceau cu 1-0, dupa golul marcat de Schick in minutul 35. Aaron Martin egala pentru gazde in minutul 57. Trei minute mai tarziu gazdele puteau trece in avantaj, insa golul marcat de Onisiwo era anulat dupa vizionarea VAR. Cea care prelua conducerea era Leverkusen, Alario inscriind in minutul 74. Golul egalizator al formatiei gazda era marcat in minutul 84 de Boetius, care intra doua minute mai devreme. Intrat tot in minutul 82, Ingvartsen aducea toate cele 3 puncte gazdelor in minutul 88.

A fost a treia partida la rand fara infrangere pentru Mainz. Cealalta victorie o obtinea pe teren propriu cu Hoffenheim (2-0), remiza inregistrand-o in deplasare cu Freiburg. De cealalta parte, Leverkusen a pierdut primele puncte din precedentele 5 etape. In ultima deplasare o invingea cu 5-2 pe Dortmund.

Rezumat Bundesliga etapa 23 – Alte rezultate

Wolfsburg – Hoffenheim: 1-2

1-0: Wind (36); 1-1: Bruun Larsen (73, intrat in min.70); 1-2: Kramaric (78)

Bielefeld – Union Berlin: 1-0

1-0: Okugawa (53)

Augsburg – Freiburg: 1-2

0-1: Petersen (4); 1-1: Gregoritsch (16); 1-2: Schlotterbeck (26)

Koln – Frankfurt: 1-0

1-0: Modeste (84, intrat in min. 61)

Clasament dupa etapa 23

Bayern Munchen este lider, avand 6 puncte peste Dortmund, a doua clasata. Podiumul este completat de Leverkusen, aflata la 8 puncte in spatele lui Dortmund si la 4 puncte in fata celor de la Leipzig, Hoffenheim si Freiburg, ocupantele urmatoarelor 3 pozitii. Cu 74 goluri marcate, Bayern Munchen detine cea mai buna ofensiva. Cea mai solida aparare o au Bayern Munchen, Freiburg si Mainz, care au primit 26 goluri.

Wolfsburg ocupa locul 12, cu 27 puncte, unul mai mult decat Monchengladbach si doua mai mult ca Bielefeld, urmatoarele doua clasate. Hertha Berlin se afla pe locul 15, la doua puncte in spatele lui Bielefeld si la unul in fata celor de la Augsburg, situati pe 16. Pe ultimele doua pozitii le gasim pe Stuttgart si Greuther Furth. Stuttgart are 3 puncte in spatele lui Augsburg si 6 in fata lui Greuther Furth. Cu 21 goluri marcate si 61 primite, la Greuther Furth gasim atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta defensiva.

Lewandowski (Bayern Munchen) a ajuns la 28 goluri, cu 8 mai multe decat Schick (Leverkusen), al doilea clasat. Haaland (Dortmund) ocupa pozitia a treia, cu 16 reusite.

Program etapa 24

Runda cu numarul 24 din Bundesliga va avea loc intre 25 si 27 februarie. In partida de debut Hoffenheim va primi vizita lui Stuttgart, ziua urmatoare Freiburg primind-o pe cea a Herthei Berlin. Leverkusen va juca pe teren propriu cu Bielefeld, iar Bayern Munchen o va intalni in deplasare pe Frankfurt. Runda se va incheia cu duelul dintre Augsburg si Dortmund.