Rezumat Bundesliga etapa 20

Bundesliga etapa 20: Leipzig se afla la a treia victorie la rand, incepand sa spere la un loc de Champions League

In aceasta runda au fost marcate nu mai putin de 32 goluri, asta insemnand o medie de 3 goluri si jumatate pe meci. Cele mai putine goluri au fost inscrise in partidele dintre Leipzig si Wolfsburg, Freiburg si Stuttgart, respectiv Frankfurt si Bielefeld. In care partida au fost marcate cele mai multe goluri veti afla dintr-un rezumat Bundesliga etapa 20. Tot aici descoperim ca primele 6 clasate in acest moment nu au comis niciun pas gresit in aceasta runda, dar si care vor fi derbyurile de runda viitoare.

Rezumat Bundesliga etapa 20 – Echipe favorite care au castigat

Leverkusen – Augsburg: 5-1

Este abia a doua victorie din precedentele 6 etape pentru Leverkusen. Pe cealalta o inregistra runda trecuta, cand o invingea cu 2-1 in deplasare pe Monchengladbach. De partea cealalata, Augsburg a suferit doua infrangeri in ultimele 6 etape, cealalta infrangere suferind-o tot in deplasare, cu Hoffenheim, scor 1-3.

Hertha Berlin – Bayern Munchen: 1-4

Este a saptea victorie din precedentele 8 etape de campionat pentru bavarezi, infrangerea din acest interval suferind-o pe teren propriu in fata lui Monchengladbach, in chiar prima zi a anului. De partea cealalta, Hertha Berlin obtinea un singur punct din ultimele 3 etape. Se intampla runda trecuta, in deplasare cu Wolfsburg.

Leipzig – Wolfsburg: 2-0

Gazdele au avut ceva dificultati pana sa deschida scorul. Willi Orban facea asta in minutul 76, diferenta fiind majorata in minutul 84 de catre Gvardiol. A fost a treia victorie la rand pentru Leipzig in campionat, interval in care nu a primit decat un gol. De partea cealalta, Wolfsburg are 7 infrangeri din precedentele 8 partide de Bundesliga. Remiza din acest interval o inregistra runda trecuta, pe teren propriu cu Hertha Berlin.

Rezumat Bundesliga etapa 20 – Surprize

Frankfurt – Bielefeld: 0-2

Oaspetii se afla la a cincea etapa la rand fara infrangere, interval in care obtineau trei victorii si doua remize. Toate victoriile se petreceau cu scorul de 2-0, ambele remize incheindu-se cu 4 goluri fiecare. Freiburg si Leipzig se numarau printre adversare. In schimb, Frankfurt obtinea doar un punct in precedentele 3 runde. Cealalta infrangere din acest interval o suferea tot pe teren propriu, in fata lui Dortmund, scor 2-3, cand conduceau cu 2-0 la pauza.

Greuther Furth – Mainz: 2-1

Greuther Furth pare sa se trezeasca, aceasta fiind a patra partida la rand fara infrangere. In precedentele 3 etape inregista remize. De partea cealalta, Mainz a suferit a treia infrangere din precedentele 4 etape. Victoria o obtinea runda trecuta, cand o invingea cu 1-0 acasa pe Bochum.

Rezumat Bundesliga etapa 20 – Meciuri spectaculoase

Oaspetii au luat la tinta poarta adversa in aceasta partida, expediind nu mai putin de 20 suturi pe poarta. De partea cealalta, Hertha expedia doar doua. Bavarezii puteau deschide scorul inca din minutul 2, insa golul marcat de Tolisso a fost anulat dupa vizionarea VAR. Pana la urma, Tolisso marca in mod regulamentar in minutul 25. Scorul pauzei era 0-2, Thomas Muller dubland avantajul in minutul 45. Sane marca si el cu un sfert de ora inainte de final, Gnabry facand ca tabela sa arate scorul de 0-4 in minutul 79. Golul de onoare al gazdelor era marcat de Ekkelenkamp in minutul 80, la cateva secunde dupa ce intra pe teren. Sane putea sa refaca dferenta de 4 goluri, insa golul marcat de el in minutul 89 era anulat dupa vizionarea VAR.

Gazdele expediau 12 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale oaspetilor. Bellarabi deschidea scorul pentru Leverkusen in minutul 9, Diaby dubland diferenta in minutul 24. Arne Maier reducea din handicap in minutul 62, insa gazdele mai inscriau de 3 ori pana la final. Doua goluri erau marcate de Diaby, in minutele 65 si 69, astfel acesta fiind autorul unui hattrick. Intrat in minutul 70, Alario inscria in minutul 81.

Gazdele expediau 7 suturi pe poarta, insa nu reuseau sa inscrie. In schimb, oaspetii inscriau de doua ori din cele 5 suturi pe poarta avute. Wimmer deschidea scorul dupa doar 5 minute de joc, Schopf dubland diferenta in minutul 27.

Ultima clasata expedia 7 suturi pe poarta, fata de cele 4 ale lui Mainz. Gazdele conduceau cu 1-0 la pauza, dupa golul marcat de Dudziak in minutul 12. La mijlocul reprizei secunde Greuther Furth isi dubla avantajul, dupa ce Stefan Bell inscria in proprie poarta. Golul oaspetilor era marcat de Onisiwo, in al treilea minut de prelungire.

Rezumat Bundesliga etapa 20 – Alte rezultate

Monchengladbach – Union Berlin: 1-2

0-1: Kruse (penalty, 18); 1-1: K.Kone (40); 1-2: Kruse (84)

Hoffenheim – Dortmund: 2-3

0-1: Haaland (6); 1-1: Kramaric (45+1); 1-2: Reus (58); 1-3: Raum (autogol, 66); 2-3: Rutter (77)

Freiburg – Stuttgart: 2-0

1-0: H.Ito (autogol, 37); 2-0: Schade (72)

Bochum – Koln: 2-2

1-0: Holtmann (25); 1-1: Hubers (36); 1-2: Modeste (45); 2-2: Asano (70, intrat in min.65);

Clasament dupa etapa 20

Bayern Munchen pastreaza avansul de 6 puncte fata de Dortmund, a doua clasata. Podiumul este completat de Leverkusen, echipa aflata la 8 puncte in spatele Dortmundului si la unul singur in fata celor de la Union Berlin, aflati pe locul 4. Top 5 este completat de Freiburg, situata la 1 punct in spatele berlinezilor si la doua puncte in fata celor de la Leipzig si Hoffenheim, ocupantele urmatoarelor doua locuri. Bayern Munchen are atat cel mai puternic atac, cat si cea mai solida defensiva, cu 65 goluri marcate si 19 primite.

Bochum ocupa locul 11, la doua puncte in fata Borussiei Monchengladbach si Herthei Berlin, urmatoarele doua clasate. La un punct in spatele celor doua le gasim pe Bielefeld si Wolfsburg. Pozitia de baraj este ocupata momentan de Augsburg, situata la doua puncte in spatele lui Bielefeld si Wolfsburg. Stuttgart ocupa penultimul loc, la un punct in spatele lui Augsburg. ”Lanterna rosie” este Greuther Furth, pe care o gasim la 8 puncte in spatele lui Stuttgart. Wolfsburg si Greuther Furth au cea mai slaba ofensiva, cu 16 goluri marcate. Apararea cea mai proasta ii revine lui Greuther Furth, care a primit 51 goluri.

Lewandowski (Bayern Munchen) se situeaza pe primul loc in clasamentul golgheterilor, cu 23 de reusite. Pozitia a doua este ocupata de Schick (Leverkusen), care a marcat de 18 ori. Pe ultima pozitie a podiumului il gasim pe Haaland (Dortmund), cu 16 goluri.