Rezumat Bundesliga etapa 18

Bundesliga etapa 18: Bayern Munchen este invinsa pe teren propriu, iar Dortmund este protagonista unei reveniri de senzatie

Bayern Munchen gafeaza neasteptat in prima etapa a anului in Bundesliga, fiind invinsa pe teren propriu de Monchengladbach. Nu este neaparat un rezultat extrem de surprinzator, avand in vedere ca bavarezii au fost incurcati si in tur de aceasta echipa. De asemenea, Monchengladbach se impunea clar in fata bavarezilor in acest sezon de Cupa Germaniei. Astfel, Dortmund a redus din handicapul ce o despartea de Bayern Munchen, desi la pauza meciului cu Frankfurt putina lume credea asta. Care a fost desfasurarea evenimentelor in acel meci, insa si ce alte dueluri spectaculoase s-au inregistrat in weekend decoperiti dintr-un rezumat Bundesliga etapa 18. Tot de aici aflati si derbyul care va avea loc runda viitoare.

Rezumat Bundesliga etapa 18 – Echipe favorite care au castigat

Hoffenheim – Augsburg: 3-1

Gazdele marcau aici inca din primele secunde, insa golul inscris de Dabbur era anulat dupa vizionarea VAR. In schimb, oaspetii incriau primii in minutul 5, autorul golului fiind Gregoritsch. Hoffenheim prelua conducerea pana la pauza, ambele goluri fiind inscrise de Bebou. Pe primul il marca in minutul 38, iar pe al doilea in minutul 44. Tabela era inchisa de Raum, care marca in al treilea minut de prelungire al partidei.

Este a saptea etapa la rand in care Hoffenheim nu pierde, interval in care a obtinut 5 victorii si doua remize. Printre victorii se numarau cele cu Freiburg si Leipzig, una dintre remize inregistrand-o cu Leverkusen. De cealalta parte Augsburg venea dupa doua remize, una obtinuta impotriva lui Leipzig.

Rezumat Bundesliga etapa 18 – Surprize

Bayern Munchen – Monchengladbach: 1-2

Sunt primele puncte pierdute de Bayern Munchen din precedentele 6 etape. De cealalta parte, pentru Monchengladbach este prima victorie din precedentele 6 runde. In acest interval realiza doar o remiza, suferind 4 infrangeri. Koln, Freiburg, Leipzig si Frankfurt erau echipele care o invingeau.

Rezumat Bundesliga etapa 18 – Meciuri spectaculoase

Leverkusen – Union Berlin: 2-2

Se marcau 4 goluri si se expediau 15 suturi pe poarta in aceasta partida. Leverkusen reusea 8, iar Union Berlin 7. Scorul era deschis de gazde in minutul 38, Schick fiind autorul golului. Promel egala in ultimul minut al primei reprize. Oaspetii preluau conducerea in minutul 50, dupa golul aceluiasi Promel. Egalarea venea in minutul 84, autorul ei fiind Tah.

O victorie si doua rezultate de egalitate este bilantul lui Union Berlin in utimele 3 etape. Cealalta remiza o inregistra pe teren propriu cu Freiburg, victoria obtinand-o in deplasare cu Bochum. In schimb, Leverkusen are doua remize si doua infrangeri in ultimele 4 etape, in fiecare meci inscriindu-se minim 3 goluri.

Frankfurt – Dortmund: 2-3

Gazdele expediau 5 suturi pe poarta in aceasta partida, iar oaspetii 8. La pauza Frankfurt conducea cu 2-0, ambele goluri fiind inscrise de Borre in minutele 15 si 24. Intrat in minutul 65, Thorghan Hazard dadea tonul revenirii 6 minute mai tarziu. Bellingham egala in minutul 87, pentru ca golul victoriei Dortmundului sa fie marcat de Dahoud, in minutul 89.

Doua victorii si o remiza a obtinut Dortmund in precedentele 4 partide de Bundesliga, infrangerea din acest interval suferind-o in deplasare contra Herthei Berlin, scor 2-3. De cealalta parte, pentru Frankfurt sunt primele puncte pierdute in precedentele 4 etape.

Hertha Berlin – Koln: 1-3

Oaspetii nu aveau mari emotii aici, inca de la pauza conducand cu 2-0. Scorul il deschidea Modeste, la finalul primei jumatati de ora, Duda dubland avantajul doua minute mai tarziu. Darida reducea din handicap in minutul 57, Thielmann stabilind scorul final in prelungiri. Opt suturi pe poarta expedia Koln, fata de cele 5 ale gazdelor.

A fost a treia victorie la rand pentru Koln, dupa cele survenite in deplasare cu Wolfsburg (3-2) si de pe teren propriu cu Stuttgart (1-0).  De cealalta parte, pentru Hertha este a doua infrangere din precedentele 3 etape. Cealalta infrangere o suferea in deplasare cu Mainz (0-4), victoria izbutind-o pe teren propriu cu Dortmund (3-2), dupa ce era condusa la pauza.

Opt suturi pe poarta expediau bavarezii, fata de cele trei ale oaspetilor. Cu toate acestea, Monchengladbach s-a ales cu toate cele 3 puncte din aceasta partida. Lewandowski deschidea scorul pentru Bayern Munchen in minutul 18. Neuhaus egala in minutul 27, Lainer aducand victoria pentru formatia oaspete 4 minute mai tarziu.

Freiburg – Bielefeld: 2-2

Sase suturi pe poarta expediau gazdele in aceasta partida, cu unul mai mult decat Bielefeld. La pauza Freiburg conducea cu 1-0, dupa golul marcat de Haberer in minutul 6. Woo-Yeong Jeong majora diferenta gazdelor in primele secunde ale celei de-a doua reprize. Okugawa reducea din handicap la finalul primei ore de joc, Lasme egaland in minutul 87. De precizat ca Lasme intra in teren la jumatatea reprizei secunde.

A fost al cincilea punct obtinut de Freiburg din precedentele 3 partide. Cealalta remiza o inregistra in deplasare cu Union Berlin, victoria obtinand-o pe teren propriu cu Leverkusen. De partea cealalta, pentru Bielefeld este al saptelea punct din precedentele 3 etape. Cele doua victorii le obtinea pe teren propriu cu Bochum si in deplasare cu Leipzig, ambele cu scorul de 2-0.

Rezumat Bundesliga etapa 18 – Alte rezultate

Leipzig – Mainz: 4-1

Cartonas rosu A. Hack (Mainz, 19); 1-0: A.Silva (penalty, 21); 2-0: Szoboszlai (47); 2-1: Jae-Sung Lee (57); 3-1: Nkunku (58); 4-1: A.Silva (61)

Greuther Furth – Stuttgart: 0-0

Bochum – Wolfsburg: 1-0

1-0: Pantovic (65)

Clasament dupa etapa 18

Bayern Munchen este lider, dupa aceasta runda distanta fata de Dortmund, a doua clasata, reducandu-se la 6 puncte. Ultima pozitie a podiumului este ocupata de Hoffenheim, aflata la 6 puncte in spatele lui Dortmund si la unul singur in fata lui Freiburg, a patra clasata. Top 5 este incheiat de Leverkusen, echipa situata la un punct in spatele lui Freiburg, dar si la un punct in fata celor de la Koln si Union Berlin. Bayern Munchen are cel mai bun atac, cu 57 goluri marcate. Cea mai solida aparare le revine celor de la Bayern Munchen si Freiburg, fiecare primind 18 goluri.

Clasamentul este destul de compact in a doua parte a sa, fiecare dintre echipele de pe locurile 9-14 fiind despartite de doar un punct.  Wolfsburg, echipa care vine dupa 6 infrangeri in Bundesliga, se afla pe locul 16, cu 20 puncte. Pe urmatoarele doua pozitii le gasim pe Stuttgart si Augsburg, cu 18 puncte fiecare. La un punct in spatele lor se afla Bielefeld. “Lanterna rosie” este Greuther Furth, cu doar 6 puncte. Dupa cum lesne am putea intui, Greuther Furth detine atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta defensiva, marcand 13 goluri, primind 49.

Lewandowski (Bayern Munchen) continua sa conduca in clasamentul golgheterilor, avand 20 reusite. Il urmeaza Schick (Leverkusen), care a marcat de 17 ori. Podiumul este completat de Haaland (Dortmund), cu 13 goluri. Pozitia a patra este ocupata de Modeste (Koln), care a inscris de 12 ori.

Program etapa 19

Runda cu numarul 19 din Bundesliga se va desfasura intre 14 si 16 ianuarie. Meciul de deschidere va fi si derbyul rundei, acesta avand loc intre Dortmund si Freiburg. Bayern Munchen se va deplasa pentru partida impotriva lui Koln, iar Leipzig pentru cea cu Stuttgart.