Rezumat Bundesliga etapa 22

Bundesliga etapa 22: Bayern Munchen pierde surprinzator dupa ce deschide scorul

Sa marcheze Lewandowski de doua ori intr-un meci si, totusi, Bayern Munchen sa piarda, se mai petrecea doar in 2018, contra celor de la Dortmund. Acum se intampla in fata unei formatii mai putin titrate si anume Bochum. Bayern Munchen a fost singura echipa din actualul top 5 care a pierdut puncte, lucru care ne ofera sperante ca bavarezii nu vor mai castiga titlul cu saptamani bune inainte de incheierea sezonului. Cum se prezinta situatia in clasament, atat la varf, cat si la coada lui, aflati dintr-un rezumat Bundesliga etapa 22. Sa spunem ca in cele 9 meciuri au fost marcate 33 goluri.

Rezumat Bundesliga etapa 22 – Echipe favorite care au castigat

Leipzig – Koln: 3-1

Leipzig avea o partida usoara aici, oaspetii expediind doar doua suturi pe poarta. Nkunku deschidea scorul pentru gazde dupa 25 minute, Olmo majorand diferenta in minutul 54. Trei minute mai tarziu Angelino aducea linistea in tabara gazdelor, marcand pentru 3-0. Intrat in minutul 85, Lemperle inscria golul de onoare al oaspetilor in primui minut de prelungire.

A fost a patra victorie pentru Leipzig din ultimele 5 etape de Bundesliga. Infrangerea o suferea runda trecuta, in deplasare cu Bayern Munchen, scor 2-3.

Leverkusen – Stuttgart: 4-2

Leverkusen se afla la a patra victorie la rand, in ultimele 3 partide marcand nu mai putin de 14 goluri. Runda trecuta trecea in deplasare de Dortmund cu 5-2.  In schimb, Stuttgart a suferit a patra infrangere la rand in Bundesliga, Leipzig, Freiburg si Frankfurt fiind celelalte 3 adversare care o invingeau.

Hoffenheim – Bielefeld: 2-0

Sunt primele puncte obtinute de Hoffenheim din ultimele 4 runde de Bundesliga. Dintre cele 3 infrangeri suferite in acest interval, doua se petreceau impotriva lui Dortmund si Union Berlin. In schimb, Bielefeld suferea prima infrangere din ultimele 7 etape. In rest, obtinea trei victorii si trei remize.

Rezumat Bundesliga etapa 22 –  Surprize

Bochum vs Bayern Munchen: 4-2

Pentru Bochum este a treia partida la rand din campionat fara infrangere. Aceasta vine dupa remize in deplasare cu Hertha Berlin si Koln. De partea cealalta, Bayern Munchen venea dupa 3 victorii, interval in care marca 11 goluri. Runda trecuta o invingea acasa pe Leipzig cu 3-2.

Rezumat Bundesliga etapa 22 – Meciuri spectaculoase

Greuther Furth – Hertha Berlin: 2-1

Oaspetii au intrat prea relaxati in teren, de vreme ce Hrgota deschidea scorul pentru gazde inca din primele secunde ale partidei. Acelasi Hrgota dubla diferenta din penalty in minutul 71. Gechter reducea din handicap in minutul 82. Este greu de crezut, insa ultima clasata expedia 10 suturi pe poarta in meci, fata de 8 ale oaspetilor.

Greuther Furth a renascut in ultimele doua luni, suferind doar o infrangere din precedentele 6 etape. Se intampla runda trecuta, cand era invinsa cu 1-4 in deplasare de Wolfsburg. In rest, obtinea doua victorii si trei remize. De cealalta parte, Hertha Berlin a obtinut un singur punct din ultimele 3 etape. Se intampla runda trecuta, pe teren propriu cu Bochum. Cealalta infrangere o suferea pe teren propriu, in fata lui Bayern Munchen, scor 1-4.

Gazdele expediau 9 suturi pe poarta in acest meci, fata de cele 4 ale formatiei oaspete. Hubner deschidea scorul in minutul 22, Rutter dubland diferenta in minutul 51. Hubner se afla la primul gol pentru echipa din cele doar 3 meciuri disputate in campionat.

Monchengladbach – Augsburg: 3-2

Oaspetii expediau 8 suturi pe spatiul portii, fata de 5 ale gazdelor. La pauza Monchengladbach conducea cu 1-0, Kouadio Kone marcand la finalul primei jumatati de ora. Hofmann dubla avantajul inca din primele secunde ale reprizei a doua. Iago reducea din handicap in minutul 55. Bensebaini o aducea din nou pe Monchengladbach la doua goluri diferenta la jumatatea reprizei secunde. Finnbogason reducea din nou din handicap in al treilea minut de prelungire.

Este prima victorie din ultimele 4 runde pentru Monchengladbach, precedenta obtinand-o in deplasare, contra lui Bayern Munchen. De cealalta parte, Augsburg obtinea o singura victorie din precedentele 7 etape. Se petrecea runda trecuta, pe teren propriu cu Union Berlin.

Doar 4 suturi pe poarta expediau bavarezii in aceasta partida care nu va fi uitata prea curand, mai ales de catre cei care au plasat pariuri in favoarea bavarezilor. De cealalta parte, Bochum expedia 7 suturi pe poarta. Parea sa fie o alta partida fara istoric incepand cu minutul 9, cand Lewandowski deschidea scorul pentru bavarezi. Nu era insa deloc asa, Antwi-Adjei egaland in minutul 14. Ghanezul adus in acest sezon la Bochum se afla la primul sau gol pentru echipa. Locadia transforma un penalty in minutul 38, aducand echipa gazda la conducere. Doua minute mai tarziu Gamboa majora diferenta pentru gazde. In minutul 44 Holtmann facea ca tabela sa arate un halucinant 4-1 pentru gazde. In repriza a doua bavarezii mai inscriau o data. O facea acelasi Lewandowski, cu un sfert de ora inainte de final.

Gazdele expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, cu unul mai mult decat oaspetii. In prima repriza se marca doar un gol, Diaby inscriind pentru Leverkusen in minutul 41. Cu doar doua suturi pe poarta expediate in primele 45 minute, nimeni nu anticipa ce va urma in repriza secunda.

Tiago Tomas egala in minutul 49, Adli readucandu-le pe gazde in avantaj 3 minute mai tarziu. Ultimele 5 minute regulamentare ale partidei aduceau nu mai putin de 3 goluri. Intai Wirtz facea in minutul 86 ca diferenta sa fie de doua goluri in favoarea gazdelor. Tiago Tomas reducea din handicap in minutul 88, pentru ca Schick sa restabileasca diferenta de doua goluri in minutul 90.

Rezumat Bundesliga etapa 22 – Alte rezultate

Freiburg – Mainz: 1-1

0-1: Hack (31); 1-1: Petersen (69, intrat in min. 67)

Frankfurt – Wolfsburg: 0-2

0-1: Kruse (penalty, 28); 0-2: Lukebakio (90+3)

Union Berlin – Dortmund: 0-3

0-1: Reus (18); 0-2: Reus (25); 0-3: Guerreiro (71)

Clasament dupa etapa 22

Bayern Munchen este lider in Bundesliga, ocupanta locului secund, Borussia Dortmund, apropiindu-se la 6 puncte. Pozitia a treia este ocupata de Leverkusen, aflata la 5 puncte in spatele Borussiei Dortmund si la 7 puncte in fata lui Leipzig, formatie situata pe pozitia a patra. La egalitate de puncte cu Leipzig se afla inca 3 echipe. Este vorba de Hoffenheim, Freiburg si Union Berlin. Cu 70 goluri marcate si 25 primite, Bayern Munchen detine atat cea mai puternica ofensiva, cat si cea mai solida aparare.

Cu victoria din aceasta runda, Monchengladbach s-a distantat la 3 puncte de Hertha Berlin, ocupanta locului 14. Berlinezii se afla la un punct in fata lui Bielefeld si Augsburg, aflate pe locurile 15 si 16. Penultimul loc este ocupat de Stuttgart, situata la 4 puncte in spatele celor de la Bielefeld si Augsburg, respectiv la 5 in fata “lanternei rosii” Greuther Furth. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta aparare, le gasim la Greuther Furth, care a marcat 20 goluri, primind 57.

Dupa 22 etape, Robert Lewandowski (Bayern Munchen) are 26 goluri, putand spune fara sa gresim ca va fi golgheterul final si al acestei editii de Bundesliga. Pozitia secunda este ocupata de Schick (Leverkusen), care a marcat de 19 ori. Podiumul este completat de Haaland (Dortmund), cu 16 reusite.

Program etapa 23

Intre 18 si 20 februarie va avea loc etapa cu numarul 23 din Bundesliga. Aceasta va fi deschisa de meciul dintre Mainz si Leverkusen. Sambata Freiburg o va intalni in deplasare pe Augsburg, iar duminica vom putea vedea 3 meciuri. Este vorba de Bayern Munchen vs Greuther Furth, Dortmund vs Monchengladbach si Hertha Berlin vs Leipzig.