Rezumat Bundesliga etapa 21

Bundesliga etapa 21: Bavarezii se distanteaza in fruntea clasamentului, dupa infrangerea lui Dortmund din derby

De doua derbyuri am avut parte in aceasta runda de Bundesliga. In primul Bayern Munchen a invins-o cu greu pe teren propriu pe Leipzig, scor 3-2. In al doilea Leverkusen a facut spectacol in deplasarea cu Dortmund, invingand cu 5-2. Care au fost celelalte doua meciuri din weekend in care au fost marcate mai mult de 4 goluri aflati dintr-un rezumat Bundesliga etapa 21. Tot de aici aflam si cat de compact este clasamentul atat in prima, cat si in cea de-a doua jumatate a lui.

Rezumat Bundesliga etapa 21 – Echipe favorite care au invins

Bayern Munchen – Leipzig: 3-2

A fost a opta vctorie a bavarezilor din ultimele 9 partide. Infrangerea din acest interval o sufereau pe teren propriu cu Monchengladbach. De partea cealalta, pentru Leipzig sunt primele puncte pierdute din precedentele 4 runde de campionat. In cele 3 victorii primea un singur gol.

Rezumat Bundesliga etapa 21 – Meciuri spectaculoase

Bavarezii expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 7 ale oaspetilor. Bayern Munchen deschidea scorul in minutul 12, autorul golului fiind Thomas Muller. Andre Silva egala in minutul 27, bavarezii putand trece in avantaj in minutul 36. Golul marcat de Muller era insa anulat dupa consultarea VAR. Totusi, Bayern Munchen conducea la pauza, dupa reusita lui Lewandowski din minutul 44. Oaspetii egalau din nou in minutul 53, autorul golului fiind Nkunku. Reusita de 3 puncte a bavarezilor era un autogol, inscris de Gvardiol in minutul 58.

Augsburg – Union Berlin: 2-0

Augsburg expedia 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale berlinezilor. La pauza gazdele conduceau cu 1-0, dupa golul marcat de Gregoristch in minutul 16. Hahn majora diferenta in minutul 59, stabilind scorul final.

Este prima victorie din precedentele 6 etape pentru Augsburg. care mai obtinea 3 puncte in acest interval. Una dintre remize o inregistra pe teren propriu cu Leipzig. De partea cealalta, Union Berlin pierde primele puncte din precedentele 3 runde. In celelalte le invingea pe teren propriu pe Hoffenheim cu 2-1 si in deplasare pe Monchengladbach cu acelasi scor.

Dortmund – Leverkusen: 2-5

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta aici, cu unul mai mult decat Dortmund. Partida incepea cu doua autogoluri. Akanji marca in proprie poarta in minutul 11, pentru ca Dortmund sa egaleze cu ajutorul autogolului lui Frimpong, din minutul 16. Patru minute mai tarziu Wirtz o readucea pe Leverkusen in avantaj, pentru ca Andrich sa majoreze diferenta oaspetilor in minutul 28. Tah facea ca oaspetii sa conduca la 3 goluri diferenta in minutul 53, Diaby facand ca tabela sa arate scorul de 5-1 in minutul 87. Tigges reducea din handicap, stabilind scorul final in minutul 89.

Este a treia victorie la rand pentru Leverkusen, dupa cea cu 5-1 de pe teren propriu cu Augsburg si cea cu 2-1 in deplasare contra lui Monchengladbach. De cealalta parte, Dortmund a pierdut primele puncte din precedentele 4 etape. Victimele din acest interval se numeau Hoffenheim, Freiburg si Frankfurt.

Stuttgart – Frankfurt: 2-3

Fiecare echipa expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida. N’Dicka deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 7, Waldemar Anton egaland cu 3 minute inainte de pauza. Intrat la pauza, Hrustic o readucea pe Frankfurt in avantaj in minutul 47. Gazdele egalau din nou cu 20 minute inainte de final, autorul golului fiind Kalajdzic. Scorul final il stabilea acelasi Hrustic, in minutul 77.

Este prima victorie din acest an in Bundesliga pentru Frankfurt, care pierdea in rest pe teren propriu cu Dortmund (2-3) si Bielefeld (0-2), remizand in deplasare cu Augsburg. De cealalta parte, Stuttgart a suferit a cincea infrangere din precedentele 6 etape. Remiza din acest interval o inregistra in deplasare cu “lanterna rosie” Greuther Furth.

Rezumat Bundesliga etapa 21 – Alte rezultate

Hertha Berlin – Bochum: 1-1

1-0: Belfodil (23); 1-1: Polter (48)

Mainz – Hoffenheim: 2-0

1-0: Jae-Sung Lee (79); 2-0: Niakhate (penalty, 83)

Koln – Freiburg: 1-0

1-0: Modeste (23)

Bielefeld – Monchengladbach: 1-1

1-0: Serra (19); 1-1: Plea (38)

Wolfsburg – Greuther Furth: 4-1

1-0: Vranckx (7); 1-1: Hrgota (penalty, 44); 2-1: Vranckx (49); 3-1: Arnold (70); 4-1: Philipp (75, intrat in min.65)

Clasament dupa etapa 21

Bayern Munchen s-a distantat la 9 puncte in fruntea clasamentului. Ocupanta pozitiei a treia, Leverkusen, s-a apropiat la 5 puncte de Dortmund, dupa succesul categoric din aceasta runda. Locul 4 este ocupat de Union Berlin, la 4 puncte in spatele lui Leverkusen. Urmeaza Freiburg, Koln, Leipzig, Hoffenheim, Frankfurt si Mainz, diferenta dintre Freiburg si Mainz fiind de doar 3 puncte. Bayern Munchen are atat cea mai buna ofensiva, cat si cea mai solida defensiva, cu 68 goluri marcate si 21 primite.

In partea de jos clasamentul este destul de strans, diferenta dintre locul 11 si locul 16 fiind de doar 3 puncte. Pe locul 11 o gasim pe Bochum, urmata de Wolfsburg, Monchengladbach, Hertha Berlin, Bielefeld si Augsburg. Pe penultima pozitie o gasim pe Stuttgart, aflata la 4 puncte in spatele celor de la Bielefeld si Augsburg, respectiv la 8 puncte in fata “lanternei rosii” Greuther Furth. Cu 18 goluri marcate si 56 primite, Greuther Furth detine atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta aparare.

Golgheteri

Cu 24 goluri, Lewandowski (Bayern Munchen) conduce in clasamentul golgheterilor. Il urmeaza Schick (Leverkusen), la 6 goluri diferenta, podiumul fiind completat de Haaland (Dortmund), care a marcat de 16 ori.

Program etapa 22

Runda cu numarul 22 din Bundesliga va avea loc intre 11 si 13 februarie. Leipzig va deschide etapa vineri, cand va primi vizita lui Koln. Bayern Munchen se va deplasa pentru partida cu Bochum, Leverkusen va primi vizita lui Stuttgart, in vreme ce Dortmund va juca in deplasare cu Union Berlin.