Rezumat Bundesliga etapa 19

Bundesliga etapa 19: Victorie fara istoric pentru primele doua clasate

Bayern Munchen si Borussia Dortmund nu au avut nicio emotie in aceasta runda, ambele impunandu-se la 4 goluri diferenta. Dupa atatia pasi gresiti, Leverkusen gaseste, in sfarsit, calea spre victorie intr-un meci in care ne-a aratat ca penalty-urile nu sunt punctul ei forte. Leipzig leaga si ea doua victorii, dupa doi pasi gresiti, in vreme ce Greuther Furth se afla la a treia remiza la rand. Cu toate acestea, este greu de crezut ca o vom mai vedea in Bundesliga sezonul viitor. Ce alte rezultate s-au inregistrat, insa si care a fost cea mai spectaculoasa partida, aflati dintr-un rezumat Bundesliga etapa 19. Totodata, de aici descoperim care este situatia in clasament, atat in prima jumatate a lui, cat si in cea de-a doua.

Rezumat Bundesliga etapa 19 – Echipe favorite care au invins

Dortmund – Freiburg: 5-1

Dortmund se afla la a treia victorie din precedentele 4 etape. Infrangerea din acest interval o suferea cu 2-3 in deplasare in fata Herthei Berlin. De cealalta parte,  Freiburg comite al patrulea pas gresit din ultimele 5 runde. Cealalta infrangere o suferea pe teren propriu in fata lui Hoffenheim, remizele venind acasa cu Bielefeld si in deplasare cu Union Berlin.

Koln – Bayern Munchen: 0-4

Este a sasea victorie din precedentele 7 etape pentu bavarezi. Infrangerea din acest interval venea chiar etapa trecuta, pe teren propriu impotriva lui Monchengladbach. De cealalta parte, Koln a pierdut primele puncte din precedentele 4 etape. In celelalte 3 meciuri le invingea acasa pe Stuttgart (1-0) si in deplasare pe Wolfsburg (3-2), respectiv Hertha Berlin (3-1).

Rezumat Bundesliga etapa 19 – Meciuri spectaculoase

Monchengladbach – Leverkusen: 1-2

Vedeam un adevarat recital de suturi pe poarta in aceasta partida, oaspetii expediind 13, iar gazdele 6. Schick putea deschide scorul pentru Leverkusen in minutul 50, insa rata un penalty. Il razbuna Andrich, care inscria un minut mai tarziu. In minutul 74 Schick se razbuna si el pentru penaltyul ratat, dubland diferenta. Elvedi reducea din handicap in minutul 81. Demirbay o putea aduce din nou pe Leverkusen la doua goluri in fata, insa rata un penalty in minutul 88.

Leverkusen se afla abia la prima victorie din ultimele 5 etape de campionat. Remizele din aceasta perioada le inregistra acasa cu Union Berlin si Hoffenheim, infrangerile venind in deplasare cu Freiburg si Frankfurt. De cealalta parte, Monchengladbach vine dupa victoria din deplasare de runda trecuta cu Bayern Munchen, scor 2-1.

Stuttgart – Leipzig: 0-2

Gazdele expediau 10 suturi pe poarta in acest meci, insa nu reuseau sa inscrie. In schimb, Leipzig marca de doua ori din cele trei suturi pe poarta avute. Andre Silva deschidea scorul din penalty in minutul 11, Nkunku dubland diferenta cu 20 minute inainte de final. Astfel, Leipzig a obtinut a doua victorie la rand, dupa ce etapa trecuta o invingea cu 4-1 pe teren propriu pe Mainz. In schimb, Stuttgart a obtinut un singur punct in precedentele 4 runde, interval in care nu marca nici macar un gol. Bayern Munchen, Koln si Greuther Furth erau celelalte adversare.

Opt suturi pe poarta expedia Dortmund in aceata partida, dublu fata de adversara sa. Gazdele conduceau la pauza cu 3-0, Meunier marcand primele doua goluri in minutele 14 si 29, Haaland inscriind in prelungiri. Intrat la pauza, Demirovic inscria golul de onoare pentru Freiburg in minutul 61. Haaland inscria din nou cu un sfert de ora inainte de final, Dahoud stabilind scorul final in minutul 86.

Koln expedia aici de 3 ori mai putine suturi pe poarta decat cele 9 ale bavarezilor. Lewandowski deschidea scorul in minutul 9, Tolisso majorand diferenta in minutul 25. Gazdele puteau reduce din handicap 6 minute mai tarziu, insa golul marcat de Uth era anulat dupa vizionarea VAR. In repriza secunda ambele goluri erau inscrise de Lewandowski, in minutele 62 si 74. Astfel, polonezul a realizat al treilea hattrick din acest sezon si al doilea in campionat.

Rezumat Bundesliga etapa 19 – Alte rezultate

Wolfsburg – Hertha Berlin: 0-0

Union Berlin – Hoffenheim: 2-1

0-1: Baumgartl (autogol, 16); 1-1: Voglsammer (22); 2-1: Promel (73)

Mainz – Bochum: 1-0

Penalty ratat Polter (Bochum, 32); 1-1: St. Juste (48)

Augsburg – Frankfurt: 1-1

0-1: Kamada (22); 1-1: Gregoritsch (38)

Bielefeld – Greuther Furth: 2-2

1-0: Okugawa (8); 1-1: Leweling (35); 1-2: H.Nielsen (67, intrat in min. 66); 2-2: G.Castro (83, intrat in min. 75)

Clasament dupa etapa 19

Bayern Munchen este lider in Bundesliga, avand 6 puncte peste Borussia Dortmund, a doua clasata. Ultima treapta a podiumului este ocupata de Leverkusen, aflata la 3 puncte in spatele lui Dortmund. Pe urmatoarele doua pozitii le gasim pe Hoffenhem si Union Berlin, la egalitate de puncte, cele doua avand un punct in spatele lui Leverkusen. In top 10 le mai obervam pe Freiburg, Leipzig, Frankfurt, Koln si Mainz. Bayern Munchen are atat cea mai buna ofensiva, cat si cea mai solida defensiva, marcand 61 goluri, primind 18.

Locurile 12 si 13 sunt ocupate de Monchengladbach si Hertha Berlin, la egalitate de puncte, cele doua avand un punct in urma lui Bochum, ocupanta locului 11. Pe 14 o gasim pe Wolfsburg, la un punct in spatele lui Monchengladbach si a Herthei Berlin. La doua puncte in spatele lui Wolfsburg se afla Augsburg. Locul de baraj este ocupat in acest moment de Bielefeld, aflata la egalitate de puncte cu Stuttgart, echipa de pe locul 17. Cele doua au un punct in spatele lui Augsburg. “Lanterna rosie” este Greuther Furth, situata la 11 puncte in spatele celor de la Bielefeld si Stuttgart. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta aparare ii revin lui Greuther Furth, care a marcat 15 goluri, primind 51.

Lewandowski (Bayern Munchen) este lider in clasamentul golgheterilor, polonezul marcand de 23 ori. Il urmeaza Patrik Schick (Leverkusen), cu 18 reusite. Podiumul este completat de Haaland (Dortmund), care are 15 goluri. Urmeaza francezul Modeste (Koln), cu 12 goluri. Apoi gasim 3 jucatori cu 9 reusite fiecare. Vorbim de Nkunku (Leipzig), Gnabry (Bayern Munchen) si Awoniyi (Union Berlin).

Program etapa 20

Intre 21 si 23 ianuarie va avea loc etapa cu numarul 23 din Bundesliga. Aceasta va fi deschisa de meciul dintre Frankfurt si Bielefeld. Freiburg va primi vizita lui Stuttgart si Leverkusen pe cea a lui Augsburg. Bayern Munchen o va intalni in deplasare pe Hertha Berlin, Leipzig urmand a juca pe teren propriu cu Wolfsburg.